Paaiškėjo ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo nugalėtojas: Lietuvą pasaulyje garsins dvyliktokas Artūras Makselis

Kovo 28 d., penktadienį, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje paskelbti ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo rezultatai. Pirmosios vietos laimėtoju išrinktas varėniškis Artūras Makselis. Jis tampa kandidatu atstovauti Lietuvai tarptautiniame ES jaunųjų mokslininkų konkurse (European contest for young scientists – EUCYS), kuris vyks rugsėjį Rygoje, Latvijoje. Šiame didžiausiame mokslo darbų konkurse Europoje kasmet pristatomi geriausi mokinių atlikti moksliniai tyrimai ES ir už jos ribų.
Pirmąja vieta Artūras Makselis iš Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos įvertintas už darbą „Antivirusinis atsakas Caco-2 ląstelėse: fibroblastų moduliacinės funkcijos antivirusinio atsako metu“ (darbo vadovė Vida Stonienė).
Dvyliktoko darbo tikslas – detaliai ištyrinėti gastroenteritus sukeliančių virusų sąveiką su žmogaus ląstelėmis ląsteliniame lygmenyje.
„Nors šie virusai yra detaliai ištyrinėti molekuliniame lygmenyje, virusų sąveika su šeimininko ląstelėmis iki dabar yra nepakankamai suprasta ir ištyrinėta ląsteliniame lygyje“, – darbą pristato A. Makselis.
Artūrui Makseliui taip pat atiteko ir specialusis konkurso prizas – kelionė į 2026 m. vasario mėnesį vyksiantį „Šveicarijos talentų forumą“.
Finale varžėsi 30 darbų
Šiais metais ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo baigiamajam turui buvo atrinkta iš viso 30 biomedicinos, chemijos, mikrobiologijos, humanitarinių mokslų, ekologijos ir kitų mokslo sričių darbų.
„Labai džiaugiamės, kad mokiniai noriai dalyvauja šiame konkurse ir pateikia išskirtinės kokybės bei inovatyvumo darbus. Kiekvienas jų – puikaus mokinių ir jų vadovų darbo rezultatas. Nuostabūs mokytojai imasi padėti įgyvendinti kartais ypatingaisudėtingas mokinių idėjas. Tad ypač dėkojame visiems – mokytojams ir konsultantams, kurie prisideda prie to, kad šie puikūs darbai išvystų dienos šviesą“, – sakė Ieva Šablevičiūtė-Visockienė, mokslininkė, nacionalinį ES jaunųjų mokslininkų konkurso etapą organizuojančiosLietuvos neformaliojo švietimo agentūros (LINEŠA) STEAM plėtros ir inovacijų skyriaus vadovė.
Valdas Jankauskas, LINEŠA direktorius, į apdovanojimų renginį susirinkusiems jauniesiems mokslininkams dėkojo už drąsą dalyvauti konkurse, o jų mokytojams už tai, kad šie palaikė mokinius ir paskatino domėtis mokslu.
„Gal ir gerai, kad Lietuva neturi naftos ar kitų gamtinių išteklių, nes esame priversti vystyti savo protus. Ateitis priklauso jums, mūsų protams. Jūs esate tie, kurie uždavinėjate klausimus ir duodate atsakymus. Linkiu niekada nenustoti klausinėti, nes žingeidumas yra progreso variklis“, – kalbėjo LINEŠA vadovas.
Nacionalinio etapo dalyvius vertino ir laimėtojus išrinko iš Lietuvos universitetų ir mokslo institutų mokslininkų sudaryta komisija.
Vertinta pagal darbo idėjos originalumą ir moksliškumą; tyrimo atlikimo meistriškumą, kruopštumą ir savarankiškumą; darbo aprašo ir stendo kokybę bei autorių gebėjimą diskutuoti su ekspertais.
Antrosios vietos laimėtojai
Antrąją vietą laimėjo darbo „CSL poveikis penicilino biosintezei laukiniuose pelėjūnų genties pelėsiuose“ autorius Kajus Okunevas (vadovė Regina Mongirdienė, Molėtų gimnazija).
Šis darbas laimėjo ir dar vieną prizą – Lietuvos RespublikosValstybinio patentų biuro komisija jam skyrė trečiąją vietą Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos (PINO) apdovanojimuose.
Kitas antrosios vietos laimėtojas – darbo „Eterinio aliejaus ir kitų paprastosios pušies spyglių ekstraktų charakteristikų sezoninis kintamumas Vilniaus miesto apylinkėse“ autorius Jokūbas Kojelis (vadovė Rasa Žemaitaitienė, Vilniaus licėjus).
Antrą vietą konkurse užėmė ir darbo „Kalbų ir kultūrų sąveika istorinio Klaipėdos krašto antkapių įrašuose“ autorius Timas Šablinskis (vadovė Rūta Paulikienė, Klaipėdos „Varpo“ gimnazija).
Trečiosios vietos laimėtojai
Trečiąja vieta įvertinti darbo „Individualizuotas vidpadis – citius, altius, fortius“ autoriai Aistis Domeika ir Austėja Gudaitė (vadovas Rimtautas Gudas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazija).
Šis darbas taip pat išsiskyrė ir Valstybinio patentų biuro nominacijose – jis užėmė pirmąją vietąPasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos (PINO) apdovanojimuose.
Trečia vieta ES jaunųjų mokslininkų konkurse įvertinta ir darbo „Kelkraščių dirvožemio chloridų poveikis kviečiams“ autorė Akvilė Kulvinskaitė (vadovė Vaidilutė Šepkauskienė, Akmenės rajono Akmenės gimnazija).
Trečiąją vietą taip pat užėmė darbo „Kivio vaisių proteinazių tyrimas“ autorė Linnea Hansen (vadovas Vladimir Orlov, Kauno Jono Jablonskio gimnazija).
Trečiaja vieta įvertinti ir darbo „Raudondumblio banguolio (Furcellaria lumbricalis) įtaka didžiojo milčiaus (Tenebrio molitor L.) lervų auginimui ir biomasės prieaugiui“ autoriai Jokūbas Tamulis ir Vytautė Kryževičiūtė (vadovė Daiva Urbštienė, Palangos senoji gimnazija).
Pastarasis darbas Valstybinio patentų biuro Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos (PINO) apdovanojimuose užėmė antrąją vietą.
Trečią vietą ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniame etape užėmė darbo „Rekombinantinių pelės Car4 ir Car15 baltymus koduojančių plazmidžių kūrimas Escherichia coli raiškos sistemai“ autorė Jogailė Grincevičiūtė (vadovė Aurelija Mickevičiūtė, Vilniaus privati gimnazija).
Trečiaja vieta įvertintos ir darbo „Skirtingų organinių substratų ir dilgėlių nuoviro poveikis gluosninių kreivabudžių augimui ir cheminei sudėčiai“ autorės Austėja Želejevaitė, Eligija Žickytė (vadovės Virginija Savickaitė, Danguolė Vaičekauskienė, Šiaulių Didždvario gimnazija).
Pastarojo darbo autorėms atiteko ir buvusio konkurso dalyvio, Kalifornijos universiteto San Diege, JAV, mokslininko Juliaus Bogomolovo įsteigtas piniginis prizas – 200 Eur.
Dar viena jaunųjų mokslininkų konkurso trečiosios vietos laimėtoja – darbo „Rauginimo įtaka biogeninių aminų, aminorūgščių ir riebalų rūgščių kiekiui karvių krekenose ir piene“ autorė Elma Račiukaitytė (vadovė Daiva Paškauskienė, Vilkaviškio „Aušros“ gimnazija).
Jai taip pat atiteko ir specialusis prizas – puiki galimybė birželio pabaigoje praleisti savaitę Šveicarijos Alpėse ir dalyvauti Tarptautinėje gamtos tyrimų savaitėje (International Wildlife Research Week).
Pagyrimo raštais apdovanoti darbo „Bioaktyvių polimerinių tvarsčių gavimas ir tyrimas“ autorės Paulina Meškytė ir Lukrecija Petrikaitė (vadovė Dalia Razguvienė, Gargždų „Minijos“ progimnazija).
Pagyrimo raštu taip pat apdovanota darbo „Antocianinais papildytas indikatorinis bioplastikas pieno produktų kokybei nustatyti“ autorė Gertrūda Narauskaitė (vadovė Marta Marčiulionytė, Kauno tvirtovės VII fortas); darbo „Galimybių stebėti Mėnulio libraciją įprastomis priemonėmis tyrimas“ autorė Augustė Čeledinaitė (vadovas Jonas Jaunius, Šilutės Vydūno gimnazija); darbo „Kodėl geriamą vandenį išlikimo sąlygomis būtina ne tik filtruoti, bet ir virinti“ autorius Rytis Belovas (vadovė Virginija Kriaučiūnaitė, Vilniaus Gabijos progimnazija).
Bilietas į tarptautinį mokslo pasaulį
„Lietuvos neformaliojo švietimo agentūros organizuojamas ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinis etapas mokiniams atveria kelius į tarptautinį mokslo pasaulį, nes laimėtojai įgyja galimybę atstovauti Lietuvai kasmet Europos Komisijos organizuojamame ES jaunųjų mokslininkų konkurse“, – sako I. Šablevičiūtė-Visockienė.
ES jaunųjų mokslininkų konkursas yra svarbiausia mokinių mokslo mugė Europos Sąjungoje, skaičiuojanti jau 36–us metus ir pritraukianti tūkstančius dalyvių.
Kiekvienais metais renginys suburia perspektyvius, talentingus mokinius ir šviesius jaunus (14–20 metų) protus tam, kad pristatytų savo projektus tarptautinei teisėjų komisijai.
Tai vienintelis konkursas Europos Sąjungoje, kurio apimtis ir keliami reikalavimai mokinių projektų kokybei atitinka moksliniams tyrimams keliamus reikalavimus.
Lietuva yra laimėjusi dvi pirmąsias vietas
1996–2024 m. Lietuvos atstovai ES jaunųjų mokslininkų konkurse laimėjo 26 prizines vietas: 2 pirmąsias vietas, 3 trečiąsias vietas ir 21 specialiųjį prizą.
Naujausią apdovanojimą mūsų šaliai 2024 m. Katovicuose, Lenkijoje, vykusiame Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse nuskynė Lietuvos atstovė Kamilė Milkintaitė. Už mokslinį darbą „Pažangesnio smegenų navikų gydymo link: nauji terapiniai ir diagnostiniai taikiniai“ Kamilė pelnė III vietą ir specialųjį Europos Komisijos įsteigtą prizą – savaitės trukmės kelionę į tarptautinę parodą „Expo 2025“ Osakoje, Japonijoje.
„Įvertinus mūsų gyventojų skaičių, Lietuva labai neblogai atrodo tarptautiniame kontekste“, – džiaugiasi I. Šablevičiūtė-Visockienė.
Tarptautinį ES jaunųjų mokslininkų konkurso etapą kiekvienais metais organizuoja Europos Komisija kartu su vis kitu nacionaliniu koordinatoriumi.
Nacionalinį konkurso etapą organizuoja Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo agentūra (LINEŠA), palaiko ir remia – Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Konkurso partneris – Valstybinis patentų biuras.