Pagerbti respublikinio primityviosios tapybos konkurso Monikos Bičiūnienės premijai laimėti laureatai
Lietuvos nacionaliniame muziejuje kovo 12 dieną apdovanoti trečiosios respublikinės konkursinės primityviosios tapybos darbų parodos laureatai.
Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrija ir Vilniaus krašto tautodailininkų – meno kūrėjų bendrija, norėdamos pagerbti išskirtinės XX amžiaus primityvistės Monikos Bičiūnienės atminimą, kas dveji metai rengia parodas, kuriose kiekvieną kartą dalyvauja daugiau nei keturiasdešimt tapytojų.
Trečiojo primityviosios tapybos konkurso laureatus pasveikino ir Kultūros ministerijos padėkas įteikė kultūros viceministrė Patricija Poderytė. Pirmoji premija įteikta žymiai tautodailininkei, chemijos mokslų daktarei Nijolei Dirvianskytei, antrosios vietos laimėtoju tapo rokiškėnas Aleksandras Spundzevičius, o trečiosios vietos premija įteikta tautodailininkui Ciriliui Kvietinskui iš Kauno rajono.
„Čia tiek žalumos, pavasario spalvų – rodos, visa Lietuva atgimsta šiuose puikiuose tautodailininkų paveiksluose. Nuoširdžiai sveikinu iš visos šalies susirinkusius kūrybingus mūsų tautos dailininkus, kurie savo vaizduote ir tapybos meistriškumu džiuginate ir stebiname mus, savo žiūrovus“, – sakė kultūros viceministrė.
Konkurso vertinimo komisijos pirmininkė menotyrininkė dr. Nijolė Tumėnienė pabrėžė išaugusį primityviosios tapybos darbų ir visos parodos meninį lygį. „Naivusis menas geriausiai reprezentuoja tautos kultūrą, su kuria mums nėra gėda pasirodyti pasauliui. Šių metų paroda – labai stipri, joje atsikratyta mėgėjiškumo, čia eksponuojami darbai iš tiesų meniškai vertingi“, – sakė menotyrininkė.
Savo įsteigtas premijas taip pat įteikė Vilniaus miesto savivaldybės atstovai ir M. Bičiūnienės sūnus, žymus tapytojas Rimas Bičiūnas.
Pirmoji konkursinė primityviosios tapybos paroda surengta 2010 metais, minint šimtąsias Monikos Bičiūnienės, žymiosios primityviojo meno atstovės, gimimo metines.
Trečią kartą surengtame konkurse dalyvavo 48 tapytojai iš Kaišiadorių, Kauno, Kupiškio, Molėtų, Pagėgių, Prienų, Rokiškio, Šilutės, Tauragės, Utenos rajonų, Kauno ir Vilniaus miestų. Vertinimo komisija atrinko 46 autorius, 121 jų darbas eksponuojamas parodoje.
Lietuviškojo primityvizmo kūrėjai yra skirtingų profesijų žmonės, dažniausiai vyresnio amžiaus ir nesimokę meno paslapčių. Beveik visi yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos nariai, daugeliui suteiktas meno kūrėjo statusas. Jie aktyviai dalyvauja kūrybiniuose pleneruose, parodose Lietuvoje ir užsienyje. Jų darbų yra Lietuvos muziejuose, privačiose kolekcijose Lietuvoje ir užsienyje. Dažnam tapymas nėra vienintelis pomėgis – jie dar ir drožia, fotografuoja, mezga, siuvinėja, muzikuoja, kuria eilėraščius.
Primityvioji dailė, dar vadinama naiviuoju menu, yra nuoširdi ir autentiška dailės šaka, pasižyminti paprastumu, betarpiškumu, išsiskirianti specifine menine raiška. Būdingos statiškos figūros ir deformuota erdvė. Siužetai kruopščiai išbaigti, didelis dėmesys sutelktas į detales, kas dažnai paveikslams suteikia dekoratyvumo. Naudojamos grynos spalvos ir aktyvūs jų deriniai. Primityviosios tapybos darbai nepalieka abejingų – jie pavergia savo nuoširdumu ir sąžiningumu.