Pagerbtas leitenanto Jano Borisevičiaus atminimas (1)
Antradienį, sausio 21 d., įvyko leitenanto Jano Borisevičiaus, žinomo slapyvardžiu „Krysia“ arba „Mściciel”, 80-ųjų mirties metinių minėjimas. Renginį inicijavo Lietuvos lenkų sąjungos Šalčininkų skyrius bendradarbiaudamas su Pasaulinės Armijos Krajovos asociacijos Vilniaus – Naugarduko skyriumi ir istoriniu klubu „Rok 1863“. Minėjimas pritraukė didelį būrį dalyvių, tarp kurių – vietos valdžios institucijų, visuomeninių organizacijų, vietos gyventojų ir jaunimo atstovai – žmonės, norintys puoselėti už savo krašto laisvę kovojusių didvyrių atminimą.
Renginys prasidėjo iškilminga ceremonija: padėtos gėlės ir uždegtos žvakės prie Jano Borisevičiaus (pseud. „Krysia“) kapo Kalvių kaime, Varėnos rajone.
Į renginį atvyko garbingi svečiai: Lietuvos lenkų sąjungos Šalčininkų skyriaus pirmininkas ir Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič, Europos Polonijos bendruomenių sąjungos prezidentas ir Lietuvos lenkų sąjungos pirmininko pavaduotojas Edvard Trusevič, Lenkijos Respublikos ambasados Generalinis Konsulas Dariusz Wiśniewski, Šalčininkų rajono vicemerai Josif Rybak ir Valdemar Sliževski, Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktorius Gžegož Jurgo, kunigai Tadas Švedavičius ir Juzef Aškelovič, sesuo Michaela Rak, Pasaulinės Armijos Krajovos asociacijos Vilniaus – Naugarduko skyriaus pirmininkas dr. Kazimierz Krajewski, istorinio klubo „Szlakiem Narbutta“ pirmininkas Wojciech Prusaczyk, istorinio klubo „Rok 1863“ pirmininkas Romuald Sadowski, kiti svečiai.
Jan Borisevič gimė 1913 m. Dvarčėnuose (dabartinės Baltarusijos teritorijoje) ir buvo vienas žymiausių Armijos Krajovos vadų Vilniaus krašte. Jo slapyvardis „Krysia“ tapo drąsos, ryžto ir pasiaukojimo simboliu. Borisevič išgarsėjo daugybe susirėmimų su vokiečių ir sovietų okupantais, demonstruodamas nepaprastus vadovavimo įgūdžius ir rūpinimąsi savo pavaldiniais. Jis tragiškai žuvo 1945 m. sausio 21 d. kovoje su NKVD daliniais. Pomirtine leitenanto Jano Borisevičiaus Golgota tapo Nočia, Rodūnė (dabartinė Baltarusija), Kalesninkai, Eišiškės. Komendanto kūnas apvilktas tik apatiniais iš maišams skirto audinio, buvo vežiojamas po aplinkines gyvenvietes siekiant įbauginti vietos gyventojus. Paskutinį sykį komendanto kūnas buvo viešai rodomas Eišiškėse. Sovietai negalėjo leisti, kad jo laidojimo vieta taptų legendos kibirkštimi, stiprinančia lenkų dvasią. Todėl iki mūsų dienų leitenanto Borisevičiaus amžino poilsio vieta nežinoma.
Vienas iš Jano Borisevičiaus atminimo simbolių – paminklas Kalvių kaime. Jis pastatytas 2014 m. Lietuvos lenkų sąjungos Šalčininkų skyriui (pirmininkas Zdzislav Palevič) bendradarbiaujant su fondu „Wolność i Demokracja” (pirmininkas Michał Dworczyk). Paminklo įrengimo darbus parėmė Lenkijos Kovų ir kančios atminimo saugojimo taryba.
q7yhis