30 liepos, 2018

Nutrūktgalviškas keturiolikmečio šuolis į upę pakeitė visą likusį gyvenimą

„Prisimenu tą karštą gegužės dieną labai ryškiai, nes ji pakeitė mano gyvenimą, – prisimena Tomas Vasiliauskas. – Man tada buvo 14 metų. Buvo labai karšta, todėl nuėjome su draugais prie upės nusimaudyti. Prie jos buvo aukštas status skardis, ant kurio augo didelis medis. Ant nusvirusios jo šakos buvo pririšta stora virvė šuoliams (vadinome ją „tarzanke“). Nusirengiau ir nutariau iškart šokti į upę. Įsibėgėjęs pasigriebiau tą virvę ir šokau į vandenį. Tačiau virvė kažkaip išsisuko,, išslydo, praradau  pusiausvyrą ir nukritau į upės dugną tiesiai ant galvos. Po smūgio į dugną iškart pajutau, kad nebejaučiu rankų, o po to ir viso kūno. Kažkokiu būdu pradėjau kilti aukštyn, bandžiau rėkti, tačiau prarėkti nebegalėjau… Vėl nirau į vandenį kaip akmuo, jau nevaldydamas savo kūno. Galvojau, kad mirsiu ..“

Pasak Tomo, iš pradžių ant kranto buvę draugai nesuprato kas vyksta, galvojo, kad jis juokauja, todėl ir patys juokėsi. Tik kai Tomas jų akyse pradėjo skęsti ir nebeiškilo į paviršių, visi suprato, kad tai ne juokai.

„Kai plaučiai jau buvo pilni vandens ir buvau jau beprarandantis sąmonę,  pajutau, kad mane kažkas pačiupo ir ėmė traukti aukštyn į paviršių. Tai buvo draugas, šokęs į vandenį. – sako Tomas. – Jis išgelbėjo man gyvybę…“

Ištraukę Tomą ant kranto, berniukai nežinojo ką daryti –  jis negalėjo pajudinti nei kojų, nei rankų, vos galėjo prakalbėti.

„Draugai man žnaibė kojas ir rankas, klausė ar kažką jaučiu, – sunkiai rinkdamas žodžius prisimena vaikinas. – Atsakiau, kad nieko nejaučiu… Visas kūnas buvo nejautrus, lyg būtų ne mano…“

Berniukai iškvietė greitąją pagalbą, tačiau skardis buvo per daug status ir greitosios mašina negalėjo nusileisti žemyn, kad paimtų sužeistą jaunuolį. Tada berniukai iškvietė ugniagesius gelbėtojus, kurie neštuvais užnešė Tomą į viršų ir nuvežė į Mažeikių ligoninę, o iš ten – į Kauno klinikas. Taip prasidėjo jo kančių keliai.

Skausmingas gydymas

„Dar važiuojant į klinikas praradau sąmonę,  toliau nieko neatsimenu, – pasakoja Tomas. – Kauno klinikose praleidau pusantro mėnesio. Kankino didžiuliai skausmai, savo kūno  visai negalėjau pajudinti, netgi pakelti rankų. Kankino baisios mintys, nesupratau kas su manimi vyksta ir kas bus toliau… Man pasakė, kad yra lūžęs kaklas.“

„Gulėjau kaip „daržovė“ ir galvojau, kad netrukus mirsiu. Gyventi taip toliau nenorėjau, – prisimena vaikinas. – Tokį pat, negalintį netgi pakelti rankų, mane išvežė į Palangos reabilitacinę ligoninę. Ten su manimi dirbo kinezioterapeutai, praleidau daugybę skausmingų valandų, stengdamasis išjudinti sukaustytą kūną, tačiau niekas nepadėjo. Buvau bėjėgis – negalėjau nei pats apsirengti, nei susitvarkyti, nei gamtinius reikalus susitvarkyti, buvau visiškai priklausomas nuo slaugytojų. Apie vaikščiojimą jau nebuvo nei kalbos. Supratau, kad niekada jau negalėsiu būti toks, kaip jie…  Aplinkiniai, draugai ir giminės nieko negalėjo nei padėti, nei patarti, nes patys nebuvo to patyrę ir nežinojo ką daryti. Iš jų jaučiau didelį skausmą ir neviltį…“

Speciali stovykla neįgaliesiems

Pasak Tomo, pats svarbiausias įvykis jo gyvenime po neįgalumo, buvo speciali stovykla neįgaliesiems Telšiuose, prie Germanto ežero.

