Nepamirškime pagerbti veteranų
Vasario 9 d. Kauno raj. Rokų seniūnijos kaime kartu su Kauno m. savivaldybės tarybos nariu Rytu Kupčinsku aplankėme Lietuvos partizaną, politinį kalinį, tremtinį Donatą Grybauską (g.1932) ir įteikėme jam visuomeninį Sąjūdžio atminimo ženklą.
Donatas mums pasakojo iš savo gyvenimo keletą istorijų apie tai, kad 1948 m. Laukiškių kaime, netoli Išlaužo, Brazaičių sodyboje davė Lietuvos partizano priesaiką. Tačiau netrukus šią partizanų grupę, kurioje buvo ir Donato brolis Vytautas, išdavė A. Misiūnas iš Laukiškių kaimo. Žuvo partizanų grupės vadas, ir Donato brolis, ir dar du partizanai.
Žuvus broliui, tėvus ir brolį išvežus į Sibirą, 1950 m. Donatas su besislapstančiu pas Antano Lukšos gimines kitu broliu Leonu išvažiavo savo noru į Sibirą, pas ištremtus šeimos narius. Tačiau ten nuvykus jis tuoj buvo suimtas ir gražintas į Lietuvą. Lietuvoje Donatą patalpino Kauno sunkiųjų darbų kalėjime, o tardė visiems žinomų Kauno Saugumo rūmų Kaune trečiajame aukšte, kada pro pravirus tardymo patalpos langus dažnai girdėdavosi garsios suimtųjų aimanos….
Nors nebuvo jokių rimtų teisinių įrodymų apie Donato dalyvavimą partizaninėje kovoje prieš sovietų okupantus, vis vien buvo nuteistas dešimčiai metų kalėti Mordovijos lageryje. Po puspenktų metų Donatas buvo išleistas iš lagerio pas tėvus, į tremtį Sibire. 1957 m. su tėvais ir abiem broliais jis grįžo į Lietuvą. Kai prasidėjo Lietuvos atgimimas Donatas drauge su Vytautu Putna ir Audriumi Butkevičiumi organizavo 120 tremtinių palaikų iš Igarkos parvežimą į Lietuvą.
Kaune pradėjus kurtis Sąjūdžio grupėms, ėmė burtis tremtiniai ir politiniai kaliniai. Donato iniciatyva 1990 m. liepą Kaune buvo įkurtas LPKTS Kauno skyrius.
1990 spalio 3 d. Kauno politiniai kaliniai bei tremtiniai išsirinko savo pirmąją Tarybą, o ši Kauno skyriaus pirmininku – mane“, – teigė Donatas, kartu priminęs, kad nuo 1989 iki 1997 m. LPKTS vadovavo Balys Gajauskas. Pastebėtina, kad į LPKTS narius nepriėmė buvusių komunistų 1990 m.
Tais pačiais metais Donatas, jis drauge su kitais LPKTS nariais buvo išrinktas į Kauno miesto savivaldybės tarybą.
Nuo 1992 m. Donatas išėjo dirbti pas B. Gajauską, kuris vadovavo Lietuvos Respublikos saugumo tarnybai. Pastebėtina, kad kartu su Vytautu Stašaičiu, sukūrusiu drauge su Algirdu Petrusevičiumi pirmąjį lietuvišką ginklą „Vytis“, buvo paskirtas perimti Kaune veikusį KGB skyrių.
Tai tik mažoji Donato gyvenimo istorijos dalis, kuri gali mus įkvėpti ir pamokyti drąsiems darbams Tėvynės labui.
Prisiminkime tikruosius Lietuvos laisvės kovotojus/mūsų valstybės kūrėjus/veteranus ir nepamirškime tinkamai juos pagerbti.