Opiausias sostinės problemas padės įveikti integruota teritorijos vystymo programa
Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis patvirtino Vilniaus miesto integruotą teritorijos vystymo (ITV) programą. Tai pirma įsigaliojusi programa iš penkiolikos (5 didžiųjų miestų ir 10 regionų) Lietuvoje rengiamų integruotų teritorijų vystymo programų, kurių rengimą koordinuoja Vidaus reikalų ministerija.
Vilniaus ITV programoje numatyta, kokių bus imtasi veiksmų ir kokios bus panaudotos lėšos tam, kad per ateinančius šešerius metus sostinėje būtų sprendžiamos jos augimui didžiausios įtakos turinčios ekonominės, socialinės, demografinės ir aplinkos bei klimato kaitos problemos, plėtojamos miesto stiprybės.
Vilniaus miesto savivaldybės parengta ir su ministerijomis suderinta programa įvertina viso miesto vystymo potencialo ir problemų visumą bei išskiria tikslines kompleksinio vystymo teritorijas, kurių sėkminga plėtra labiausiai įtakos Vilniaus augimą, jo potencialo atvėrimą. Sostinėje išskirtos dvi, į miesto centrinio branduolio plėtros zoną patenkančios, tikslinės teritorijos – Šiaurinė ir Pietinė. Šiaurinė – tai Šnipiškių – Žirmūnų teritorija, Pietinė – Naujamiesčio – Paupio teritorija. Abi tikslinės teritorijos apima ir nedideles gretimų seniūnijų dalis.
Tikslinės Vilniaus teritorijos buvo pasirinktos atlikus sisteminę urbanistinę analizę: vertinta problemų gausa ir aštrumas bei urbanistinio augimo potencialas. Nustatyta, kad sostinės plėtra į pakraščius, įvertinat inžinerinės infrastruktūros kaštų augimą ir neigiamas ekologines automobilizacijos pasekmes, neatitinka XXI amžiaus iššūkių, yra nepažangi ir neefektyvi. Gyventojų nepasitenkinimas susisiekimu, būsto kokybe ir gyvenamąja aplinka reikalauja sutelkti investicijas į apleistas, ar jau užstatytas, miesto erdves, kurios gali įgyti naują kokybę, geriau atitikti bendruomenės ir verslo poreikius.
Vilniaus miesto ITV programoje numatytų įgyvendinti 40 priemonių ir 140 projektų tikslai – padidinti sostinės gyventojų užimtumą naujose ir kokybiškose darbo vietose, padidinti jų pasitenkinimą gyvenamąja aplinka bei paslaugų infrastruktūra ir sumažinti neigiamą poveikį aplinkai. Tam bus kuriamos inovatyvios paslaugos, pertvarkomos apleistos erdvės, skatinamas vilniečių aktyvumas, kompleksiškai tvarkomi gerą urbanistinį potencialą turintys miesto rajonai. Neigiamą poveikį aplinkai planuojama mažinti kuriant darnią susisiekimo sistemą, aplinką tausojančią miesto ūkio infrastruktūrą. Naudą pajus ir kultūros, švietimo, socialinių paslaugų sritys, bus remiamos bendruomenės inicijuojamos vietos plėtros iniciatyvos.
Pagal patvirtintą Vilniaus ITV programos veiksmų planą miesto plėtrai numatyta skirti 400 mln. eurų. Europos Sąjungos (ES) investicijos sudaro 303 mln. eurų.
Vidaus reikalų ministerija projektų sostinėje finansavimui skirs per 100 mln. eurų. Projektus taip pat finansuos Aplinkos, Energetikos, Kultūros, Socialinės apsaugos ir darbo, Susisiekimo, Sveikatos apsaugos, Švietimo ir mokslo bei Ūkio ministerijos.
Į integruotą teritorijų penkiuose didžiuosiuose miestuose ir dešimtyje regionų plėtrą iš viso bus nukreipta daugiau kaip 700 mln. eurų ES investicijų. Vien per Vidaus reikalų ministerijos administruojamas priemones numatyta skirti 340 mln. eurų.
Baigiami derinti ir vidaus reikalų ministrui tvirtinti netrukus bus pateikti dar dviejų ITV programų projektai – Vilniaus ir Marijampolės regionų. Į rengiamą Vilniaus regiono ITV programą įtrauktos ir investicinės priemonės, kuriomis Vyriausybė numatė mažinti socialinius ir ekonominius skirtumus gausiai tautinių mažumų atstovų gyvenamose Vilniaus, Šalčininkų, Švenčionių ir Trakų rajonų savivaldybėse.