Pasaulinę turizmo dieną Šiauliuose rengtos ekskursijos – pretekstas gimti tradicijoms
Pasaulinės turizmo dienos proga Šiauliuose rengtos ekskursijos sulaukė pasisekimo. Tikėtina, kad kai kurios jų turėtų tapti nuolatine Šiaulių turizmo informacijos centro paslauga.
Atsigręžta į neaktyvesniuosius
Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacija yra paskelbusi, jog šių metų Pasaulinės turizmo dienos šūkis yra „Turizmas visiems!“, tad rugsėjo – spalio mėnesiais Šiauliuose rengtos ekskursijos buvo orientuotos į mažiau aktyvias žmonių grupes: neįgaliuosius, studentus bei senjorus.
Pirmą kartą Šiaulių turizmo informacijos centras surengė ekskursiją Šiaulių aukštųjų mokyklų pirmakursiams studentams – „Susipažinkime su Šiauliais“. Norinčiųjų geriau pažinti Šiaulius, susirinko nemažas būrys. Pasibaigus ekskursijai daugelis minėjo, kad tokio pobūdžio pažintys su studijų miestu yra labai reikalingos visiems pirmakursiams.
Naują ekskursiją „Šiauliai ir literatūra“ įdomiai, atraktyviai, net su skonio potyriais vedė nauja gidė, literatūrologijos mokslų daktarė doc. Irena Baliulė. Džiugu, kad viena aktyviausių paskutiniosios laidos gidžių, kuri tik birželį gavo gido pažymėjimą, pagaliau užpildė tuščią literatūrinių Šiaulių tematikos nišą, ypač reikalingą moksleivijai, pedagogams, taip pat smalsiems, intelektualiems turistams.
Ekskursantais tapo neįgalieji
„Prisijaukinti“ lankytinus objektus Šiauliuose pirmą kartą buvo siūloma ir neįgaliesiems. Ši ekskursija suteikė žmonėms su judėjimo negalia unikalią progą ne tik susipažinti su miesto lankytinais objektais, bet ir vietoje pasiaiškinti objektų prieinamumo galimybes.
„Visi grįžo itin pakiliai nusiteikę, aptarinėjo patirtus įspūdžius, buvo džiaugiamasi puikiai suorganizuota ekskursija, niekas nesitikėjo, kad Šiauliuose net šiauliečiai tiek daug galėjo išvysti pirmą kartą”, – neįgaliųjų įspūdžius pasakoja Šiaulių miesto socialinių paslaugų centro atstovė Dainė Jarmalavičienė. Maršrutas buvo kuriamas atsižvelgiant į judėjimo negalia turinčių žmonių pastabas ir pasiūlymus. Ši ekskursija organizuota, bendradarbiaujant su Šiaulių miesto socialinių paslaugų centru, Šiaulių miesto savivaldybės viešąja biblioteka, Šiaulių dailės galerija bei Fotografijos muziejumi.
Pirmą kartą Šiaulių TIC partneris UAB „Busturas” pasirūpino, kad ekskursantai lankytinas vietas patogiai pasiektų jiems pritaikytu autobusu.
Grafienė ir tarpukaris
Spalio mėnesį turizmo specialistams organizuota dalykinė išvyka į Kauną. Šios kvalifikacijos kėlimo išvykos tikslas buvo artimiau susipažinti su Kauno miesto įdirbiu populiarinant tarpukario laikotarpį bei pasisemti ekskursijų vedimo metodikos gerosios patirties.
Drėgną ir šaltoką sekmadienio rytmetį Raudondvario dvare seminaro dalyvius pasitiko „Grafienė Rozalija“. Gido-personažo šiltas ir įdomus bendravimas pasakojant apie turtingą dvaro istoriją kaip mat išvaikė rudenišką šaltuką. Intriguojantis, nenuobodus ekskursijos vedimas su teatralizacijos elementais, lengvai, bet nebanaliai personažo lūpomis pateikiant visą vietovės istoriją iki šių dienų realijų, buvo ypač naudingas Šiaulių gidams.
Kita dalykinės išvykos dalis buvo tiesiogiai susieta su Kauno miesto tarpukario laikotarpiu. Kauno turizmo informacijos centro suorganizuotos ir vestos ekskursijos „vinis“ – Kauno įgulos karininkų ramovė, pastatyta 1937 metais. Čia iš kariškio lūpų buvo galima išgirsti ne tik apie karininkų ramovės atsiradimą, kokie čia renginiai vykdavo ir tebevyksta, bet ir vaikštant pamatyti, „paliesti“ pastato, atskirų erdvių, meno kūrinių istorijas: nuo eksterjero ar interjero detalių iki viešnagės Prezidento kambaryje. Vėliau Šiaulių gidai buvo susipažindinti su kitomis Kauno miesto tarpukario modernizmo architektūros vertybėmis ir naujausiais statiniais, tęsiančiais šio stiliaus gyvavimo tradiciją.
„Šiauliuose išlikęs tarpukario modernizmo architektūros paveldas šiuolaikiniame miestovaizdyje išsiskiria savo estetine kokybe, kuria istorinio miesto įvaizdį, todėl yra itin reikšminga mūsų miesto kultūrinio identiteto dalis, kurią būtina aktualizuoti ir saugoti. Kaunas – vienas iš tų geriausių pavyzdžių, kuriame galima išvysti, kaip šis tarpukario laikotarpis yra svarbus miestui, kaip nuosekliai ir sistemingai ilgą laiką Kaunas puoselėja ir dirba kūrybiškai įprasminant tai, ką turi vertingiausio. Neabejotinai, turime iš ko pasimokyti ir sutelkę jėgas darbuotis savame mieste“, – pastebi Šiaulių turizmo informacijos centro direktorė Rūta Stankuvienė.