Nematomi stabilumo ramsčiai: kodėl elektros energetikos inžinierių darbas – gyvybiškai svarbus?

Nuo pirmadienio visa Europa aidi nuo naujienų apie Ispanijoje ir Portugalijoje dingusią elektrą. Be jos liko milijonai gyventojų, kurie dėl to susidūrė su aibe kitų nepatogumų – dingo šviesa, nutrūko ryšys ir, regis, gyvenimas tiesiog sustojo. Daugelis suprato, kokia trapi gali būti šiuolaikinė civilizacija be vienos gyvybiškai svarbios grandies – elektros. O ar susimąstėme, kas kasdien dirba tam, kad tokie sutrikimai būtų kuo retesni ir trumpesni?
Nors apie tai pagalvojame retai, šis atvejis aiškiai parodė, kokį svarbų vaidmenį šiandien atlieka elektros energetikos inžinieriai. Europoje šie specialistai yra vieni svarbiausių žmonių, užtikrinančių kasdienybės stabilumą.
Elektros energetikos inžinieriai projektuoja, prižiūri ir valdo sudėtingus elektros tinklus, kurie jungia ne tik miestus, bet ir valstybes. Jie atsako už tai, kad žaliųjų energijos šaltinių – saulės, vėjo, vandens – integravimas į sistemą vyktų sklandžiai, kad tinklas išliktų stabilus net ir tada, kai viename regione šviečia saulė, o kitame siautėja audra.
Šiandien Europos valstybės, įskaitant Lietuvą, sparčiai transformuoja savo energetikos sektorius – plečiami vėjo ir saulės elektrinių parkai, vystomi išmanieji tinklai, pokyčius lemia ir didėjantis elektros vartojimo poreikis.
Pasak Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Elektros inžinerijos katedros vedėjos prof. dr. Sonatos Tolvaišienės, elektros energetikos inžinieriai tampa pagrindiniais šios transformacijos dalyviais.
„Jų vaidmuo ne mažiau svarbus ir šiandienos geopolitinių iššūkių kontekste, kai energijos tiekimas tapo ne tik ekonomikos, bet ir nacionalinio saugumo klausimu. Būtent šios srities profesionalai padeda Europai siekti energetinės nepriklausomybės, dekarbonizacijos tikslų ir atsparumo išorės grėsmėms.
Mūsų regionui, Lietuvai, tai taip pat aktualu, kadangi esame integruoti į Europos elektros rinką ir plėtojame atsinaujinančius energijos šaltinius. Tam reikia ne tik pažangių technologijų, bet ir išsilavinusių, kūrybingų, atsakingų žmonių – elektros energetikos inžinierių“, – sako prof. dr. S. Tolvaišienė.
Nors ši specialybė reikalauja analitinio mąstymo, atsakomybės ir domėjimosi technologijomis, ji nėra tik apie skaičiavimus ir inžinerinius sprendimus. Tai – ateities, kurios pagrindas yra saugi, tvari ir patikima energetika, profesija.
„Tai galimybė būti pokyčių priešakyje, dirbti su moderniausiomis sistemomis ir spręsti globalius iššūkius. Be to, specialybė atveria duris į tarptautinę karjerą – nuo darbo nacionalinėse ir tarptautinėse energetikos įmonėse iki dalyvavimo inovatyviuose žaliųjų technologijų projektuose, kuriant prasmingą, pažangią, tvarią ir saugią energetinę ateitį visai Europai,“ – sako Elektros energetikos studijų programos kuratorė.