Pagryžuvyje pristatyta knyga „Kelias į tėviškę: Kaimalės kaimo istorija“

Rugpjūčio 15 d. Pagryžuvyje (Kelmės r.) pristatyta iš Kaimalės kaimo (Tytuvėnų apylinkių seniūnija) kilusios ir dabar čia su vyru gyvenančios buvusios istorijos mokytojos Onos Brazienės knyga „Kelias į tėviškę: Kaimalės kaimo istorija“ (leidykla „Lucilijus“, 2015).
Pasitikti ir iš autorės rankų priimti ne vienerius metus rengtą darbą apie savo gimtinę, ten gyvenusius žmones, tėviškę palietusius įvykius, Kaimalės dabartį į Pagryžuvio biblioteką susirinko didelis būrys šio kaimo senbuvių, jų vaikų, anūkų, krašto istorija besidominčių aplinkinių kaimų gyventojų.
Ilgą popietę buvo dalinamasi prisiminimais, skaidrėse užfiksuotų Kaimalės kaimo vaizdų fone gimtinei skirtas eiles deklamavo O. Brazienės anūkai, knygos gimimo istorija dalinosi jos redaktorė Aušra Mackevičienė, buvę pedagogai Vytautas Toleikis, Aldona Baliutienė, apie nelengvas savo giminės šaknų paieškas kalbėjo Lina Stripeikienė, jautriomis melodijomis susirinkusius džiugino pagryžuviškiai Zina ir Adolfas Šiumberevičiai.
Autorės atliktu dideliu darbu džiaugėsi, nuoširdžiai ją sveikino ir gražių žodžių šio neeilinio įvykio metu negailėjo didelis būrys artimųjų, Pagryžuvio bendruomenės atstovų, Tytuvėnų apylinkių seniūnas Valdas Ivanauskas.
![]() |
Knygos sutiktuvėse dalyvavusi Kelmės rajono savivaldybės tarybos narė Zita Loseva susirinkusiems perdavė Seimo narės Almos Monkauskaitės sveikinimus ir palinkėjimą čia gyvenantiems nenuleisti rankų, fiksuoti savo krašto istoriją ir taip galbūt gims dar ne viena knyga.
„Pasisekė Kaimalės kaimo žmonėms, kad tarp jų radosi O. Brazienė, kuri ryžosi surinkti medžiagą, parašyti ir išleisti knygą apie savo tėviškę. Ne kokia rašytoja, o paprastas šalia mūsų gyvenantis žmogus. Tikrai ne kiekvieno pečiams toks darbas,“ – kalbėjo pagryžuviškė, Žemaitės viešosios bibliotekos direktorė Rita Grišienė. Pasak jos, šiandien mus supa begalė įvairių knygų. Skirtingos būna jų sukūrimo, pačių autorių istorijos. Būna tai ir atsiskleidęs pašaukimas, tapęs profesija, būna noras išgarsėti ar mados vaikymasis, o kartais – tai gyvenimo prasmės paieškos, gyvenimo darbas… Paprastai prakutęs skaitytojas kaip iš gausybės rago byrančioje leidybinėje produkcijoje tokias knygas atpažįsta ir pasirenka ne tik perskaityti, bet ir nuodugniau patyrinėti, paanalizuoti. Pasitaiko, kad pastarosios ir knygynų lentynų nepasiekia, o būna išgraibstomos iš autoriaus rankų ir tampa jas įsigijusiųjų namų relikvija.
Knygoje „Kelias į tėviškę: Kaimalės kaimo istorija“ gausu ne tik užrašytų prisiminimų, bet ir nuotraukų, dokumentų, įvairios kitos vaizdinės medžiagos, keliančios susidomėjimą. Tad visas autografuotas knygos tiražas netrukus buvo išgraibstytas iš autorės rankų.