„Stovyklų neįgaliaisiems reikšmę yra sunku pervertinti, – sako jaunuolis. – Tai jiems žingsnis į kitokį gyvenimą, gyvybiškai reikalingų įgūdžių formavimas, mokymasis važinėti neįgaliojo vežimėliu, bendravimas su savo likimo draugais, psichologinė pagalba, atsakymai į klausimus, į kuriuos niekas kitas iš aplinkinių tau negali atsakyti, nes tokioje situacijoje niekada nėra atsidūręs.“

Pasak Tomo, kiekviena diena toje stovykloje jam buvo neįkainojama.

„Ši stovykla pakeitė mano gyvenimą, – sako jaunuolis. – Po jos namo grįžau visai kitoks – jau mokėjau pats apsirengti, apsiauti batus, įgįjau pagrindinius važiavimo vežimėliu įgūdžius, pradėjau po truputį vežimėliu išvažiuoti į miestą.“

Po kiek laiko ir pabuvęs dar poroje panašių stovyklų, Tomas pasijuto jau galintis ne tik save apsitarnauti, tačiau ir padėti kitiems.

Vežimėlio valdymo instruktorius

„Man labai gaila tų tik ką „lūžusių“ jaunuolių, – sako Tomas. – Žinau kokį skausmą ir neviltį jie patiria, todėl stengiuosi padėti jiems kuo galiu. Jeigu sužinau, kas Mažeikiuose patyrė traumą, „sulūžo“, visada stengiuosi su juo susisiekti, patarti, padėti.  Žinau, kad jie užsisklendžia savyje, o tai yra baisiausia. Lieki vienas, bėjėgis, su siaubingomis mintimis. Todėl pats efektyviausias būdas jiems padėti – dalyvauti specialiose reabilitacinėse stovyklose neįgaliesiems. Maltiečių aktyvios reabilitacijos stovykla Giruliuose „Move it“ – yra labai efektyvi pagalba tokiems neseniai „sulūžusiems“. Joje jau ketvirtus metus dirbu neįgaliojo vežimėlio valdymo instruktoriumi.“

Pasak Tomo, sveikieji nelabai įsivaizduoja, kokią reikšmę neįgaliesiems turi vežimėlis ir kaip jis gali arba padėti, arba paversti gyvenimą pragaru.

„Vežimėlis mums yra tas pats, kas sveikiesiems kojos, – sako jaunuolis. – Jeigu kojos sveikos, stiprios – galime daug ką padaryti. Todėl yra labai svarbu išmokti meistriškai valdyti vežimėlį.“

Pasak Tomo, vien tik neįgaliojo vežimėlio tinkamas sureguliavimas turi gyvybiškai svarbią reikšmę neįgaliajam.

„Jeigu tinkamai nesusireguliuosi ir individualiai nepritaikysi sau vežimėlio – tai bus ne tik kančia juo važiuoti, tačiau ir mirtinai pavojingas dalykas. Jeigu atrama arba sėdynė bus netinkamoje padėtyje – anksčiau ar vėliau gausi pragulą, kuri gyja mėnesius, nes neįgaliojo kraujo apytaka yra sutrikusi. Pragula neįgaliajam yra mirtinai pavojingas dalykas. Jeigu pragulos tinkamai negydai, gresia kraujo užkrėtimas (sepsis) ir mirtis. Žinau nemažai neįgaliųjų, kuriems taip atsitiko…“

Kitas svarbus dalykas, kurį turi išmokti kiekvienas neįgalusis, norintis valdyti vežimėlį – dviejų ratų vežimėlio balansas, t.y. mokėjimas vienu metu pakelti du ratus į viršų ir taip juos laikant užvažiuoti ant paaukštinimo ar šaligatvio krašto.

„Lietuva yra nepritaikyta neįgaliesiems šalis, – sako Tomas. – Taip, dabar kai kas yra jiems jau pritaikoma didžiuosiuose miestuose, tačiau vis tiek išlieka labai daug kliūčių, todėl  mokėjimas gerai valdyti vežimėlį – gyvybiškai reikalingas neįgaliajam įgūdis. Jeigu nesugebėsi užvažiuoti ant šaligatvio, šaknies, užvažiuoti ant pakilimo – gali griūti,  trenkti galvą į asfaltą ir užsimušti vietoje, nes didžioji tavo kūno dalis yra nevaldoma ir griūnant negali nei suriesti kojų, nei atsispirti.“

Unikali maltiečių stovykla neseniai patyrusiems sunkią stuburo traumą jaunuoliams Giruliuose

Jau kelerius metus savo patyrimą Tomas panaudoja maltiečių neįgaliųjų reabilitacijos stovykloje „Move it“ Giruliuose, kartu su kitais 5 neįgaliaisiais instruktoriais padėdamas jaunuoliams, neseniai tapusiems neįgaliais.

