Panevėžio rajono bendruomenių sąjungos sąskrydis – Aukštaitijos vidury
Liepos 15 d. bendruomenininkai ir šventės svečiai skubėjo į dvidešimtąjį Panevėžio r. bendruomenių sąjungos sąskrydį „Aukštaitijos vidury“, kuris vyko Angelų slėnyje, Miežiškiuose.
Šių metų sąskrydžio tikslas paminėti Seimo paskelbtus Aukštaitijos metus, prisiminti šio krašto tradicijas bei papročius, telkti bendruomenes, skatinti gyventojų kultūrinį aktyvumą, saviraišką, didinti užimtumą, mažinti socialinę atskirtį, siekti, kad į bendruomenines veiklas įsitrauktų kuo daugiau jaunų žmonių.
Pasipuošę tautiniu kostiumu, nešini Lietuvos, Panevėžio rajono, bendruomenių sąjungos, seniūnijų ir bendruomenių vėliavomis svečiai ir bendruomeniečiai gausia eisena pradėjo šventę. Perėję Nevėžio upės krantus jungiantį tiltą, laipteliais leidosi į Angelų slėnį. Praėję iškilmingus, ąžuolo lapais ir gėlėmis apkaišytus vartus, šventės svečiai už jų paliko rūpesčius ir kasdieninius darbus, visų veidus puošė šypsenos ir švytinčios akys.
Iškilmingo šventės atidarymo metu susirinkusius sveikino Panevėžio rajono meras Antanas Pocius, Seimo nariai Guoda Burokienė ir Tomas Tomilinas, europarlamentaro Juozo Oleko padėjėja Modesta Petrauskaitė, Panevėžio rajono tarybos narys Povilas Žagunis, administracijos direktorius Eugenijus Lunskis, Miežiškių seniūnijos seniūnas Remigijus Budreika, Radviliškio rajono bendruomenių atstovė, Skėmių seniūnijos seniūnė Ingrida Gladkienė. Prisiminimais dalinosi buvęs bendruomenių sąjungos pirmininkas Kazimieras Binkis.
Siekiant įamžinti dvidešimtąjį Panevėžio r. bendruomenių sąjungos sąskrydį – atidengta skulptoriaus Eduardo Tito ir kalvio Roko Bankausko sukurta skulptūra „Daugiabalsė giesmė“, kuri anot šventės vedėjos Jurgos Švagždienės simbolizuoja aukštaitiškas tradicijas. „Juk mūsų kraštas ypatingai bendruomeniškas, nuo seno po vienu stogu gyveno didelės šeimos ar net kelios kartos, o per didžiąsias šventes visas kaimas rinkdavosi į bendrus pasibuvimus, kuriuose skambėjo vieninga, galybės balsų traukiama giesmė“, – taip kalbėjo šventės vedėja. Ji susirinkusiems linkėjo, kad garsas apie Panevėžio rajone gyvenančių žmonių bendrystę niekada nenutiltų, plačiai sklistų ir būtų neužmirštamas. Skulptoriaus Eduardo Tito sukurti paukšteliai simbolizuoja dvylika Panevėžio rajono seniūnijų, kuriuos ant savo rankų laiko ir globoja angelo sparnais pasipuošusi mergaitė.
Renginio vedėja Jurga Švagždienė šventės dalyvius kvietė pasivaikščioti po bendruomenių kiemelius. Pasilabinti, pasikalbėti, pasivaišinti. Pasidairyti amatininkų ir tautodailininkų mugėje.
Darbščiosios bendruomenių gaspadinės sukosi aplink puodus – dalyvavo kulinariniame Aukštaitiško patiekalo gaminimo konkurse. Raitė virtinius, gamino birbyzus, šutino kopūstus, kepė bulvinius blynus, virė žuvienę, bulves ir rauguolius, kuriuos gardino spirgučių, varškės ir kitais dažiniais. Išragavę visus patiekalus, komisijos nariai Guoda Burokienė, Laura Mockevičienė ir Kęstutis Simonavičius niekaip negalėjo apsispręsti, kuris patiekalas buvo skaniausias, gardžiausias ar tradiciškiausias, todėl vienbalsiai buvo nutarta visus įvertinti aukščiausiu balu ir apdovanoti.
Bendradarbiaujant su Panevėžio miesto ir rajono policijos bendruomenių pareigūnais organizuotos Lietuvos automobilių ir kelių direkcijos konkurso „Eismo saugumas bendruomenėse“ veiklos. Bendruomenių pareigūnai Sandra Kareckė ir Darius Petraitis susirinkusiems priminė saugaus eismo taisykles, organizavo viktoriną, atsakė į dalyviams rūpimus klausimus. Dovanojo atšvaitines liemenes ir kitas priemones, susijusias su eismo saugumu. Pareigūnai organizavo praktinį užsiėmimą, kai dalyviai dėvėdami imitacinius girtumo akinius turėjo galimybę suvokti, kaip girtumas apsunkina elementarių veiksmų atlikimą. Su mažaisiais žaidė ir saugaus eismo taisyklių juos mokė policininkų bičiulis Amsis.
