Paįstryje surengtas tradicinis XXII mėgėjų teatrų festivalis „Tiltai“
Tęsdamas tradiciją, skatinančią mėgėjų teatrų veiklą, 2023 m. gegužės 25, 27 ir 28 dienomis Panevėžio rajono Paįstrio kultūros centras surengė tradicinį XXII mėgėjų teatrų festivalį „Tiltai“.
Į festivalį buvo pakviesti šalies vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų mėgėjų teatrai su naujausiais įvairių žanrų, krypčių ir stilių spektakliais. Festivalio repertuare vyravo pagal lietuvių dramaturgų, pačių dalyvių ar režisieriaus scenarijus, prozos kūrinius sukurti pastatymai.
Festivalio atidarymą papuošė Paįstrio Juozo Zikaro gimnazijos ansamblis „Linksmosios natos“ (mokytojos Kristina Lisauskienė ir Rasita Rugieniūtė), Paįstrio kultūros centro orkestras „Dūdorėliai“ (vadovas Andrius Gudas), Krekenavos kultūros centro šokių grupė „BeU“ (vadovė Ugnė Zanevičiūtė-Audejeva).
Į atidarymą atvykęs Panevėžio rajono savivaldybės meras Antanas Pocius pasidžiaugė, kad tęsiama tradicija ir jau 22-ąjį kartą Paįstryje organizuojama Panevėžio rajoną Lietuvoje garsinanti teatrų šventė. Už ilgametę kultūrinę veiklą, subrandintą ir užaugintą idėją – mėgėjų teatrų festivalį „Tiltai“, už kūrybą mylinčių žmonių telkimą jis padėką įteikė Paįstrio kultūros centro direktorei Daivai Kiršgalvienei. Festivalio svečius pasveikino ir Paįstrio seniūnijos seniūnas Virginijus Šležas.
Festivalis prasidėjo Lietuvos vaikų ir jaunimo teatrų apžiūros-šventės „Šimtakojis“ Panevėžio rajono atrankos turo renginiu. Jame dalyvavo Raguvos vaikų ir jaunimo teatro studija „Šypsena“, Paįstrio kultūros centro vaikų ir jaunimo teatras „Skruzdėlė“, Ramygalos kultūros centro vaikų teatras „AkMenukai“, Tiltagalių kultūros centro „Kišeninis teatras“.
Komisijos – Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiosios specialistės Linos Daubarienės, Juozo Miltinio gimnazijos teatro mokytojos Sofijos Šiaučiūnaitės-Svirkienės ir buvusio ilgamečio Juozo Miltinio dramos teatro aktoriaus Enriko Kačinsko – sprendimu 2023 m. Lietuvos vaikų ir jaunimo teatrų apžiūros-šventės „Šimtakojis“ Panevėžio rajono atrankos turo laimėtojais tapo Paįstrio kultūros centro vaikų ir jaunimo teatras ,,Skruzdėlė“, režisierė Daiva Kiršgalvienė, Ramygalos kultūros centro vaikų teatras „AkMenukai“, režisierė Audronė Palionienė, ir Tiltagalių kultūros centro „Kišeninis teatras“, režisierė Jovita Barolienė. Šie teatrai atstovaus Panevėžio rajonui regione. Geriausio jaunojo aktoriaus nominaciją už sukurtą Žalčio vaidmenį Monikos Peleckaitės spektaklyje ,,Kapyš, arba kodėl artėjant pabaigai ypač šiurpu“ pelnė Paįstrio kultūros centro teatro studijos „Skruzdėlė“ ugdytinis Laurynas Antanaitis.
Tris dienas vaidinimai, susitikimai, koncertai vyko ne tik Panevėžio rajono Paįstrio kultūros centre, seniūnijos lauko scenoje, bet ir skulptoriaus Juozo Zikaro muziejaus kieme Paliukų kaime. Festivalį vedė Paįstrio kultūros centro aktorės Kamilė Narmontaitė, Eglė Rutkevilytė ir Jūratė Ranonienė.
Antrąją festivalio dieną pradėjo šeimininkai – gausiai susirinkusiems žiūrovams Panevėžio rajono Paįstrio kultūros centro suaugusiųjų teatras pristatė premjerinį spektaklį – Gražinos Mareckaitės „Aukso puodas“, režisierė Daiva Kiršgalvienė. Po jų scenoje premjerą pagal Enidos Blyton „Skraidantis norų krėslas“ pristatė Vilniaus kultūros centro teatro studija „Elementorius“, režisieriai Vytautas Rašimas ir Gediminas Storpirštis.
