Pasaulinę kultūros dieną paminėjo edukacinėje išvykoje „Oginskių palikimas Žemaitijoje“
Jau devintąjį kartą balandžio 15-ąją Lietuvoje paminėta Kultūros diena. Radviliškio rajono savivaldybėje Kultūros diena šiemet buvo paminėta kitaip, nei ankstesniais metais. Radviliškio rajono kultūros darbuotojams organizuota edukacinė išvyka „Oginskių palikimas Žemaitijoje“, skirta Etninių regionų metams ir Mykolo Kleopo Oginskio 250 metų sukakčiai paminėti.
Pirmasis kelionės sustojimas – Užventis. Miestelis įsikūręs Kelmės rajone, abipus Ventos, 25 km į šiaurės vakarus nuo Kelmės. Užvenčio kraštotyros muziejuje peržiūrėję pristatomąjį filmą apie miestelį, plačiau susipažinome su čia gyvenusiais žmonėmis, rašytojomis Žemaite, Marija-Pečkauskaite – Šatrijos Ragana, Povilu Višinskiu. Dabartinė miestelio gimnazija pavadinta Šatrijos Raganos vardu, kurioje šiuo metu mokosi apie 500 mokinių. Netoli Užvenčio gimė Povilas Višinskis, rašytojas, spaudos darbuotojas, režisierius, lietuvybės propaguotojas, politinis veikėjas. Užvenčio parko (1986 m. parkas paskelbtas vietinės reikšmės gamtos paminklu) alėja pasukome link Užvenčio dvaro malūno. Užvenčio vandens malūno ir spirito varyklos pastatas – vienas iš buvusio Užvenčio dvaro sodybos teritorijoje išlikusių pastatų. Vandens malūnas pastatytas vaizdingoje vietovėje, prie Ventos upės. Šiandien Užvenčio vandens malūnas prisikėlė naujam gyvenimui. Atkurta senoji turbina gamina elektros energiją, restauruotos malūno salės laukia pokylio svečių. Malūne įrengtas sveikatingumo kompleksas su baseinu, pirtimi, treniruoklių sale, taip pat viešbutis ir konferencijų salė.
Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje susipažinome su kunigaikščių Oginskių kultūros paveldu, jo reikšme Rietavo istorijai ir jo kultūrinės raidos perspektyvai. Žingsniuodami Oginskio dvaro parko taku, aplankėme neoromaninio stiliaus, didingą dvibokštę Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčią, kurios statybai Oginskiai išleido apie pusę milijono aukso rublių.
Plungėje aplankėme kunigaikščių Oginskių palikimą – Oginskio dvaro sodybą. Plungės dvaro pastatų kompleksas – vienas iš geriausiai išsilaikiusių Lietuvoje, nors laikas ir įvairios negandos padarė savo – daugelis buvusių pastatų jau yra sunykę arba sunaikinti. Tie, kurie išlikę, gana iškalbingi. Rūmai vadinami Žemaitijos Versaliu, labiausiai ir geriausiai išsilaikę XIX amžiaus II pusės dvarų ansamblis, o sodybos dvaro parkas – vienas didžiausių ir gražiausių Lietuvoje. Oginskių dvaro centriniuose rūmuose veikia įkurtas Žemaičių dailės muziejus. Šiuo metu vyksta dvaro sodybos ir parko restauravimo, renovacijos, atnaujinimo darbai.
Grįždami užsukome į Telšius, kur „Bočių užeigoje“ kultūros darbuotojams surengta žemaitiškų patiekalų degustacija.
Kelionė buvo išties turininga ir naudinga, nes juk 2015-ieji – Etnografinių regionų ir M. K. Oginskio metai. Kultūros darbuotojai džiaugėsi turiningai praleista šventine diena ir dėkoja Savivaldybės vadovams už padovanotą kelionę.