Padangų importuotojų organizacija kviečia į pavasarinę akciją
Nuo balandžio 1 dienos prasidėjo padangų keitimas. „Primenu, kad Lietuvoje galiojantys teisės aktai įpareigoja padangas keičiančius servisus, jei žmogui patogu ir padangų pardavėjus, nemokamai priimti senas padangas. Jei servisas įskaičiuoja senų padangų priėmimą ar paprašo už tai sumokėti, jis tai daro pažeisdamas įstatymus“, – pabrėžia Padangų importuotojų organizacijos (PIO) vadovė Danguolė Butkienė.
Išvalykime sandėliukus
Tačiau servisai ir padangomis prekiaujančios įmonės privalo priimti tik tas padangas, kurios liko pakeitus jas naujomis. Nepaisant savivaldybėse sudaromų galimybių 4–5 senas padangas nemokamai palikti didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse, vis tik nemažos dalies gyventojų sandėliukuose ir garažuose vietą` užima atitarnavusios padangos. „PIO rengiame pavasarinę akciją, kuri gyventojams padės atsikratyti sandėliukuose susikaupusių padangų atliekų. Į šią akciją kviečiame įsijungti servisus, kad jie priimtų visas gyventojų atvežtas senas padangas. Mūsų organizacija pasirūpins jų nemokamu išvežimu ir sutvarkymu“, – pradedamą pavasarinę akciją pristato PIO direktorė Danguolė Butkienė ir pabrėžia, kad su akcijoje dalyvaujančiais servisais pasirašomos sutartys ir kviečia norinčius dalyvauti akcijoje susisiekti su PIO.
Kodėl nedalyvauti, jei visiems gerai
„Vienas pažįstamas man papasakojo apie PIO rengiamą pavasarinę akciją. Paskambinau šios organizacijos vadovei Danguolei Butkienei, ji plačiau papasakojo apie šį sumanymą, tad nusprendžiau dalyvauti akcijoje. Kol kas Lietuvoje žmogui nėra sudaryta sąlygų kuo paprasčiau atsikratyti šiomis atliekomis, nors pirkdami padangas sumokame ir už jų sutvarkymą. Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės – geras, bet nepakankamas valdžios sprendimas. Tad nieko stebėtino, kad dalis senų padangų vis dar atsiranda miškuose. Prieš kelerius metus surengėme miško valymo akciją. Man labai nepatiko iš griovių traukti padangų atliekas, – sako serviso „Automobilių priežiūros ekspertai“ direktorius Paulius Tamošiūnas. – Kadangi mūsų autoservisas yra įsikūręs tokioje Kauno vietoje, kur susitelkę apie 200 įmonių, kuriose dirba nemažai žmonių, pamaniau, kad jiems bus naudinga mūsų paslauga padedant paprastai ir patogiai, negaištant papildomo laiko atsikratyti senų padangų. Ir kuo daugiau bus vietų, kuriose žmonės jas galės palikti, tuo bus švaresnė mūsų aplinka. Taigi kodėl nesudalyvauti akcijoje, jei visiems gerai.“
„Užšaldyta“ žaliava
PIO rengiama akcija, kviečianti atsikratyti senų padangų, skatina šalies gyventojus į jas pažvelgti kaip į galimybę prisidėti prie žiedinės ekonomikos, tausojančios išteklius ir tuo pačiu saugančios aplinką, vystymo. „Padangų atliekos – puiki žaliava. Labai gerai, kad ir Lietuvoje kalasi žiedinės ekonomikos daigelis ir iš padangų atliekų pradėta daryti kažką tokio, kas dar būtų naudinga. Pastaruoju metu augant technologijoms, pasaulyje didžiausias dėmesys skiriamas devulkanizacijai, kai iš padangos vėl išgaunamas kaučiukas, kuris panaudojamas naujų padangų gamybai. Kol kas Lietuvoje to nėra, bet, pasaulio patirtis netrukus pasieks ir Lietuvą. Tikiuosi, kad į atliekų panaudojimą vis labiau keisis ir Vyriausybės požiūris. Galbūt netrukus ir mūsų šalyje bus prievolė padangų atliekų granules naudoti statybose, tiesiant kelius, – apie visokeriopą atliekų tvarkymo naudą primena Danguolė Butkienė. – Didžiausias nusikaltimas padangų atliekas laidoti sąvartynuose“,
Servisų sutartys negarantuoja nemokamo sutvarkymo
Kaip pažymi Danguolė Butkienė, nuo 2019 metų kiekvienas, pirkdamas padangas, turėsime gauti ir rašytinę informaciją, kas yra atsakingas už padangų atliekų sutvarkymą. Tačiau garantuoti nemokamą padangų išvežimą ir sutvarkymą tai dar negarantuos, nes, kaip pažymi PIO vadovė, kol kas galioja ne visiškai teisingi regioninių aplinkos apsaugos departamentų reikalavimai – reikalaujama, kad servisai būtų sudarę sutartis su atliekų tvarkytojai. „Servisai ir dirbantys pagal verslo liudijimą turi pasirašyti sutartis su padangų gamintojais-importuotojais. Tik tokia sutartis garantuoja nemokamą padangų išvežimą ir sutvarkymą, apsaugo servisą ir jo klientus nuo papildomų mokėjimų, – pabrėžia PIO direktorė Danguolė Butkienė. – Kaip ir ankstesniais metais, taip ir šiemet mūsų organizacija padeda išvežti per pavasarinę talką surinktas padangas. Pageidavimą naudotis mūsų paslaugomis jau pareiškė Rokiškio rajono ir Visagino savivaldybės.“
Nusprendėte dalyvauti PIO rengiamoje pavasario akcijoje? Skambinkite 8 672 54345.