Palūšės bažnyčios miniatiūra eksponuojama Ignalinos krašto muziejuje
Lietuvos savivaldybės buvo pakviestos prisidėti prie miniatiūrų parko kūrimo projekto ir eksponuoti savo kraštą labiausiai reprezentuojantį statinį ar lankytiną objektą. Ignalina tokiu objektu pasirinko liaudiškojo medinio baroko pavyzdį – Palūšės šv. Juozapo bažnyčią, kuri kartu su aštuonkampe varpine yra vienas vertingiausių bei seniausių medinių liaudies architektūros ansamblių Lietuvoje. Senoji bažnytėlė dar labiau išgarsėjo, kai restauratoriai joje aptiko tikrus lobius, liudijančius apie itin vertingus XVIII a. sienų ir lubų tapybos pavyzdžius. Apie 1747-1757 metus statytos šventovės mini maketą sukūrė skulptorius Albertas Danilevičius. Penkiolika kartų sumažinta ąžuolinė bažnytėlė dabar puošia Ignalinos krašto muziejaus didžiąją salę. Vasario ir kovo mėnesiais ekspoziciją galima aplankyti ir iš arti apžiūrėti. Vėliau ją planuojama pervežti į Ukmergėje kuriamą miniatiūrų parką. Šiuo unikaliu mūsų krašto objektu galės grožėtis visos Lietuvos žmonės ir užsienio svečiai.
Kaip sakė autorius, darbas užtruko kelis mėnesius ir buvo gana sudėtingas, nes daug laiko užėmė brėžinių analizavimas, dydžio ir proporcijų suvokimas. Iš pradžių į užsakymą pasižiūrėjęs kaip į skulptūrą, vėliau A. Danilevičius turėjo tapti architektu ir statybininku, besilaikančiu tikslumo. Bažnyčia sukonstruota iš atskirų detalių, o varpinė drožta iš medžio masyvo. Virš įėjimo durų, žinoma, išdrožtas ir mums visiems taip žinomas užrašas „Įženk geras“, išeik geresnis“. Labai smagu muziejuje matyti mažąją bažnytėlę, negali ja nesidžiaugti. ,,Geras jausmas, lyg ir panašiai išėjo…“,– apie savo atliktą tikrai įdomų ir prasmingą darbą sakė autorius.
Palūšės šv. Juozapo Bažnyčia stovi išskirtinio grožio vietoje – ant aukštos kalvos, nuo kurios atsiveria įspūdinga Lūšių ežero panorama. Statyta ji buvo iš pušų kamienų, vien tik kirviu, o vietoje metalinių vinių naudoti mediniai kaiščiai. Bažnyčia ne kartą remontuota, todėl jos vidus labai skiriasi nuo pradinio suplanavimo bei dekoro. Bažnytėlė, varpinė ir šventoriaus tvora pastaraisiais metais gražiai atnaujinta, vasarą čia sutinkami turistai. Šiuo metu rengiamas bažnyčios meninio apšvietimo projektas.
Na, o minėtame miniatiūrų parke, kaip skelbia jo kūrėjai, bus galima pamatyti 18 maldos namų: bažnyčių, sinagogų, katedrų, bazilikų, koplyčių, 7 dvarus ar dvarų sodybas, 6 muziejus, 3 rūmus, 3 pilis, 3 geležinkelio stotis, 2 tiltus, 2 elektrines, po 1 apžvalgos ratą ir taką, uostą, biuvetę, vilą su ežeru, skulptūrą, aikštę, piliakalnį, fabriką, pašto stotį, architektūrinį ansamblį, vienuolyną, kunigų seminariją ir kt. Šis parkas turėtų tapti reprezentacine vieta, kur apsilankę turistai galės susipažinti su kiekvieno Lietuvos miesto ar rajono patraukliausiu objektu.