Neįgalieji iš naujos komisijos tikisi kitokio požiūrio
Dirbantys neįgalieji viliasi, jog LR Seime birželio 20 d. sudaryta Neįgaliųjų teisių komisija ne tik paspartints Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos įgyvendinimą, tačiau ir labiau atsižvelgs į neįgaliųjų problemas Lietuvoje.
„Šiuo metu valdžioje neįgaliųjų klausimu vyrauja visiškas chaosas ir pasimetimas. Naujoji valdžia entuziastingai ėmėsi svarstyti neįgaliųjų klausimus, tačiau vieni nieko nežino apie mūsų problemas, kitų elgesyje ryškėja tam tikrų interesų grupių propagavimas“, – sako Dirbančių neįgaliųjų asociacijos (DNA) vadovas Vladas Mikolaitis.
Naujai sukurtoje komisijoje dirbs 10 Seimo narių: Vytautas Bakas, Justas Džiugelis, Robertas Šarknickas (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai), Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė ir Ingrida Šimonytė (Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narės), Rimantė Šalaševičiūtė (Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narė), Česlavas Olševskis (Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narys), Viktorija Čmilytė-Nielsen (Liberalų sąjūdžio frakcija), Algimantas Dumbrava (frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ narys), Aušra Maldeikienė (Mišri Seimo narių grupė).
Nors komisija formaliai įgaliota svarstyti teisės aktų projektus ir teikti pasiūlymus dėl Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos įgyvendinimo bei vykdyti parlamentinę kontrolę, tačiau neįgalieji tikisi platesnio požiūrio.
„Keisti dalykai iki šiol vyko Parlamente. Svarstomi klausimai, kurie tiesiogiai susiję su mūsų ateitimi, bet į posėdžius mes nekviečiami. Uždaruose posėdžiuose dalyvauja tik palankūs ir artimi savų interesų gynėjai, kurie modeliuoja, kaip įsisavinti valstybės pinigus. Vienas toks pilotinis modelis kuriamas ir netrukus bus pradėtas įgyvendinti. Mūsų tokia situacija netenkina. Pagal tai, kas vyksta, gali tekti prie Seimo rūmų kuriam laikui apsigyventi“, – teigia Vladas Mikolaitis.
Jungtinių tautų neįgaliųjų konvencija labai aktuali dirbantiems neįgaliesiems, nes joje kalbama apie neįgaliųjų darbą bei užimtumą. Šios konvencijos šalys pripažįsta neįgaliųjų teisę į darbą lygiai su kitais asmenimis. Konvencija apima teisę į galimybę užsidirbti pragyvenimui iš laisvai pasirinkto darbo ar iš laisvai priimto darbo pasiūlymo darbo rinkoje ir darbo aplinkoje, kuri yra atvira, tinkama visiems ir prieinama neįgaliesiems.
DNA vadovas viliasi, kad naujai suburtai komisijai seksis geriau nei atskiriems Seimo nariams, kurių pateiktas įstatymo projektas buvo pripažintas prieštaraujantis LR Konstitucijai ir Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijai.