Aiškėja preliminarūs tilto per Nerį, sujungsiančio sostinės A. Goštauto ir Upės gatves, architektūrinių idėjų konkurso laimėtojai – ekspertų komisija pagal konkurso vertinimo kriterijus sudarė darbų įvertinimo sąrašą, kurio viršuje rikiuojasi „INHUS Engineering“ komandos idėja pavadinta „Alberto tiltu“, po to seka architektų „Studija 501″, „SRP projektas“, „LT projektai“ ir „Mutuss“ sukurti „Neries vartai“. Treti – „TEC Infrastructure“ su „Lux semita“ architektūrine tilto idėja. Iš viso konkurse dalyvavo 9 tiltų idėjos.
„Sparčiai augant miestui, vis labiau atsiranda poreikis naujoms patogioms miesto jungtims ne tik transportui, bet ir pėstiesiems ar dviratininkams. Šis naujasis tiltas sujungs dvi svarbias miesto erdves, kuriose dirba šimtai žmonių ir kuriems keliavimas namo ar į darbą šio tilto dėka sutrumpės iš tiesų radikaliai – nebereiks daryti didelio lanko. Tikiu, kad naujasis tiltas per Nerį ne tik padės sklandžiau ir darniau judėti Vilniuje, bet taip pat taps ir pavyzdiniu architektūros kūriniu, kuris ilgus dešimtmečius puoš atnaujintą Neries krantinę“, – sako sostinės mero pavaduotojas Vytautas Mitalas.
Tiltas taps svarbia pėsčiųjų ir dviratininkų jungtimi tarp dešiniajame Neries krante sparčiai augančio Saltoniškių rajono, Žvėryno ir kairiajame Neries krante esančių Lukiškių rajono. Remiantis naujojo Vilniaus miesto bendrojo plano sprendiniais, tai bus ir svarbios dviračių takų jungties tarp Vilniaus centro ir vakarinių miegamųjų rajonų dalis. Naujasis tiltas bus apie 8,5 metro pločio: 3 metrai bus skirti pėstiesiems, 4 – dviratininkams, jo prieigos taip pat turės būti suprojektuotos atsižvelgiant į pėsčiųjų ir dviratininkų srautus, taip pat pritaikytas neįgaliesiems.
Architektūrines idėjas atrinko Lietuvos architektų sąjungos sudaryta komisija, kuri vertino, kaip architektams pavyko tinkamai užtikrinti saugų ir patogų susisiekimą dviračiais tarp dviejų gatvių, pritaikyti tiltą specialiųjų tarnybų automobiliams, užtikrinti, kad po tiltu galės vykti saugi laivyba, t. y. tilto vietoje upės farvateryje būtina išlaikyti 30 metrų pločio ir 5 metrų aukščio nuo upės iki tilto ribą.
„Įvertinome visas 9 naujojo tilto per Nerį architektūrines idėjas, o dabar, kaip numatyta konkurso sąlygose, vyks aukščiausią įvertinimą gavusių tilto idėjų autorių kvalifikacijos vertinimas. Tikimės sutartį su laimėtojais pasirašyti dar šiais metais“, – kalbėjo Vyriausiasis miesto architektas ir konkurso komisijos narys Mindaugas Pakalnis.
Pateiktos ir komisijos geriausiai įvertintos konkursui idėjos autoriai siūlo naujuoju medinės arkinės konstrukcijos tiltu sujungti upės krantus keturiuose taškuose, apatinėse ir viršutinėse krantinių terasose, taip užtikrinant patogų žmonių judėjimą. Neįgalieji ir šeimos su vaikais vežimėliuose galės patogiai judėti tiltu tiek viršutine, tiek apatine dalimi.
Vakarinėje pusėje tiltas pratęstų esamą dviračių tako trasą, o rytiniame driektųsi link gatvių sankirtos, kur pratęstų pėsčiųjų taką ir įsilietų į dviračių takų sistemą.
Pagal architektų idėją, pagrindinės tilto konstrukcijos bus gaminamos iš vietinės ir atsinaujinančios medžiagos – medienos, kuri yra vienintelė medžiaga gamybos metu ne tik neišskirianti CO2, bet jį sugerianti augimo metu. Simboliška, kad tiltas galėtų tapti savotiška Žvėryno medinės architektūros tąsa.
Tolimesniame šio atviro konkurso etape dar vyks finalininkų pateiktų dokumentų vertinimas, po kurio paaiškės, ar nėra jokių teisinių kliūčių skelbti galutinius rezultatus ir įteikti laimėtojams pinigines premijas: pirmosios vietos laimėtojui atitektų 9 tūkst. eurų, antrosios – 7 tūkst. eurų, trečiosios – 4 tūkst. eurų.
Su geriausios konkurso idėjos laimėtojais bus sudaryta sutartis. Po to seks kitas etapas – techninio projekto parengimas ir statybos darbų konkurso paskelbimas.
Naujojo tilto per Nerį statybai savivaldybė planuoja skirti apie 5 mln. eurų. Naujasis pėsčiųjų tiltas bus pastatytas per ateinančius ketverius metus.
Nu idomus