Palangos grąžinimą Lietuvai bei miesto gimtadienį kurortas švęs visą savaitę
Palanga švenčia – ketvirtadienį Nepriklausomybės aikštėje iškilmingai pakeltos Palangos, Šventosios bei Lietuvos vėliavos ir oficialiai pradėtas savaitę truksiantis šventinių renginių ciklas „Palangos dienos“.
„Palangos dienos“ – kurorto bendruomenės iniciatyva minimi du ne tik Palangai, bet ir visai Lietuvai svarbūs istoriniai įvykiai: Palangos krašto prijungimas prie Lietuvos 1921 m. kovo 30 d., taip pat – miesto vardo gimtadieniu vadinama Balandžio 5-oji – diena, kai 1253 m. Palanga paminėta Kuršo dalybų tarp Livonijos ordino ir Rygos vyskupo akte. Šio renginio paminėjimo sumanytojas – aktyvus visuomenininkas, Palangos miesto garbės pilietis Vitalius Bernardas Litvaitis.
„Palangos dienų“ atidarymo renginį vedęs Nerijus Stasiulis ketvirtadienį akcentavo, kad Palangos grąžinimas Lietuvai buvo sudėtingas – Latvija visomis išgalėmis siekė išlaikyti žemes, kurios teikė priėjimą prie jūros, gintarą ir žuvį. „1918 – ųjų vasario 16 d. Lietuvai tapus nepriklausoma valstybe, prasidėjo Lietuvos ir Latvijos ginčai dėl Palangos ir Šventosios – Palangos ir Alūkštės apskrities. Ginčas užsitęsė beveik trejus metus, ir 1920 m. rugsėjo 28 d. Rygoje abi valstybės pasirašė sutartį, kad sienos klausimą turi spręsti Tarptautinė arbitražo komisija. 1921 m. kovo 21 d. arbitražo komisija lemiamu superarbitro J. Simpsono sprendimu priėmė sprendimą Palangą ir Šventąją grąžinti Lietuvai. Tų pačių Kovo 30 d. Latvijos civilinė ir karinė valdžia pasitraukė iš Ppalangos, o į ją įžengė Lietuvos kariai iš Kretingos“, – sakė N. Stasiulis.
Nuo šios visai Lietuvai svarbios dienos praėjo jau 96 metai, ir ketvirtadienį šis istorinis įvykis Palangoje simboliškai atvaizduotas iškilminga eisena nuo Kurhauzo iki Nepriklausomybės aikštės. Eisenoje dalyvavo ir į Nepriklausomybės aikštę iškilmingai atžygiavo pasieniečiai, šauliai, policijos bei priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai, kultūros srities darbuotojai. Aikštėje juos pasitiko miesto meras Šarūnas Vaitkus, Savivaldybės tarybos nariai, Savivaldybės administracijos vadovai bei bendruomenės nariai.
Į susirinkusiuosius kreipęsis miesto meras Š. Vaitkus pabrėžė, jog Palangos bendruomenė yra susitelkusi ir vieninga, o tai yra svarbiausia, siekiant kartu kurti ir gražinti Palangą.
Stebint visuomenei, iškilmingai buvo pakeltos Palangos bei Šventosios vėliavos, netrukus, skambant Lietuvos himnui, iškelta ir mūsų šalies Trispalvė.
Tą pačią dieną visuomenė buvo pakviesta ir į kitus šventinius „Palangos dienų“ renginius: autobusų storyje atidaryta Palangos ikimokyklinių įstaigų vaikų kūrybos paroda „Palangos vėliava plevėsuoja“, o viešojoje bibliotekoje pristatyta menininkės Gražinos Oškinytės-Eimanavičienės paroda „Pliakalniai“.
