Onuškio Donato Malinausko gimnazijoje paminėta Knygnešio diena

Kovo 16-oji – Knygnešio diena. Po 1863 m. sukilimo numalšinimo rusų caro valdžia ėmėsi represijų – uždraudė lietuvišką spaudą, lietuvišką žodį. Narsūs Lietuvos vyrai, paskatinti žemaičių vyskupo Motiejaus Valančiaus, nebijodami caro valdžios persekiojimų, baudų, trėmimų, nešė slapta knygas iš Prūsijos į Lietuvą, platino gimtąjį žodį.
Onuškio miestelio kapinaitėse ilsisi trys garsūs knygnešiai – Mečislovas Stankevičius, Stasys Banuškevičius ir Antanas Didikas. Tai jie, rizikuodami savo ir šeimos narių gyvybe, platino knygas, maldaknyges, laikraščius mūsų krašte, slėpė draudžiamus spaudinius nuo žandarų įvairiausiose slėptuvėse. Nurodymus gaudavo iš Valkininkų, Onuškio bažnyčių klebonų.
Ypač aktyvus buvo bažnyčios vargonininkas Mečislovas Stankevičius. Jis pažinojo 1918 metų Nepriklausomybės akto signatarą Donatą Malinauską, globojusį knygnešius, priklausė ,,Vilniaus Dvylikos Apaštalų draugijai“, rūpinosi Vilniaus šv. Mikalojaus bažnyčios grąžinimu lietuviams. Jo veikla buvo įvertinta dar nepriklausomoje Lietuvoje – buvo apdovanotas medaliu už knygnešystę. Įamžinant knygnešių atminimą 1989–1994 metais visiems knygnešiams kapinaitėse pastatyti ąžuoliniai stogastulpiai.
Onuškio Donato Malinausko gimnazijoje kasmet paminima Knygnešio diena. Penktos ir šeštos klasių mokiniai pasidomėjo krašto knygnešių biografijomis ir jų veikla, bibliotekoje saugomomis knygomis apie knygnešių veiklą, parengė trumpą pristatymą, išmoko eilėraščių apie knygnešystę. Šeštokai Karina Trockaja, Austėja Prakapaitė, Agnė Franckevičiūtė, Viktorija Vansovič ir Žygimantas Judickas naujoje mokyklos skaitykloje penktokams papasakojo apie krašto knygnešius. Paskui kartu su bibliotekininke Alma Žukauskiene visi nuėjome į kapinaites, sutvarkėme knygnešių kapus, uždegėme žvakeles, pagerbėme jų šviesų atminimą.