Padėkime sparnuočiams
Pavasarinė didžiosios zylės giesmė primena mums, kad laikas pasirūpinti inkilais. Juk neilgai trukus ir šalyje žiemoję giesmininkai, ir tie – sugrįžę iš šiltųjų kraštų, ieškos tinkamų lizdui sukti vietų. Suskubkime sumeistrauti ir iškabinti inkilėlį zylei, musinukei, varnėnui ar kitam paukščiui, nevengiančiam perėti žmogaus sukurtame būste. Tai padeda paukščiams įsikurti ten, kur trūksta natūralių tinkamų perėjimui vietų, uoksų turinčių medžių.
Inkilų yra įvairių konstrukcijų, matmenų ir tipų. Geras inkilas tas, kuriame paukštis gali išperėti sveiką ir gausią jauniklių vadą. Inkilas turi būti tvirtas, saugus, apsaugotas nuo plėšrūnų ir išlikti toks, nepriklausomai nuo oro sąlygų. Populiariausi yra uoksiniai ir lentiniai inkilai. Uoksinius inkilus geriausia gaminti iš lapuočių medžių rąstelių su išpuvusia šerdimi, nors tinka ir sveikų sausų drebulių, liepų, juodalksnių ir kitokių medžių rąsteliai, bet tada teks įdėti daugiau triūso skobiant jų vidų. Lentinio inkilo gamybai geriausiai tinka 1,5-2,5 cm storio sausos neobliuotos lentos. Norint, kad inkilas greitai nesupūtų ir neiškristų jo dugnas, pastarasis kalamas ne iš apačios, kaip dažnai daroma, bet įleidžiamas į inkilo vidų. Dar viena svarbi detalė – visi smulkiesiems uoksiniams paukščiams skirti inkilai turi būti atidaromi, kad rudenį juos būtų galima išvalyti. Paprasčiausias sprendimas – padaryti atidaromą stogelį, bet tokios konstrukcijos, kad jį galėtumėte atidaryti tik patys, bet ne vėjas ar plėšrūnas (pvz., kiaunė).
Nepamirškite, kad inkilus reikia ir prižiūrėti. Todėl patikrinkite jau iškabintus inkilus. Dauguma paukščių, išskyrus varnėnus, inkilų nevalo. Jie kasmet krauna naują lizdą ant senojo. Todėl inkilas neišvengiamai prisipildo lizdui sunešta medžiaga (samanomis, sausų žolių, lapų, žievės atplaišų dalimis ir t.t.) iki pat landos ir paukščių perėjimui tampa netinkamas. Nevalomame inkile prisiveisia ir parazitų. Valant reikia pašalinti seną lizdo medžiagą, gerai nuvalyti vidines inkilo sieneles. Valydami inkilą tuo pačių įsitikinkite, kad būstas bus saugus sparnuočiams perėti ir šiemet: jame nėra plyšių, neįskilęs, visos inkilo dalys tvirtos, inkilo landa neišplatinta genių. Sutvarkytą inkilą beliks tik saugiai iškabinti pasirinktoje vietoje ir laukti giesmininkų.
Lietuvos ornitologų draugijos internetinėje svetainėje (http://www.birdlife.lt/inkilai) rasite įvairioms paukščių rūšims gaminamų inkilų matmenis, kitos naudingos informacijos.