Panevėžyje pristatyta knyga „Užrašyti žodžiai liudija. 1941 metų tremtinių ir politinių kalinių dienoraščiai ir atsiminimai“
2023 m. birželio 14 d., Gedulo ir vilties dieną, Panevėžio kraštotyros muziejaus Pasipriešinimo sovietinei okupacijai ir Sąjūdžio ekspozicijoje vyko Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro išleistos knygos „Užrašyti žodžiai liudija. 1941 metų tremtinių ir politinių kalinių dienoraščiai ir atsiminimai“ pristatymas. Leidinį pristatė jos sudarytojos – LGGRTC Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus vyresnioji patarėja muziejinei veiklai Ramunė Driaučiūnaitė ir vyriausioji muziejininkė Milda Jarušaitienė. Renginio metu buvo galima įsigyti LGGRTC išleistų istorinės atminties knygų, kurias Panevėžio krašto visuomenę supažindino Leidybos skyriaus vyriausioji specialistė Vilma Banytė.
Knygoje „Užrašyti žodžiai liudija. 1941 metų tremtinių ir politinių kalinių dienoraščiai ir atsiminimai“ pristatomos ištraukos iš 1941 metų tremtinių Teodoros Akvilinos Bliūdžiuvienės, Akvilės Petronėlės Bliūdžiūtės, Dalios Grinkevičiūtės, Danutės Adelės Markevičiūtės, Jono Tallat-Kelpšos, Stasio Tallat-Kelpšos, Algimanto Katiliaus, Kazimieros Narbutienės, politinių kalinių Aleksandro Stulginskio ir Juozo Duoblio dienoraščių ar išlikusių jų fragmentų. Per asmeninius žmonių išgyvenimus, kurie buvo užrašyti dienoraščiuose ir atsiminimuose, atsiskleidžia sukrečianti 1941 metais ištremtų ar lageriuose įkalintų žmonių kasdienybė: palaipsnis gyvenimo sąlygų prastėjimas, betikslis jėgų eikvojimas dirbant sunkius fizinius darbus, organizmą alinantis nuolatinis maisto stygius, fizinių jėgų išsekimas, blaškymasis tarp vilties ir nevilties, vienų perėjimas į pasyvią rezignaciją, kitų – noras kovoti ir nepasiduoti. Išlikę 1941 m. tremtinių ir politinių kalinių dienoraščiai ir atsiminimai – pirminis šaltinis ir faktinis okupacinės valdžios vykdyto nekaltų žmonių naikinimo įrodymas.
2023 m. birželio 14 d. LGGRTC Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus vyresnioji patarėja muziejinei veiklai R. Driaučiūnaitė, vyriausioji muziejininkė M.Jarušaitienė ir Leidybos skyriaus vyriausioji specialistė V. Banytė dalyvavo Gedulo ir vilties dienos minėjimo renginyje Panevėžyje.
Minėjimo renginys Švč. Trejybės bažnyčioje prasidėjo iškilminga visuomeninių organizacijų vėliavų įnešimo ceremonija ir šv. Mišiomis už politinius kalinius bei tremtinius. Šv. Mišias aukojo Panevėžio vyskupas emeritas Jonas Kauneckas. Po Šv. Mišių bažnyčioje koncertavo Panevėžio muzikinio teatro choras (vadovas A. Viesulas, kompozitorius ir dirigentas I. J. Šimkus).