Rugpjūčio antroje pusėje Giruliuose vyks jau ketvirtoji tokia maltiečių stovykla, į kurią susirinks dvidešimt per paskutiniuosius metus itin sunkias stuburo traumas patyrusių jaunuolių. Visi šie jauni žmonės yra sunkiai traumuoti tiek fiziškai (visi turi aukštą pažeidimo lygį) tiek psichologiškai, todėl tik tokie instruktoriai kaip Tomas ir gali jiems padėti.

„Stovykloje mokomės važiavimo vežimėliu kasdien po daugelį valandų, naudojame specialius paaukštinimus,  nuovažas. Mokau kaip teisingai valdyti vežimėlį, kaip stabdyti, kaip tinkamai griūti, jeigu jau taip pasitaiko, – pasakoja Tomas Vasiliauskas. –  Tačiau vien tik žinoti teoriškai – dar ne viskas. Reikia pačiam viską pabandyti po daugelį kartų, išlieti daug prakaito, tik tada gali kažką išmokti. Tačiau mūsų pratybos nenueina veltui. Matau, kaip po mano pamokų keičiasi neseniai „sulūžusių“ mano mokinių nuotaika, kaip jie ima vis daugiau pasitikėti savimi. Tikrai labai tuo džiaugiuosi, nes žinau, jų gyvenimas po šių užsiėmimų bus kitoks. Jie irgi puikiai supranta, kad kadangi dabar turės visą likusį gyvenimą gyventi su savo nauju kūnu ir savo naujomis „kojomis“ – vežimėliu, turi jį išmokti valdyti meistriškai…“

Maltiečių stovykloje „Move it“ jaunuoliams bus suteikiamos:

  • išsamios konsultacijos ir patarimai patyrus konkrečios stuburo dalies traumą (praktiniai patarimai kaip išvengti pragulų, atlikti individualios higienos procedūras);
    • kasdienės praktinių vežimėlio valdymo įgūdžių įgijimo treniruotės (kaip išlaikyti pusiausvyrą, užvažiuoti ant šaligatvio bordiūro, užlipti laiptais ir t.t.);
    • individualiai pritaikyti sunkiosios atletikos ir aerobikos užsiėmimai;
    • psichologinė pagalba;
    • socializacijos ugdymas, paruošimas gyvenimui po sunkios traumos;
    • dailės terapijos ir smulkiosios motorikos užsiėmimai;
    • išvykos ir ekskursijos vežimėliais, siekiant įgyti vežimėlio valdymo įgūdžius miesto sąlygomis.

Siekiant maksimaliai efektyviai paruošti neįgalius jaunuolius naujam gyvenimui ir padėti jiems įveikti psichologinę krizę, jauni žmonės stovykloje „Move it“ gyvens kartu su tokį patį neįgalumą turinčiais instruktoriais ir tokiu būdu kasdien galės gauti vertingų patarimų ir formuoti būtinus įgūdžius.

Jūsų pagalba yra būtina ir labai laukiama

Stovyklą „Move it“ maltiečiai gali surengti tik Jūsų paramos dėka. Paaukoti stovyklai galite siųsdami SMS žinutę numeriu 1405, įrašę tekstą 1344. SMS žinutės kaina – 2 EUR .

Daugiau informacijos apie stovyklą ir kitas galimybes padėti suluošintiems jaunuoliams galite rasti:http://bit.ly/StovyklaMoveit

Kiekvienas Jūsų paaukotas euras yra nepaprastai svarbus. Jis suteikia daugiau galimybių padėti tiems, kuriems ši pagalba gyvybiškai reikalinga!