Siekiant suteikti renginiui istorinės vertės į festivalį buvo pakviestas teatras „Arbatvakariai“ iš Vilniaus. Gyvoji dokumentika – atgimstanti tautos istorija – spektaklis „Mūsų Bėja“ (apie dainininkę Beatričę Grincevičiūtę). Štai ką grįžusi į sostinę viešojoje erdvėje paskelbė režisierė Eglė Tulevičiūtė: „Vakarykštė įsimintina mūsų kelionė į Paįstrį ir Gegužinę… Čia vaidinome spektaklį „Mūsų Bėja“, čia patyrėme daug įspūdžių bei šviesių susitikimų… Dainininkė Beatričė Grincevičiūtė (1911–1988) savo pirmuosius šešerius gyvenimo metus praleido Gegužinės dvare, į kurį vedanti nuostabi liepų alėja tebeošia ir šiandien… Paįstrio kapinėse palaidotas jos tėvas Andrius Grincevičius, miręs 1917 m. Deja, jo kapo šiandien jau nėra nė ženklo… Bet, kaip taikliai yra pasakęs G. B. Shaw, „ne kryžius įamžina žmogaus atminimą, o atminimas apie žmogų įamžina kryžių…“
Šį kartą festivalis buvo išskirtinis tuo, kad kaip niekad daug spektaklių buvo skirta šeimoms su vaikais. Tarp kitų vaikams ir jaunimui skirtų kūrinių naujoje Paįstrio kaimo erdvėje, seniūnijos kieme, šeštadienio vakarą buvo parodytas ir Panevėžio Lėlių vežimo teatro spektaklis šeimai J. Gruševskio pjesės motyvais „Liūdna linksma pasaka“ (režisierė Alisa Gladkova).
Sekmadienį žiūrovai galėjo išvysti šiuos spektaklius: Pasvalio Gintaro Kutkausko teatro spektaklį pagal Vytautą V. Landsbergį „Angelų pasakos“ (režisierė Ramunė Uždavinienė), Rokiškio kultūros centro Bajorų lėlių teatro „ČIZ“ spektaklį „Pasakėčios kaip akėčios“ (režisierė Nijolė Čirūnienė), Anykščių kultūros centro teatro spektaklį pagal Justino Marcinkevičiaus dramą „Daukantas“ (režisierius Jonas Buziliauskas), Kretingos rajono kultūros centro Kurmaičių teatro spektaklį pagal Romualdą Granauską „Gegužio vienatvės“ (režisierius Donatas Žilinskas).
Festivalyje „Tiltai“ be spektaklių vyko Aušros ir Audriaus Skačkauskų knygos pristatymas, koncertavo atlikėjai Danielė Paužaitė (vokalas) ir Jonas Stankevičius (klavišiniai), Paįstrio kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Gegužinė“ (vadovė Jolita Rutkauskienė), jungtinis Paįstrio ir Kėdainių rajono Truskavos kultūros centro liaudiškų šokių kolektyvas (vadovė Nijolė Vidžiūtė).
Visi festivalyje dalyvavę kolektyvai buvo apdovanoti padėkomis, atminimo dovanomis, gėlėmis. Paįstrio kraštiečių klubo „Ąžuolas“ prezidento Petro Nevulio prizą išsivežė anykštėnai ir režisierius Paįstrio kraštietis Jonas Buziliauskas, Paįstrio seniūnas Virginijus Šležas dovaną už įtikinamą vaidybą įteikė Paįstrio kultūros centro mėgėjų teatro aktoriui Gintarui Randžiui.
Lietuvos mėgėjų teatrų festivalio „Tiltai“ globėjo Panevėžio rajono savivaldybės mero Antano Pociaus įsteigtą prizą „Ryškiausias festivalio režisierius“ pelnė Pasvalio kultūros centro Gintaro Kutkausko teatro režisierė Ramunė Uždavinienė.
Festivalio organizatoriai dėkoja Panevėžio rajono savivaldybei ir renginio koordinatoriui Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriui, visiems pagalbininkams, rėmėjams, partneriams už pagalbą organizuojant XXII teatrų festivalį simboliniu pavadinimu „Tiltai“.