Projekto partnerio Panevėžio rajono visuomenės sveikatos biuro specialistai organizavo „Laimės rato“ žaidimą, individualiai konsultavo sveikatos stiprinimo klausimais, ypatingą dėmesį skyrė žmonių emocinės ir psichinės sveikatos stiprinimui, šiuo ypatingai sunkiu laikotarpiu. Visuomenės sveikatos biuro direktoriaus Andriaus Busilos iniciatyva organizuoti užsiėmimai automobilio apsivertimo imitavimo įrenginyje, kur dalyviai galėjo patirti saugos diržų svarbą.
Panevėžio rajono vietos veiklos grupės pirmininkė Vilma Juodagalvytė-Baranovskaja ir komunikacijos specialistas Dainius Grižas susirinkusiems pristatė VVG veiklą, organizavo iniciatyvos „Kaimynai – kaimynams“ apdovanojimus.
Sąskrydžio metu visi šventės svečiai turėjo galimybę už specialią kainą užsiprenumeruoti vienintelį Panevėžio rajono laikraštį „Tėvynė“ ir dalyvauti įspūdingoje loterijoje. Laikraščio redaktorės Audronės Koriakinos organizuotų burtų traukimo metu paaiškėjo, kad du prenumeratoriai laimėjo kelionę autobusu į Jūrmalą, du prenumeratoriai dalyvaus edukacinėje programoje „Panevėžio siaurukas“, o vienas prenumeratorius turės galimybę pasikviesti savo bendruomenę į pramoginį pasiplaukiojimą laivu „Kraken“ Ekrano mariose.
Šventėje dalyvavę vaikai pramogavo ir žaidė kartu su Švelniaisiais kaktusais – Jolanta Karaliūniene ir Laima Tumšyte. Pūtė muilo burbulus, mėtė į taikinius, lankstė laivelius, kuriuos dekoravo ir plukdė Nevėžio upės vandenimis. Dalyvavo popierinių lėktuvėlių skridimo į tolį varžybose, griovė skardinių pilis, vaikščiojo kojūkais, mėtėsi kamuoliu. Miežiškių bendruomenės narių Vilmos ir Dariaus Burneikų iniciatyva vaikai buvo puošiami tatuiruotėmis, o šventės pabaigoje išdykavo ir siautė muilo putų debesyje.
Sąskrydžio metu buvo paskelbti Panevėžio r. bendruomenių sąjungos organizuoto konkurso „Žydintis kaimas 2023“ rezultatai. Apdovanotos nugalėtojos – Raguvos, Ėriškių, Vaivadų ir Naudvario kaimų bendruomenės, joms įteiktos padėkos ir trijų šimtų eurų dovanų kuponai. Padėkota konkurse dalyvavusioms Trakiškio kaimo bendruomenei ir bendruomenių centrui „Molainiai“.
Susirinkusiems tautinį kostiumą pristatė ir savo pasirodymą dovanojo Panevėžio folkloro ansamblis „Raskila“, vadovė Lina Vilienė. Koncertavo grupė „Nešpėtni bernai“, Miežiškių kultūros centro grupė „Pilnatis, vadovė Lina Kairytė. Vakarą vainikavo grupės „Vairas“ koncertinė programa.
Paskelbus šventės pabaigą Panevėžio r. bendruomenių sąjungos vėliava perduota Paįstrio seniūnijos atstovams, kur 2024 metais vyks dvidešimt pirmasis Panevėžio rajono bendruomenių sąjungos sąskrydis.
Už bendradarbiavimą organizuojant dvidešimtąjį Panevėžio r. bendruomenių sąjungos sąskrydį dėkoju projekto partneriams Panevėžio r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistams, VšĮ „Jūsų Panevėžys“ ir Panevėžio rajono laikraščio „Tėvynė“ darbuotojams, Panevėžio rajono vietos veiklos grupės administracijos darbuotojams, Panevėžio miesto ir rajono policijos bendruomenių pareigūnams. Dėkoju visiems sąskrydyje dalyvavusiems svečiams, bendruomenių lyderiams, nariams ir rėmėjams, Miežiškių kultūros centro kolektyvui ir direktorei Birutei Titienei. Renginio vedėjai Jurgai Švagždienei. Skulptoriui Eduardui Titui ir kalviui Rokui Bankauskui. Dėkoju Miežiškių kaimo bendruomenei, pirmininkei Jūratei Kuzminienei ir jos didiesiems pagalbininkams Rimai ir Kęstučiui Pukėnams bei jų sūnui Amandui. Dėkoju Švelniesiems kaktusams – Jolantai Karaliūnienei ir Laimai Tumšytei. Dėkoju amatininkams, prekybininkams, savanoriams, renginio fotografams Gintarui Lukoševičiui ir Kamilei Urbonavičiūtei ir Panevėžio r. bendruomenių sąjungos tarybos nariams.
Panevėžio rajono bendruomenių sąjungos sąskrydis buvo organizuojamas įgyvendinant Panevėžio rajono savivaldybės finansuotą projektą „Panevėžio rajono bendruomeninių sąjungos 20-asis sąskrydis“.