Pagėgiuose ketinama įamžinti savanorio Jono Šimkaus atminimą
Rugpjūčio mėnesio pradžioje Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis, vicemeras Sigitas Stonys priėmė gausią svečių delegaciją iš Lietuvos ir Amerikos lietuvių Šaulių sąjungos.
Svečiai Pagėgiuose lankėsi turėdami tikslą pristatyti 1918-1920 metų Pagėgių krašto savanorius ir išsakyti puikią pilietinę iniciatyvą – Lietuvos šimtmečio datai įamžinti šiuos aktyvius žmones, daug nuveikusius, kad Lietuva taptų vientisa valstybe. Šiuo metu kalbama apie savanorio Vyčio Kryžiaus kavalieriaus Jono Šimkaus, gimusio Vydutaičiuose, atminimo įamžinimą. (Pridedama istorinė medžiaga apie J. Šimkų)
Kaip pabrėžė Lietuvos šaulių sąjungos viešųjų ryšių atstovas Stasys Ignatavičius, Lietuvos šaulių sąjungos ir Lietuvos istorinės praeities puoselėtojų išeivijoje pastangomis bei bendradarbiavimo dėka, savanorių įamžinimas paminklinėmis lentelėmis, straipsnių apie juos publikavimu, iškilmingų paminėjimų rengimu ir kt. vykdomas visose Lietuvoje. Pagėgiuose turėtų būti atidengtos dvi atminimo lentelės. Vienoje lentelėje turėtų būti surašyti krašto savanoriai, antroje – Vyčio Kryžiaus kavalieriai. Lentelės gaminamos laikantis numatyto standarto visoje Lietuvoje. Projektą kuruoja žurnalistas Vilius Kavaliauskas.
Svečių tarpe Pagėgiuose svečiavosi Lietuvos šaulių sąjungos kultūros ir meno specialistas Juozas Janušaitis. Generolo Teodoro Daukanto jūrų šaulių kuopos vadas iš Čikagos (JAV) Vytautas Jurevičius, Lietuvos šaulių sąjungos Čikagoje centrinės valdybos narys, Lietuvos savanorių įamžinimo Lietuvoje entuziastas ir pagrindinis organizatorius Ernestas Lukoševičius, Lietuvos šaulių sąjungos Kęstučio šaulių 7-osios kuopos vadas Kęstutis Bauža ir tos pačios kuopos valdybos specialistas Ričardas Dapkus. Susitikime dalyvavo ir Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė, kuri „išvedė“ įtikinamas istorines paraleles, įrodančias glaudų bendradarbiavimo ryšį tarp Lietuvos savanorių, šaulių bei ugniagesių sąjungos ir lietuvybės patriarchu vadinamo Martyno Jankaus ir jo veiklos.
Ernestas Lukoševičius pristatė savanorio Jono Šimkaus – vienintelio Vyčio kryžiaus kavalieriaus Pagėgių krašte – asmenybę, apžvelgė jo nuopelnus. Dera paminėti, kad Jono Šimkaus, pasitraukusio į Vakarus giminaitis John Šimkus šiandien yra JAV Kongreso narys ir, kaip kalbėjo p. Ernestas, atlikus keletą paruošiamųjų darbų, sutvarkius formalumus, laiku išsiuntus motyvuotus kvietimus, yra didelė tikimybė, kad minimos atminimo lentelės atidengime Pagėgiuose, mes galime pamatyti Amerikos kongresmeną. Svečias įteikė Savivaldybės vadovams atminimo dovanėles ir kalbėjo apie tolimą praeitį, kai Amerikoje Colensville miestelyje buvo įkurta pirmoji mažlietuvių (išeivių iš Mažosios Lietuvos) parapija, vadovaujama kunigo Keturakaičio. Svečias patikino, kad šio miestelio bendruomenės aktyvas išsakė norą susieti Colensville miestelį ir Pagėgius draugystės, kultūrinių mainų ir bendradarbiavimo saitais. Beje, John Šimkus taip pat gimė šiame miestelyje.
Meras svečiams įteikė foto albumus apie Pagėgių kraštą ir pabrėžė, kad Lietuvos valstybės 100-metis Pagėgių krašte bus pažymėtas ne tik gausiais kultūriniais renginiais, bet ir istorinės Lietuvos praeities įamžinimu ir įprasminimu. Savivaldybės vadovas dėkojo Lietuvos šaulių sąjungai, Lietuvių šaulių sąjungos Čikagoje bičiuliams ir visiems neabejingiems tautos praeičiai bei patikino, kad palaikys šią iniciatyvą, kad netrukus bus sudaryta darbo grupė spręsianti visus susijusius klausimus: parinkti vietą atminimo lentelėms, renginio datą, formatą ir pan. Ketinama susisiekti su Lietuvoje gyvenančiais Jono Šimkaus giminaičiais ir pakviesti dalyvauti renginiuose.
Susitikimo pabaigoje, svečiai buvo pakviesti aplankyti garsaus JAV lietuvio lakūno ir inžinieriaus Felikso Vaitkaus aplankytą Pagėgių geležinkelio stotį ir jo bei jo vizito garbei pasodintą ąžuoliuką, po kuriuo sustota bendrai nuotraukai ir atsisveikinta pasižadėjus dirbti prasmingus darbus „vardan tos…“