Panevėžio viešojoje bibliotekoje – apie medžių gydomąsias savybes
Lietingas ir šaltas ruduo – puikus metas pasidomėti sveikatos stiprinimo būdais. Juolab, kad spalis paskelbtas sveikatos stiprinimo mėnesiu Panevėžyje. Tuo tikslu Viešojoje bibliotekoje (Kniaudiškių g. 34) spalio 10 d. vyko susitikimas su Daiva Červokiene.
Viešnia – trisdešimtmetį dirbanti žurnalistinį darbą, daugiausia rašanti sveikatos temomis, yra išleidusi dvi knygas vaikams ir suaugusiems. Tądien į biblioteką ji atvyko pristatyti savo naujausią leidinį „Kaip gydo medžiai“. Kartu pasikvietė ir žinomą mūsų krašto sveikuolį 76-erių sulaukusį, tačiau visada spinduliuojantį energiją ir pozityvumą Kazimierą Ilginį, kuris paįvairino vakarą skaitomomis ištraukomis iš E. Šimkūnaitės medžių horoskopo.
D. Červokienė susirinkusiems pasakojo, jog jau seniai domisi liaudies medicina, būdama žurnaliste daug rašė sveikatos temomis. „Kai netekau darbo, supratau, kad tai puikus metas iš įvairių šaltinių surinktą medžiagą sudėti į knygą“, – teigė ji.
Pristatomame leidinyje autorė sudėjo visapusišką informaciją apie dažniausiai Lietuvoje augančius medžius ir krūmus: egles, pušis, kadagius, karklus, gluosnius, ievas, beržus, liepas, uosius, vyšnias, klevus, obelis, šermukšnius, lazdynus, ąžuolus, amalus. Jame aprašytos jų savybės, augavietės, sudėtis, išskirtines ypatybės, vaizdavimas mituose ir tautosakoje. Daugiausia dėmesio skirta medžių naudojimui liaudies medicinoje.
„Savo patirtimi ir receptais, stiprinančiais sveikatą bei imunitetą, patarimais kaip, kada ir kokias medžių dalis rinkti ir tinkamai paruošti, dalijosi žymūs šiandienos žolininkai, medicinos atstovai, vaistininkai: J. Balvočiūtė, A. Karaliūnaitė, F. Taunytė, V. Skirkevičius, D. Kunčienė, M. Lasinskas ir kiti“, – pasakojo viešnia.
Renginio metu D. Červokienė detaliau pristatė kelis knygoje aprašytus augalus, pagal E. Šimkūnaitės horoskopus, skirtus spalio, lapkričio ir gruodžio mėnesiams – lazdyną, ąžuolą, amalą.
Sužinojome, jog ąžuolo preparatai vartojami burnos gleivinės, dantenų uždegimams ir kitoms odos ligoms gydyti. Lazdynas taip pat vertinga vaistinė žaliava, galintis vadintis lietuviškuoju ginkmedžiu. Jis reguliuoja kraujospūdį, gerina atmintį, didina energiją, darbingumą, padeda virškinimui. O štai medžiuose parazituojantis amalas – nuodingas, bet kartu ir naudingas: plečia kraujagysles, ramina, mažina kraujospūdį. Jame yra veikliųjų medžiagų, pasižyminčių priešvėžinėmis savybėmis. Jau dešimtmetį Kauno klinikų specialistai siūlo onkologiniams ligoniams kartu su pagrindiniais gydymo metodais naudoti ir amalų preparatus. Pasirodo, naikinti amalus draudžiama, juos rinkti, prekiauti galima tik turint Aplinkos ministerijos leidimą. Kadangi amalas mūsų kraštuose retai sutinkamas, autorė atsivežusi didelę jo šaką, padalijo susirinkusiems.
Viešnia apgailestavo, jog apie įvairių Europos šalių aukščiausius, storiausius medžius yra daug medžiagos keliose interneto svetainėse, o mes, nesame pateikę informacijos apie savo vertingiausius medžius. Moteris paragino dalyvauti ir arboristai.lt interneto svetainėje paskelbtais 2017 m. Lietuvos medžio rinkimuose.
Susitikimo pabaigoje visi vaišinosi lazdyno lapų arbata. Besidomintys liaudies medicina galėjo įsigyti D. Červokienės knygų ir gauti autorės autografą.
Renginys finansuotas Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis.