2 gruodžio, 2016
Daiva Beliokaitė, Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Ryšių su visuomene skyriaus vedėja

Paminklai Klaipėdos rajone: praeitis dabartyje ir – kas rūpės ateičiai?

Netylant debatams dėl „Bangos“ skulptūros vietos parinkimo ir dėl paties paminklo Lietuvos šimtmečiui, su Klaipėdos rajono meru Vaclovu Dačkausku kalbamės apie Klaipėdos rajono paminklus ir kitus atminimo ženklus svarbiems istorijos įvykiams ir žmonėms.

Natūralu, kad svarbiausi istorinės atminties ženklai turėtų telktis rajono centre Gargžduose. Ar tie paminklai, kurie jau yra, visiškai atspindi miesto istorijos veidą?

Pirmiausia reiktų paminėti, kad Gargžduose nėra paminklų iš tarpukario, būdingų daugeliui Lietuvos valsčiaus miestų. Įvairiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose buvo statomi paminklai Lietuvos nepriklausomybės dešimtmečiui ir dvidešimtmečiui atminti, kunigaikščio Vytauto jubiliejiniams metams ir kitų, kurie skatino to meto visuomenę gerbti valstybingumą, žadino patriotinį nusiteikimą, sutelktumą, nelengvomis ekonominės raidos sąlygomis skatino žmones žvelgti į ateitį optimistiškai. Kiekvieno naujo tokio paminklo atidengimas buvo didelė šventė. Tai atsispindi ano meto fotografijose.

Dalis paminklų sovietmečiu buvo nugriauta, tačiau dalis išliko ir buvo atnaujinta. Mūsų rajone tokių skulptūrinių paminklų pavyzdžiai − 1938 m. paminklas Lietuvos kariuomenei atminti Endriejave, 1932 m. Veiviržėnuose pastatytas Kosto Rameikos „Laisvės paminklas“, keletas kitų.

Gargžduose tarpukariu lietuvių buvo tik 40 procentų. Galbūt iš dalies ir dėl to paminklų lietuvių puoselėjamoms tautinėms vertybėms tuometiniame valsčiaus centre neiškilo.

Tarp 17 Kultūros vertybių registre esančių Gargžduose – tik keletas skulptūrinių paminklų, − viena iš jų − V. Majoro ir J. Čepo 1989 m. sukurta Rūpintojėlio skulptūra „Tautos skausmui atminti“. Knygnešystės istorijos ženklas – medinė Petro Balsio skulptūra „Gargždiškis“.  Turbūt žinomiausias Gargždų paminklas Lietuvoje – akmuo su miesto užrašu prie įvažiavimo į miestą. Galutinai įgyvendinus  Kalniškės piliakalnio pritaikymo kultūros ir viešojo turizmo reikmėms projektą, jis turėtų būti įspūdingai apšviestas.

Geriausias ir gražiausias paminklas Lietuvos atgimimui – tai pati Gargždų bažnyčia, pernai pasipuošusi ir arkangelo Mykolo skulptūra. Žymias miestui datas, taip pat ir Tūkstantmetį, ženklina paminklinė lenta prie ąžuoliuko Rinkos aikštėje. Planuotas paminklas tūkstantmečiui neiškilo dėl netinkamai vykdytų viešųjų pirkimų ir dėl to, kad nebepavyko susitarti su skulptoriumi, tačiau, manyčiau, savaip tūkstantmetį įprasminame sutvarkę ir pritaikę lankymui Kalniškės piliakalnį.

Gargžduose taip pat yra atminimo lentos Nepriklausomybės akto signatarui Eduardui Vilkui ir Lietuvos Sąjūdžiui atminti, du ženklai žymiems sportininkams Arminui Narbekovui ir Mariui Prekevičiui – jų bronziniai pėdų atspaudai Savivaldybės aikštėje.

Žydų žudynių vietose pastatyti paminklai Gargžduose ir Vėžaitynės miške. Šiemet pastarasis paminklas atnaujintas.

