Nors Lietuva pagal atliekų perdirbimą ir priskirta prie pirmūnų, bet dar gali tekti pasiraitoti rankoves
Lietuva, Kelno ekonomikos instituto duomenimis, 2005-2014 m. padarė didžiausią pažangą pagal atliekų perdirbimą iš visų ES valstybių. Šis institutas atliko analizę, kaip Europa žengia žiedinės ekonomikos link. Pereinant prie šios ekonomikos, itin aktualu siekti perdirbti kuo daugiau atliekų.
ES atliekų perdirbimo sektoriaus lydere įvardyta Vokietija. Mūsų šalis priskirta prie būsimų geriausių atliekų perdirbėjų kartu su Slovėnija, Lenkija, Italija, Vengrija, Portugalija, Čekija ir Kipru. Be to, Lietuva ES pirmauja ir pagal kasmetinį atliekų perdirbimo augimą. Jis 2005-2014 m. kasmet didėjo daugiau negu po 3 proc.
Nors Lietuva ir priskirta prie pirmūnų, bet, kaip sako Aplinkos ministerijos Atliekų departamento direktorius Dalius Krinickas, dar gali tekti pasiraitoti rankoves ES keliamiems atliekų perdirbimo iki 2030 m. tikslams pasiekti, jeigu pasikeis jų pasiekimo skaičiavimo metodika.
Europos Komisija siūlo šiuos tikslus gerokai kilstelėti. Pavyzdžiui, laipsniškai pasiekti, kad iki 2030 m. sąvartynuose būtų šalinama tik 10 proc. komunalinių atliekų ir kad 65 proc. šių atliekų bei 75 proc. pakuočių atliekų būtų paruošiama pakartotinai naudoti ir perdirbti.
Tokie tikslai – nemažas iššūkis ne tik šalies atliekų tvarkymo sektoriui, bet ir visai visuomenei. Ateina laikas, kai rūšiuoti atliekas turi tapti kiekvieno gyventojo įpročiu.