Nidos mokyklos kronikos puslapiuose – gyvoji Kuršių nerijos istorija

Šventų Velykų išvakarėse Neringoje pristatyta lietuvių kalba išleista knyga „Nidos mokyklos kronika“. Simboliška, kad ypatingą vertę turinčios knygos pristatymas vyko Neringos gimnazijoje.
„Nidos mokyklos kronika yra iš esmės ne Nidos mokyklos kronika, o plačiąją prasme Kuršių nerijos kronika, nes čia toli gražu rašoma ne tik apie Nidos mokyklos šiokiadienius. Kaip ant delno matome visą gyvenvietės gyvenimą – nelaimės, audros, šaktarpis, 1931-ųjų metų potvynis, Karalienės Luizės viešbučio gaisras. Visi dalykai vyko prieš kroniką rašiusių žmonių akis. Šie įvykiai yra aprašyti, pakomentuoti ir sukuria didžiąją šios knygos vertę, nes tai yra gyvoji istorija. Tokia, koks tas gyvenimas buvo prieš daugelį metų“ , – Neringos gimnazijoje vykusio renginio metu kalbėjo knygos iniciatorius ir sudarytojas dr. Gitanas Nausėda.
Mokyklos ir kartu visos gyvenvietės kronikas tuometinės valdžios nurodymu turėjo rašyti mokytojai. Knygoje sugulė rankraščiai, kuriuos rašė Nidos mokyklos mokytojai nuo 1894 m. iki 1944 m.
Kaip pasakojo dr. G. Nausėda, kuomet Vokietijos aukcione įsigytas „Nidos mokyklos kronikos“ rankraštis pateko į rankas, tapo aišku, kad jame užrašytos žinios turi būti perduotos visuomenei.
Dalis kronikos saugota Neringoje
Knyga vokiečių kalba pasirodė 2013-ųjų metų rudenį, o šių metų pavasarį skaitytojus pasiekė ir lietuviškas jos leidimas.
Aplinkybės nulėmė, kad prie knygos turinio prisidėti teko ir ilgametei Nidos vidurinės mokyklos vadovei Rūtai Žeimienei – leidinį papildė jos saugota Nidos mokyklos kronikos publikacijos dalis (1894–1923), kuri buvo dar senesnė nei turėta dr. G. Nausėdos.
Ją R. Žeimienei prieš daugiau nei dešimtmetį perdavė ilgametis Neringos savivaldybės meras Stasys Mikelis. Susipažinusi su į rankas patekusiu raudonos spalvos sąsiuviniu, kuriame buvo tekstai vokiečių kalba, R. Žeimienė netruko suprasti jo vertę. Tai, kad turima kronikos publikacija atsidūrė knygoje nulėmė laimingas atsitiktinumas.
„Vieną sykį nusiperku leidinį „Literatūra ir menas“, kuriame perskaitau interviu su gerbiamu Gitanu Nausėda apie tai, kad jis įsigijo kroniką Vokietijoje ir ruošia ją leidybai, o juk aš namie taip pat turiu kroniką! Bėgau žiūrėti ar aš ją dar turiu ir tada supratau, kad ji turi būti inkrustuota į knygą“, – pasakojo Rūta Žeimienė.
Knygos leidyba domėjosi Vokietijos Prezidentas
Kaip prisiminė dr. Gitanas Nausėda, dėl atrastos kronikos dalies teko sustabdyti knygos leidybą, o juk jos pasirodymo laukė ir Vokietijos Prezidentas Joachimas Gaukas. Ši knyga jam tūrėjo būti įteikta viešnagės Lietuvoje metu 2013-ųjų vasarą, bet tuomet gerbiamam G. Nausėdai teko tik pažadėti, kad ji Prezidentui tikrai bus atsiųsta.
Supažindindama su knyga, jos mokslinė recenzentė prof. dr. Dalia Kiseliūnaitė, atkreipia dėmesį į tai, kad „Nidos mokyklos kronika“ ypatingai tūrėtų džiuginti senuosius Neringos, Kuršių nerijos gyventojus, nes čia jie ras daug girdėtų pavardžių, artimų prisiminimų.
Nuoširdų padėkos žodį knygos sudarytojams, recenzentams, straipsnių autoriams tarė Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis. Padėkodamas už dalinimąsi Neringai svarbiais, neįkainuojamos vertės istoriniais dokumentais bei šiam kraštui gražintus prasmingus Kuršių nerijos istorijos fragmentus, meras dr. Gitanui Nausėdai įteikė Neringos savivaldybės medalį „Už nuopelnus Neringai“ .