Svarbius istorinius įvykius Palanga švęs visą savaitę – šiandien 16 val. į Kurorto muziejų pakvies „Suneštinis muziejus“, kuriam eksponatus suneš ne muziejininkai, o miesto gyventojai. Viena ekspozicija bus parengta ir iš miesto gyventojų per keletą metų Kurorto muziejui padovanotų eksponatų. Kurorto muziejus lankytojus šią dieną domins ir kitais renginiais – 17.30 val. čia bus pristatoma Aido Jurkšto knyga „Lietuvos švyturių istorija“, taip pat bus eksponuojama Lenkijos nacionalinio jūrų muziejaus Gdanske atvežta Baltijos jūros švyturių paroda bei Latvijos Pavilostos miesto muziejaus paroda, kurioje pristatomas pats miestelis, žvejybos tradicijos ir kitos jūrinės temos.
Šeštadienį, balandžio 1 d., miesto gyventojai ir svečiai kviečiami pradėti žvaliai – prieš vidurdienį, 11 val., startuos jau tradiciniu tapęs pėsčiųjų žygis pajūriu „Gintaro kelias. Palanga – šventoji“ ir akcija „Riedam“, kviečianti šį maršrutą įveikti dviračiais, riedučiais ar kitomis ekologiškomis transporto priemonėmis. Dalyvių registracija prasidės 10 val. Jūratės ir Kastyčio skvere.
Šventinių renginių ciklo kulminacija galima laikyti sekmadienį, balandžio 2 d., 14 Kurhauze vyksiančią Palangos miesto garbės piliečio regalijų įteikimo ceremoniją. Tai – šventinis renginys, kurio metu ne tik daliai aktyviausių bendruomenės narų bus įteikiamos Palangos miesto vėliavos, bet ir ypatingai pagerbiami Palangai labai nusipelnę asmenys. Palangos miesto garbės piliečio regalijos šią dieną bus įteiktos Gražinai Oškinytei-Eimanavičienei. Iškilmingą renginį praturtins koncertas „Šventinis reviu“.
Pirmadienį 16 val. miesto savivaldybėje bus pristatoma palangiškių ir šventojiškių darbų paroda „Palanga – mano miestas“, antradienį, balandžio 4 d., 14 val. Kurhauze rengiama Palangos jaunimo konferencija-diskusija, o 17 val. į Palangos kurorto muziejų pakvies Rimo Bružo filmo „Jūros vartai. Palangos grąžinimas Lietuvai“ pristatymas.
Šventinių „Palangos dienų“ renginių ciklas pirmą kartą peržengs kurorto ribas – „Palangos dienos“ balandžio 5 d., trečiadienį, bus pristatytos Vilniuje, LR Seime. Šio renginio, kuriame dalyvaus ir miesto bendruomenės nariai, metu bus ne tik akcentuotos Palangai, Šventajai ir visai Lietuvai svarbios datos – kartu tai taps ir šventės „Palangos dienos“ sklaida, Palangos ir Šventosios heraldikos kūrėjų – menininkų Petro Barono bei Gražinos Oškinytės-Eimanavičienės – parodos „Palanga ir Šventoji heraldikoje, grafikoje, medaliuose“ pristatymas. Taip pat bus pristatyti Palangos talentai – numatytas Palangą garsinančių ne tik Lietuvoje bet ir Europoje jaunųjų muzikantų, S. Vainiūno mano mokyklos auklėtinių Algirdo Benečio (akordeonas), Manto Leonardo Lizzi (akordeonas), Dominyko Čepio (birbynė) su koncertmeistere Tamara Prokopovič koncertas. Jaunųjų palangiškių mokytojai – Nijolė Daukšienė (akordeonas) ir Jurgis Žalimas (birbynė). Renginį ves Nerijus Stasiulis.
Laikotarpis nuo kovo 30 d. iki balandžio 5 d. skelbiamas Palangos vėliavos savaite, kurios metu vietos gyventojai, įstaigos, įmonės ir organizacijos savo pastatų fasadus kviečiamos papuošti Palangos miesto vėliavomis.