O kas džiaugsis sutvarkytomis Šiaulių miesto gatvėmis?

Užsitęsusioms diskusijoms, kaip paskirstyti Šiaulių miesto savivaldybės biudžetą, padėtas taškas. Vakar Šiaulių miesto Taryba patvirtino svarbiausią miesto finansinį dokumentą. Dabar galime ramiai laukti rezultatų – sutvarkytų gatvių, šaligatvių ir viešųjų erdvių, nes kone didžiausias dėmesys ir buvo skirtas miesto infrastruktūrai gerinti. Kol valdančioji dauguma rūpinasi miesto išore, opozicija tikina – būtina skirti daugiau lėšų kultūrai ir sveikatinimui. Tačiau visi opozicijos pateikti siūlymai buvo atmesti, todėl šiais metais liksime su atgyvenusiomis kėdėmis Šiaulių kultūros centre, nesutvarkyta „Saulės“ koncertų sale ir finansiškai neparemtu Valstybiniu Šiaulių dramos teatru.
Valdančioji dauguma ignoruoja opozicijos siūlymus
Darbo partija ir kitos opozicinės partijos pateikė ne vieną siūlymą, kaip biudžetas galėtų būti paskirstytas. Atkreiptas dėmesys į valstybinių švenčių organizavimą, atmintinų datų minėjimą, 780-ąjį Šiaulių jubiliejų. Siūlyta 10 tūkst. eurų daugiau skirti Valstybiniam Šiaulių dramos teatrui – primename, kad įstaigos direktorius Antanas Venckus prieš kelis mėnesius viešai Tarybos prašė skirti bent 15 tūkst. eurų dramos teatrui. Opozicija taip pat siūlė suteikti 7,5 tūkst. eurų Šiaulių kultūros centro kėdėms įsigyti, skirti bent 60 tūkst. eurų Šiaulių koncertinės įstaigos „Saulė“ rekonstrukcijai ir 50 tūkst. eurų Šiaulių miesto bendruomenės sveikatinimo programos įgyvendinimui. Matyt, šie siūlymai Tarybos daugumai pasirodė nesvarbūs, nes nei vienas jų nebuvo patvirtintas. Kodėl? Valdančiosios daugumos nuomone, siūlymai pateikti per vėlai, tačiau Kultūros ministro patarėja ir Šiaulių miesto savivaldybės Tarybos narė Danguolė Martinkienė mano priešingai.
„Manau, kad tokius sprendimus labiausiai įtakoja politikavimas. Biudžeto projektą visuomenei meras pristatė praėjusį penktadienį – vasario 19 dieną ir viešai skelbė, kad pasiūlymus iš visų priima iki 22 dienos. Mes savo ruožtu siūlymus pateikėme laiku. Manau, kad tai turėjo būti įvertinta, o ne tarsi ignoruota, sakant, kad opozicijos siūlymai buvo pateikti per vėlai“, – mano D. Martinkienė.
Už akies kliuvo ir tai, kad Šiaulių miesto meras Artūras Visockas galimai klaidingai pateikė informaciją apie opozicinius siūlymus. Pasak D. Martinkienės, opozicijos siūlymams buvo suteiktas „nukentės miesto infrastruktūra arba kitos sritys“ atspalvis.
„Tačiau niekas nuo to nukentėti negali – mes svarstėme viršplaninį biudžetą. Iš nieko mes neatimame, o tik pridedame, todėl manau, kad pridėti reikia labai atsakingai ir nereikėtų ignoruoti žmogiškųjų išteklių. Apskritai, man labai keista, kai matome, kad valstybė skiria „Saulės“ koncertų salės restauravimui 180 tūkst. eurų, tačiau tam Šiaulių miesto savivaldybės biudžete pinigų neduodama, nors meras pasižadėjo šiam reikalui rasti lėšų. Nesuprantu net argumento, kodėl taip nuspręsta pasielgti, nors šita priemonė yra strateginiame plane ir nieko čia keisti nereikėjo“, – tvirtina buvusi Šiaulių miesto vicemerė.
D. Martinkienė kalba ir apie kitus svarbius visuomenei klausimus, pavyzdžiui, Šiauliuose niekas nedirba su tokiomis problemomis kaip narkomanija ar alkoholio vartojimas. Neskiriant lėšų visuomenės sveikatinimui, šios opios ir visuomenei aktualios problemos tiesiog paliekamos likimo valiai.
O kas džiaugsis sutvarkytomis Šiaulių miesto gatvėmis?
2016-ųjų biudžete didžiulis dėmesys skirtas miesto infrastruktūros tvarkymui. Taip – tai yra labai reikalinga ir svarbu, mano D. Martinkienė, tačiau taip pat ji skatina nepamiršti investuoti į kultūrą ir sveikatinimą.
„Manau, kad šiuo metu tai yra svarbiau. Turime realius faktus – žmonės išvažiuoja ir palieka Šiaulius, mokyklos ir darželiai tuštėja, todėl siūlau viršplaninį biudžetą nukreipti į žmogiškuosius išteklius ir pagalvoti – o kas džiaugsis tvarkingomis gatvėmis, jeigu mūsų mieste taip sparčiai mažės gyventojų skaičius? Skirdami daugiau lėšų kultūrai ir sveikatai, turėtume gerai dvasiškai ir kūrybiškai nusiteikusius gyventojus, kurie su didžiuliu įkvėpimu kurtų Šiaulių miesto aplinką ir įvaizdį“, – sako Tarybos narė.
D. Martinkienė džiaugiasi, kad dabartinei valdžiai teko labai geras biudžetas ir mano, kad tai yra ne vien tik jų, bet ir buvusios kadencijos nuopelnas. Todėl tarybos narė siūlo visiems kartu sutelkti jėgas ir skirstyti biudžetą, o ne politikuoti ten, kur to daryti nereikėtų.
„Dabar yra tokia situacija – patvirtintas viršplaninis biudžetas, dar kažkoks paslaptingas vienas milijonas eurų padėtas į stalčių, tačiau neskiriamas didesnis finansavimas žmogiškiesiems ištekliams. Mes kaip opozicija siūlome atkreipti dėmesį į pamatines vertybes t. y. šalies kultūrą ir sveikatinimą ir kurti miestą per žmogiškuosius resursus. Todėl dabar svarbiausia tęsti pradėtus darbus, o ne susipriešinti ir sakyti, kad šie siūlymai yra geri, o tie – blogi“, – siūlo D. Martinkienė.
Per Tarybos posėdį meras pažadėjo įvertinti visus siūlymus 2016-ųjų metų eigoje ir galbūt perskirstyti biudžetą. Tačiau neaišku, ar opozicijos pateikti siūlymai liks kaip „blogas darbas“, ar tie patys siūlymai taps valdančiosios daugumos siūlymais ir taps „gerais“.