Nuo mini kino teatro iki bičių avilio – lietuviai pateikė per 130 taksofonų būdelių panaudojimo idėjų
Kino teatras dviem, bučinių kabina, diskotekų vieta, daržovių parduotuvė – „Telia“ organizuojamas projektas „Taksofonai grįžta“ sulaukė ne tik tokių pramoginių taksofono būdelių panaudojimo būdų, bet ir kilnią socialinę misiją atliekančių idėjų. Viena organizacija Panevėžyje taksofono būdelę pasiūlė panaudoti kaip autizmo spektro sutrikimą turinčių vaikų nusiraminimo vietą. Iš viso sulaukta net 130 paraiškų. Pasiūlymus vertins speciali komisija, kuri išrinks 15 geriausių idėjų. Jų įgyvendinimui ir bus padovanotos taksofonų budelės.
„Konkurso dalyvių aktyvumas ir pateiktos idėjos rodo, kad taksofonai tikrai nėra pasmerkti kur nors tamsiame sandėlyje kaupti dulkes. Priešingai, pasiūlymai, kurių sulaukėme, žada jiems spalvingą ir įdomų tolimesnį gyvenimą viešosiose erdvėse. Išties smagu matyti, kad daugiau kaip šimtmetį skaičiuojanti technologija ir unikalus architektūrinis objektas, be kurio ne vieną dešimtmetį buvo neįsivaizduojamas miestų gyvenimas, ir šiandien geba įkvėpti drąsioms, originalioms ar netgi beprotiškoms idėjoms. Tuo pačiu reikia pagirti lietuvius dėl kūrybiškumo ir fantazijos, kurių, panašu, tikrai nestokojame“, – sako „Telia“ atstovas spaudai Audrius Stasiulaitis.
Iš visų šių ir daugelio kitų pateiktų idėjų 15 geriausių išrinks komisija, kurią sudaro kelionių žurnalistas Orijus Gasanovas, kultūros istorikė Sonata Šulcė, mokslininkas, architektūros ir kultūros paveldo puoselėtojas, „Lego“ modelių kūrėjas Rokas Mikšiūnas bei A. Stasiulaitis. Vertinant projektus bus atsižvelgiama į idėjos kūrybiškumą, suteikiamą vertę miestui ir visuomenei, išliekamumą. Geriausiai įvertintos idėjos bus paskelbtos birželio 12 d. Konkurso laimėtojai savo projektams įgyvendinti turės 4 mėnesius. Tuomet jie bus pristatyti visuomenei.
Savo idėjas konkursui teikė tiek privatūs asmenys, tiek įvairios įstaigos ir verslai – barai, kavinės, restoranai, muziejai, prekybininkai, pramogų ir vasaros stovyklų organizatoriai, kino teatras. Tarp pateiktų pasiūlymų netrūkta praktinių taksofonų būdelių panaudojimo būdų – pavyzdžiui, paversti jas telefonų įkrovimo vieta, bibliotekėle ar mini turizmo informacijos centru. Kitos idėjos orientuotos į netikėtas patirtis ar pramogas. Pavyzdžiui, siūloma taksofono būdelėje įrengti šokių aikštelę dviem, kino teatrą, susitikimų ar pasimatymų erdvę, bučinių kabiną, tylos ir nusiraminimo zoną ar panaudoti lobių paieškų žaidimui.
Kai kas taksofono būdelę įsivaizduoja kaip keramikos dirbinių ekspozicijos vietą ar netgi erdvę bičių aviliui įkurdinti. Šviežios daržovės tiesiai iš būdelės? Kodėl gi ne – sulaukta ir tokio pasiūlymo. Konkurso dalyviai taksofonų būdeles taip pat norėtų panaudoti miesto istorijai įamžinti – pavyzdžiui, paversti jas „miesto gidu“ ar panaudoti kaip muziejų eksponatą.
Paskutinį taksofoną Lietuvoje „Telia“ išjungė praėjusių metų vasarą. Iki tol mokamų viešosios telefonijos paslaugų poreikis nuo 2000 metų, kai buvo pasiektas taksofonų skaičiaus pikas, sparčiai mažėjo. Per paskutinius veikimo metus iš 99 aktyvių taksofono aparatų Lietuvoje bendrai buvo atlikta vos 2000 skambučių, o vidutinė jų trukmė neviršijo 30 sekundžių. Iš beveik pusės taksofono aparatų per metus nebūdavo paskambinama nė karto.