Katinėlis Klaipėdos gatvėje nuteikia linksmai ir optimistiškai, − gal vis dėlto turėsime paminklą Lietuvos šimtmečiui ir vienaip ar kitaip išreikštą atminties ženklą 1918−1920 m. savanoriams. Manyčiau, kad būtent tokie skulptūriniai paminklai turėtų būti miesto centre gerai matomose vietose.

Deja, beveik nieko neturime Gargždų dvaro ir žinomiausių jo savininkų baronų Renė atminimui, todėl Gargždai nėra žinomi kaip dvariškos kultūros miestas. Dėl to galbūt Gargždai praranda dalį žinomumo, patrauklumo.

Kokie dar svarbiausi atminties ženklai yra Klaipėdos rajone, žinomi už mūsų krašto ribų? Galbūt kai kurių iš jų žinomumą iš tiesų turėtume didinti? Ką galima būtų pasakyti apie jų pastatymo vietas?

Iš žinomiausių – neseniai atnaujintas Ablingos memorialas Žvaginių piliakalnyje, Dalios Matulaitės skulptūra „Šventvakarių Ėvė“ Priekulės centre, V. Majoro skulptūra „Žemaitis“ ir K. Rameikos Lietuvos nepriklausomybės dešimtmečiui ir penkerių metų Klaipėdos krašto prisijungimui pažymėti paminklas Skomantų piliakalnyje. Ši skulptūra ypač tinka ant vieno gražiausių ir žinomiausių mūsų rajono piliakalnių. Įdomus netradicinis paminklas Stepono Dariaus tėviškėje – suskilęs „Lituanicos“ kompasas.

Jei rašytojai I. Simonaitytei turime net tris skulptūrinius paminklus, tai kitiems iš mūsų rajono kilusiems žymiems žmonėms  – arba neturime, arba jie yra mažokai žinomi. Priekulėje dar yra memorialinė lenta teisėjui ir rašytojui Ernstui Vichertui, Doviluose – švietėjui, visuomenininkui ir kultūros veikėjui Heincui Gerhardui Opermanui. Prieš keletą metų Klaipėdos I. Simonaitytės viešosios bibliotekos ir Rašytojų sąjungos Klaipėdos skyriaus iniciatyva pastatytas paminklinis akmuo rašytojui Antanui Ramonui. Žurnalisto, pedagogo, dramaturgo Butkų Juzės sodybvietę Pažvelsyje žymi kaštonas ir koplytstulpis. Agluonėnuose, Lietuvininkų ąžuolyne įkurtas krikštų kalnelis žymiems Mažosios Lietuvos žmonėms, tarp kurių – prieš keletą metų pastatytas krikštas filosofo Imanuelio Kanto protėviui Richardui Kantui, gyvenusiam Kantvainuose.

Ne visiems žymiesiems yra ir bus pastatyti paminklai, − turbūt ne visiems ir reikia. Jono Lankučio vardu pavadinta biblioteka saugo ir puoselėja žymaus literatūrologo atminimą. Turime nemažai žinomų ir žymesnių žmonių vardais pavadintų gatvių, neseniai atnaujintos Jono Birškaus (Lūžų kapinėse) ir Jono Gižo (Drevernos kapinėse) kapavietės.

Ne visi paminklai, kurių visų ir neišminėsi, pastatyti Savivaldybės iniciatyva, bet beveik prie visų statybos ir/ar atnaujinimo bei žinomumo sklaidos Savivaldybė savo lėšomis ir kitomis priemonėmis yra prisidėjusi. Regis, kiekvienas iš šių paminklų yra atradęs savo pačią geriausią vietą. Kaip ir neseniai atidengtas paminklas  Veiviržėnų seniūnijoje Balsėnų „Stotelė“, skirtas Nepriklausomybės Akto signatarui Kazimierui Antanavičiui atminti. Bus atnaujintas ir Nepriklausomybės Akto signataro Jurgio Šaulio paminklas Balsėnuose.

Iš šešiolikos Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo programos priemonių bent penkias galėtume laikyti naujų paminklų sukūrimu, o dar keturios skirtos paminklų atnaujinimui. Ar iš tiesų paminklas šiais laikais pats originaliausias ir tikslingiausias būdas įamžinti įvykiams ir žmonėms?

Tai yra klasikinis būdas, nes ilgiausiai išlieka būtent paminklai, jei to verti. Jei neverti – jie neįdomūs, nelankomi arba netgi nugriaunami. Žinoma, istorijoje žinome daug atvejų, kai nugriaunami ir vertingi paminklai. Bet tai – netikusių politinių režimų klaidos.

Džiugu, kad planuojamais paminklais tikimasi pratęsti vieno ar kito miestelio vertybinę tradiciją, kartu – sukurti ir geresnę, patogesnę aplinką žmonėms, pritraukti dar daugiau lankytojų į turistų lankomą vietą. Tai pasakytina apie Kretingalėje numatomą paminklinio akmens, skirto Lietuvos valstybės šimtmečiui, bei suoliukų, takelių, aukuro įrengimą; taip pat ir meninės kompozicijos su atminimo plokštėmis, skulptūromis, susijusiomis su lakūnu S. Dariumi, Judrėnų miestelio istorija, sukūrimą; 100 ąžuoliukų pasodinimą, krikšto (arba obelisko) pastatymą Agluonėnų Lietuvininkų ąžuolyne.

Programoje yra ir itin originalių priemonių − Valstybės šimtmetį menančios ekspozicijos „100 istorijos žingsnių“ sukūrimas. Tai bus 2D formatu sukurtos skulptūros, pritaikytos edukacijai, tačiau jos stovės tik vienus metus.

Ar skulptūra „Banga“ taip pat galėtų simboliškai tapti šimtmečio paminklu, nors ji bus statoma ir ne pagal šią programą? 

Žinoma, tai bus reikšminga skulptūra, atspindinti naująją Gargždų miesto istoriją – be abejo, daugiausia sportinę jos dalį, tačiau, kaip ir kiekvienas meno kūrinys, turinti ir didesnį prasminį krūvį. Kur ji bebūtų pastatyta − ar prie Gargždų miesto stadiono, ar  Kvietinių gatvės skvere prie kino teatro „Minija“ – tai nuspręs Savivaldybės taryba gruodžio 8 d. neeiliniame posėdyje – vis vien ji bus vienas iš reprezentacinių miesto simbolių.

Kaip rajono bendruomenės ir visi gyventojai galėtų prisidėti, ruošiantis Lietuvos šimtmečio minėjimui per visus ateinančius metus?

Norėtųsi, kad mūsų valstybės šimtmetį pasitiktume kuo garbingiau, todėl visi turime atsakingai ir sutelktai jam ruoštis. Visos rajono bendruomenės, kultūros ir ugdymo įstaigos, visuomeninės organizacijos taip pat gali dar daug ką nuveikti, kad mūsų krašte būtų prižiūrimi ir kuo daugiau lankomi paminklai. Ir ne tik jie – tam, kad geriau pažintume, suprastume istoriją, kad gebėtume ją gerbti ir iš jos mokytis, kad mokėtume ją pristatyti mūsų rajono svečiams, yra daug būdų ir formų. Ačiū visiems tiems, kurie atranda ir garbingais darbais įprasmina tai.


31 sausio, 2025

Netolimoje perspektyvoje Klaipėdos rajone planuojama statyti tris naujas ugdymo įstaigas. Skaičiuojama, kad jose atsiras papildomos 330 vietų rajono vaikams.  Kaip […]

30 sausio, 2025

Klaipėdos miesto savivaldybės taryba pritarė 2025 metus paskelbti Simono Dacho metais. Tokiu būdu bus pažymėtos 420-tosios poeto gimimo metinės, siekiant […]

30 sausio, 2025

Netrukus negalią turintys uostamiesčio gyventojai ir juos lydintys asmenys galės nemokamai lankytis Klaipėdos miesto kultūros įstaigose ir jų renginiuose. Šiems […]

28 sausio, 2025

Pastaraisiais metais Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešoji biblioteka itin aktyviai prisidėjo prie neįgaliųjų gerovės kūrimo rengdama įvairius projektus. Šiais […]

23 sausio, 2025

Š. m. sausio 22 d. Klaipėdos universitete (KU) apsilankė ypatingas svečias – Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis. Susitikime su Universiteto […]

23 sausio, 2025

Klaipėdos uostas pernai perkrovė 35,5 mln. tonų krovinių – 8 proc. daugiau nei 2023 metais.  Anot Klaipėdos valstybinio jūrų uosto […]

22 sausio, 2025

Klaipėdos uoste į vandenį nuleistas Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos užsakymu statomas žaliuoju vandeniliu ir elektra varomas laivas. Jūrų uosto […]

20 sausio, 2025

Klaipėdos konteinerių terminalas (KKT) tapo krovos lyderiu Baltijos šalyse. Skaičiuojama, jog per praėjusius metus jame buvo perkrauta beveik 7 mln. […]

Kalėdų eglučių kiemelio popietė
16 sausio, 2025

Sausio 16 d. Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje surengta tradicinė Padėkos popietė, kurios metu apdovanoti kūrėjai, dalyvavę kasmet organizuojamoje […]

Raimundo Kaminsko nuotr.
16 sausio, 2025

2025 m. sausio 15 d. Kaune prie Mažosios Lietuvos visuomenės kultūros ir politikos veikėjo, laikraštininko, šaulio, Tilžės akto signataro Jono […]

15 sausio, 2025

Klaipėdos gyventojams pristatytas 2025–2027 metų Strateginio veiklos plano projektas. Planuojama, kad programoms įgyvendinti kasmet prireiks po daugiau kaip 500 mln. […]

13 sausio, 2025

Tarp „Nord Steel“ ir „MT Group“ pasirašyta 1,4 mln. eurų vertės sutartis dėl žaliojo vandenilio saugyklų gamybos ir tiekimo Klaipėdoje. […]

9 sausio, 2025

2025 metais Dreverna, oficialiai tapusi Mažąja Lietuvos kultūros sostine, pakvies į dar daugiau įdomių ir prasmingų renginių. Startas jiems bus […]

7 sausio, 2025

Praėjusiais metais Klaipėdos rajone gimė bemaž pusė tūkstančio naujagimių. Tėvai ir toliau nestokoja originalumo vaikams suteikdami išskirtinius vardus, pavyzdžiui, Mozės, […]

7 sausio, 2025

Iškritus gausiam sniegui pietinėje Klaipėdos miesto dalyje pagrindiniai pėsčiųjų ir dviračių takai nebuvo tinkamai valomi. Už susidariusią situaciją ir įsipareigojimų […]

5 sausio, 2025

Sausio 1 d. Lietuvių literatūros mėgėjai, visuomenininkai, šauliai, miestiečiai  ir miesto svečiai  tradiciškai susitiko Klaipėdoje, Liepų gatvėje   prie paminklo kun. […]

4 sausio, 2025

Viešojo saugumo tarnyba (VST) pradeda saugoti „Litgrid“ Lietuvos elektros energetikos sistemos valdymo ir duomenų centrą bei Elektrėnų kompleksą. Kaip pranešė […]

3 sausio, 2025

Nuo šių metų kiekvienas Klaipėdos miesto gyventojas, sulaukęs šimto metų, gaus ir papildomą piniginę išmoką. Vienkartinė materialinė parama siekia 700 […]

29 gruodžio, 2024

Sutinkant 2025-uosius, sostinėje penktus metus iš eilės nebus šaudomi naujametiniai fejerverkai. Nors Kaune ir Klaipėdoje pirotechninių šou neatsisakoma, tačiau šių […]

28 gruodžio, 2024

Klaipėdos miesto savivaldybė pradeda ambicingus darbus, kurių tikslas – Stariškių pietinio pocentrio urbanistinė plėtra. Planuojama teritorija apima apie 100 hektarų […]