Raseinių ligoninės nuotr.
20 gruodžio, 2024

Besibaigiant metams Raseinių rajono savivaldybės taryba ligoninei skyrė beveik 400 tūkst. eurų, kurie bus panaudoti Intensyvios terapijos skyriui, kuriam priklauso […]

20 gruodžio, 2024

Kasdienė odos priežiūra, kokybiška kosmetika ir sveiki gyvenimo įpročiai yra svarbūs norint puoselėti grožį. Tačiau išorinės priemonės – tik dalis […]

20 gruodžio, 2024

Cheminės plaukų procedūros, tokios kaip dažymas, tiesinimas ar garbanojimas, dažnai suteikia norimų rezultatų – ryškesnės spalvos, švelnesnių tekstūrų ar ilgiau […]

20 gruodžio, 2024

Darbuotojų perdegimas yra vienas aktualiausių šių dienų iššūkių. Ilgos darbo valandos, nepakankamas poilsis ir prasta užduočių valdymo sistema dažnai sukelia […]

20 gruodžio, 2024

Šventinis laikotarpis Jonavos ligoninės gimdymo skyriuje alsuoja ypatinga šiluma – kiekvienas čia gimęs kūdikis tampa tikru stebuklu. Kalėdinė nuotaika šiuo […]

20 gruodžio, 2024

Uostamiestyje sukčiai iš žmonių išviliojo 9,2 tūkst. eurų, pranešė policija. Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, ketvirtadienį pradėtas tyrimas pagal […]

19 gruodžio, 2024

Seimas pakoregavo buvusios kadencijos parlamentarų sudarytą 2026 metais minimų Lietuvai svarbių įvykių, asmenybių sukakčių ir kitų atmintinų datų sąrašą. Tokią […]

19 gruodžio, 2024

Ketvirtadienį Gargžduose užsidegė elektra varomas autobusas. Kaip Eltai teigė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD), transporto priemonė užsiliepsnojo popietę, įkrovimo […]

19 gruodžio, 2024

Finansų ekspertė Jekaterina Govina tikina, kad SEB grupės sprendimas konsoliduoti įmones Baltijos šalyse ir jungtinę būstinę steigti Estijoje yra suprantamas, […]

19 gruodžio, 2024

Vestuvės – tai viena gražiausių ir svarbiausių dienų poros gyvenime. Tačiau šiandienos visuomenėje jos dažnai tampa ne tik šventė, bet […]

19 gruodžio, 2024

Ketvirtadienį Seimas priėmė kitų metų valstybės biudžeto projektą. Jį pasirašyti dar turės šalies vadovas Gitanas Nausėda. „Už“ 2025-2027 metų šalies […]

19 gruodžio, 2024

Gruodžio pabaigoje Šakių, Kupiškio ir Kauno rajonuose uždaromi paskutiniai vaikų globos namai. Juose gyvenantys tėvų globos netekę vaikai perkelti į […]

18 gruodžio, 2024

Europos vadovai svarsto galimybę paskelbus paliaubas arba sudarius taikos sutartį pasiųsti į Ukrainą karinį kontingentą, kurį galėtų sudaryti iki 100 […]

18 gruodžio, 2024

Lenkijos paukščių ūkyje trečiadienį užfiksuotas 24-asis Niukaslio ligos protrūkis. Tuo metu Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai ragina Lietuvos […]

18 gruodžio, 2024

Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) Aplinkos būklės analitikos centro specialistai parengė naują interaktyvią švieslentę, kurioje pateikiami duomenys apie kelių transporto sektoriaus […]

17 gruodžio, 2024

Išimties tvarka Lietuvos pilietybę įgijusi ledo čiuožėja Allison Reed antradienį Lietuvos ambasadoje Kanadoje prisiekė Lietuvos valstybei. „Nuoširdžiai sveikiname Allison Reed! […]

17 gruodžio, 2024

Antradienį ant sostinėje esančio Vingio parko pėsčiųjų tilto atidaryta menininko Algio Kriščiūno kurta instaliacija „100 priežasčių tiltas“. Šiuo socialiniu projektu, anot Vilniaus […]

17 gruodžio, 2024

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, daugiausia tragiškų gaisrų kyla antrąją gruodžio mėnesio pusę. Kaip rodo praėjusių 3 metų gaisrų […]

17 gruodžio, 2024

Kauno miesto taryba pritarė, kad kitą pavasarį Dariaus ir Girėno stadione esanti veja būtų pakeista rulonine hibridine žole. Kaip skelbiama […]

17 gruodžio, 2024

Seimo sprendimą Senovės baltų religinei bendrijai „Romuva“ suteikti valstybės pripažinimą šios bendrijos krivė Inija Trinkūnienė vadina istoriniu įvykiu, kuris, anot […]