Pakruojyje ketvirtą kartą paminėtas lėlių teatro gimtadienis
Gegužės 4–6 d. Pakruojyje su programa „Diena su „Lėlė“ viešėjęs Vilniaus teatras „Lėlė“ pakvietė jau ketvirtą kartą kartu minėti profesionalaus lėlių teatro gimtadienį.
Šiais metais programa skirta profesionalaus Lietuvos lėlių teatro 80-mečiui. O sukaktis skaičiuojama nuo 1936 m. gegužės 6 d. dailininko Stasio Ušinsko inciatyva Kaune atidaryto Marionečių teatro.
Kultūrinės-edukacinės programos „Diena su „Lėle“ metu teatras parodė vieną gražiausių savo spektaklių – „Aukso obelėlė, vyno šulinėlis“ (režisierius R. Driežis), pristatė Gyvojo lėlių muziejaus parodą, kurioje supažindino su turtinga lėlių teatro istorija ir paveldu, vaikučius ir kultūros bei švietimo darbuotojus pakvietė į edukacinius užsiėmimus, kur dalyviai patys galėjo pasigaminti lėlių ar čia pat tapti lėlių teatro dalyviais.
„Lėlės“ renginius paįvairino mokslinė konferencija, skirta profesionalaus Lietuvos lėlių teatro pradininko Stasio Ušinsko kūrybai apžvelgti. Konferencijoje pranešimus skaitė teatrologė Audronė Girdzijauskaitė, teatro „Lėlė“ meno vadovas Vilmantas Juškėnas, menotyrininkė Ramutė Rachlevičiūtė, teatro „Lėlė“ režisierius ir dailininkas Rimas Driežis bei Agnė Pulokaitė.
Konferencijoje buvo apžvelgti įvairūs Stasio Ušinsko veiklos, kūrybos ir gyvenimo aspektai.
Teatrologė Audronė Girdzijauskaitė pristatė menininką ir jo kūrybą pavadindama Stasį Ušinską renesansine asmenybe. Pasak pranešėjos, Stasys Ušinskas – vienas įdomiausių Lietuvos scenografų ir lietuvių lėlių teatro įkūrėjas. Jaunystėje uoliai mokęsis, išsiveržęs į Paryžių, kur studijavo konservatorijoje ir lankė privačią Modernaus meno akademiją, kurioje mokėsi tapybos ir kompozicijos bei teatro dekoracijos meno, Ušinskas sukūrė nemažai įsimintinų scenovaizdžių. Kalbėdama apie Stasį Ušinską teatrologė lygino jį su legendiniu režisieriumi Juozu Miltiniu.
Teatro „Lėlė“ meno vadovas Vilmantas Juškėnas savo pranešime „Modernus lėlių teatras XX a. pr. Europoje: tarp eksperimento ir profesionalumo“ apžvelgė sąlygas, lėmusias lėlių teatro renesansą, įvykusį XX a. pradžioje, pristatė ryškiausias asmenybes, formavusias modernaus lėlių teatro tradicijas. Ypatingas įvykis Lietuvos lėlių teatro istorijoje – Stasio Ušinsko sukurtos marionetės, kurių gamyba yra užpatentuota JAV.
Menotyrininkė Ramutė Rachlevičiūtė kalbėjo apie Stasį Ušinską ne tik kaip apie puikų pedagogą, bet ir aptarė kelis jo paveikslus pristatydama išskirtinį menininko braižą. Pasak menotyrininkės, tai reto talento menininkas, kuris kartais pavadinamas industriniu romantiku. O jo, kaip mokytojo, vaidmuo buvo ypatingas kiekvienam jį sutikusiam, savo mokytoju jį vadindavę ne tik jo mokiniai.
Teatro „Lėlė“ režisierius ir dailininkas Rimas Driežis apgailestavo, kad tokio iškilaus menininko atminimas ir kūrybinis palikimas nėra tinkamai įamžinti – neišleistas jo darbų albumas, reikėtų padirbėti ir prie išsamesnės jo gyvenimo faktų registracijos. Dailininko šimtmečiui išleista knyga neatspindi viso šios kūrybinės asmenybės didingumo.
Agnė Pulokaitė kalbėjo apie Stasio Ušinsko filmą „Storulio sapnas“, svarstė, ar šį filmą reikėtų laikyti pirmuoju animaciniu, ar garsiniu, ar lėlių filmu. Pasak pranešėjos, esmė yra ne pirmumas, o aukšta meninė kokybė. Juk po sėkmingo „Storulio sapno“ pasirodymo Niujorko pasaulinėje parodoje dailininkas gavo užsakymą pagal H. K. Anderseno pasaką „Lakštingala“ sukurti naują lėlių filmą, tik pradėtą darbą sustabdė Antrasis pasaulinis karas. Konferencijos dalyviai su malonumu pasižiūrėjo „Storulio sapną“.
Atsidėkodama konferencijos pranešėjams, Kultūros, paveldosaugos ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Birutė Vanagienė įteikė po albumą „Žiemgala“.
2013 m. Pakruojo rajono savivaldybė ir Lietuvos lėlininkų sąjunga UNIMA pasirašė kultūrinio bendradarbiavimo sutartį, kuria abi šalys įsipareigoja kasmet gegužės mėnesio pradžioje kartu organizuoti profesionalaus Lietuvos lėlių teatro gimtadienio šventę Pakruojyje.