Pasaulinės psichikos sveikatos dieną – diskusija „Bendruomenės vaidmuo sprendžiant psichikos sveikatos problemas“
Psichikos sveikata – tai emocinis ir dvasinis atsparumas, kuris leidžia patirti džiaugsmą ir ištverti skausmą, nusivylimą, liūdesį. Gera psichikos sveikata – tai laiminga vaikystė, saugi ir ori senatvė, visavertis psichikos sutrikimų turinčių asmenų dalyvavimas visuomenės gyvenime, jų galimybės mokytis ir dirbti.
Psichikos sveikata turi didžiulę reikšmę ne tik sėkmingam mokymuisi, bet ir gyvenimo kokybei.
Diskusijos gimnazijoje spalio 6-ąją metu dar kartą prieita prie išvados, kad puoselėti vaikų ir suaugusiųjų psichikos sveikatą itin svarbu. Į diskusiją susirinkęs gausus būrys įvairių institucijų atstovų patvirtino, kad prioritetinis rajono uždavinys – psichikos sutrikimų prevencija ir psichikos sveikatos stiprinimas.
Sveikinimo žodį tarė gimnazijos direktorius S. Norbutas, kuris taip pat akcentavo psichinės sveikatos sutrikimų prevencijos svarbą. Mero patarėja R. Kairytė-Norvilienė akcentavo, kad rajono problema yra didelis psichikos sutrikimų skaičius, todėl diskusija – puiki galimybė giliau pažvelgti į priemones, kurios padėtų konstruktyviau spręsti problemas, susijusias su psichikos sveikata. Šilalės rajono psichikos sveikatos centro atstovė R. Gečienė pasidžiaugė, kad diskusija, minint Pasaulinę Psichikos sveikatos dieną, jau tampa tradicija, tik įgauna vis ryškesnių atspalvių.
Diskusijos vedėjai gimnazijos psichologė J. Gedeikienė ir gimnazistas T. Šeputis teigė, jog psichikos sutrikimą galima palyginti su užsiliepsnojusiu laužu. Kad tai įvyktų, reikia malkų – tai pagrindas kurti laužą. Toliau būtinai reikia degtuko liepsnos plykstelėjimo, kad prasidėtų degimo procesas. Be to, reikalingas nuolatinis oro patekimas, kuris palaiko laužo liepsnojimą. Šiame palyginime malkos būtų įgimtas individo polinkis sirgti psichikos ligomis arba liguistai reaguoti į nepalankų aplinkos poveikį, degtukai – įvairūs konfliktai, išsiskyrimai, netektys, staigūs priverstiniai gyvenimo būdo pokyčiai, o oras – bendravimo problemos, nesutarimai šeimoje, piktnaudžiavimas alkoholiu šeimoje, nesėkmingos gyvenimo prasmės paieškos, nepasitikėjimas nei savimi, nei kuo nors kitu, skurdas, problemos darbe.
Šilalės VšĮ ligoninės direktorius A. Damulis negailėjo patarimų į diskusiją susirinkusiems gimnazistams, tėveliams, pedagogams.
Šilalės rajono savivaldybės gydytoja D. Briedienė atkreipė dėmesį ne tik rajone, bet ir visoje Lietuvoje egzistuojančią problemą – psichikos specialistų trūkumą, paslaugų prieinamumą.
Diskusijoje dalyvavę rajono psichologai dalinosi patirtimi, su kokiomis problemomis dažniausiai kreipiasi klientai. Atkreipė dėmesį į tai, kad labai svarbu kuo anksčiau pastebėti išryškėjusias problemas ir nebijoti kreiptis pas specialistą.
Diskusijoje dalyvavę atstovai iš Šilalės rajono socialinių paslaugų namų bei Šilalės rajono policijos komisariato pasidžiaugė tokia iniciatyva, kur skatinama kalbėtis apie tai, kas mūsų rajonui itin aktualu.
Dalyviai vienareikšmiškai sutiko, kad labai svarbu kalbėtis, pastebėti artimą, nebijoti kreiptis pagalbos ir bendradarbiauti.
Dalyviai ne tik diskutavo, bet ir klausėsi moksleivės Gintvilės Morozaitės dainų (muzikos mokytojas metodininkas A. Šerpytis), grožėjosi gimnazisčių šokiu (šokio mokytoja metodininkė S. Zaikauskienė).
Šiai dienai paminėti gimnazijoje vyko akcija „Kaip tu jautiesi?“ (etikos mokytoja metodininkė S. Savickytė). Jomis norėta atkreipti mokyklos bendruomenės dėmesį į psichinės sveikatos stiprinimą ir jos svarbą žmogui. Pasirinktas akcijos simbolis – balandis. Balandis simbolizuoja taiką, ramybę, darną, dvasingumą. Senovėje balandžiai buvo informacijos, žinios nešėjai. Moksleiviai iš savo balandžių padarė didžiulę širdį, kuri tarsi atkartoja A. S. Egziuperi žodžius: „Matyti galima tik širdimi. Tai, kas svarbiausia, nematoma akimis…“