Nuo rugsėjo – nauji kompensuojami skiepai mergaitėms
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Kauno departamento specialistai primena, kad nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. įsigalioja naujasis LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius, pagal kurį valstybės lėšomis bus skiepijamos 11 metų mergaitės, siekiant apsaugoti jas nuo žmogaus papilomos viruso (toliau – ŽPV) sukeliamų infekcijų.
Kuo pavojingas žmogaus papilomos virusas?
ŽPV virusas gali sukelti ne tik gimdos kaklelio vėžį, veikiant rizikos veiksniams gali sukelti kliniškai įvairius odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinių pažeidimus ar galimus ikivėžinius ar vėžinius susirgimus.
99 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų nulemia žmogaus papilomos virusas. Pasaulyje gimdos kaklelio vėžys užima ketvirtą vietą tarp dažniausiai pasitaikančių vėžio formų. Europoje gimdos kaklelio vėžys yra antroje vietoje po krūties vėžio ir kasmet registruojama apie 33 000 susirgimo atvejų. Lietuvos vėžio registro duomenimis, kasmet Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys nustatomas nuo 400 iki 500 moterų, o mirtingumas siekia 10 atvejų 100 000 gyventojų ir tai vienas aukščiausių rodiklių Europos regione.
Vakcina – efektyvi apsauga nuo gimdos kaklelio vėžio
Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja skiepyti mergaites nuo 9 iki 13 metų, nes tai yra efektyviausia visuomenės sveikatos priemonė, apsauganti nuo gimdos kaklelio vėžio.
ŽPV vakcina populiari daugelyje šalių. Austrija pirmoji Europoje šią vakciną įtraukė į Nacionalinę programą 2006 m. 22 Europos šalių Nacionalinėse imunoprofilaktikos programose numatyti kompensuojami mergaičių skiepijimai ŽPV vakcina. Dar keturiose šalyse (Bulgarijoje, Čekijoje, Rumunijoje ir Slovakijoje) šie skiepijimai rekomenduojami bet nekompensuojami. Lichtenšteine ir Austrijoje skiepijamos ir mergaitės, ir berniukai. Didžiausias mergaičių skiepijimo apimtis nuo ŽPV yra pasiekusi Jungtinė Karalystė – 92 proc., o kitose šalyse skiepijimų apimtys siekia 60-80 proc.
Pagal skiepijamųjų amžių, Europos šalių rekomendacijos taip pat šiek tiek skiriasi. Nuo 9 iki 17 metų amžiaus mergaitės skiepijamos Vokietijoje. Vėliausiai, 13 metų amžiaus, rekomenduojama skiepyti Čekijoje ir Portugalijoje. Net 20 šalių rekomenduojama skiepijimus pradėti nuo 11-12 metų amžiaus laikotarpyje.
Klinikiniai tyrimai rodo, kad vakcina nuo ŽPV yra saugi ir labai efektyvi gimdos kaklelio vėžio, sukeliamo 16 ir 18 tipų, prevencijos priemonė. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad 16 ir 18 ŽPV tipai sukelia 70 proc. gimdos kaklelio vėžio. Vakcina taip pat gali suformuoti kryžminę apsaugą nuo viruso tipų, kurių nėra vakcinos sudėtyje ir kurie yra retesni, tačiau taip pat gali sukelti vėžinius susirgimus.
Lietuvoje planuojama valstybės biudžeto lėšomis skiepyti 11 metų amžiaus mergaites, tai yra tas, kurioms 2016 m. rugsėjo 1 d. ir vėliau sueis vienuolika metų. Skiepijimo schemą sudaro dvi vakcinos dozės, tarp kurių turi būti ne trumpesnis kaip 6 mėn. laikotarpis. Svarbu paminėti, kad antrąją dozę įskiepijus anksčiau nei po 6 mėn., keičiasi rekomenduojamų dozių skaičius į tris dozes, skiepijant vyresnes nei 15 metų amžiaus mergaites, taip pat rekomenduojama trijų dozių schema. Laiku pasiskiepyti svarbu dar ir todėl, kad vakcinos efektyvumas žymiai didesnis, jeigu nebuvo sąlyčio su ŽPV infekcija.
Vyresnio amžiaus mergaitėms, moterims, berniukams ir vyrams rekomenduojama skiepytis mokama vakcina. Kai kuriose šalyse skiepijama iki 26 metų amžiaus, o Austrija rekomenduoja bet nefinansuoja skiepijimus abiem lytims iki 60 metų.
Vakcina negydo nuo ŽPV infekcijos, nei nuo sukelto vėžio, tačiau gali padėti išvengti šių ligų.
Prevencinių programų aktualumas išlieka
Skiepijimas negali pakeisti gimdos kaklelio vėžio prevencinės programos, todėl visos moterys nuo 25 iki 60 metų kviečiamos kartą per trejus metus pas savo šeimos gydytoją pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio.
ŽPV vakcinos skiepijimai turi būti gimdos kaklelio vėžio ir kitų ligų, sukeliamų ŽPV prevencijos dalis.