Pasirašytos sutartys su šešiomis savivaldybėmis dėl bendradarbystės centrų „Spiečius“ įkūrimo
Verslumo ir eksporto plėtros agentūros „Versli Lietuva“ vystomi bendradarbystės centrai „Spiečius”, skirti pradedantiesiems ir smulkiesiems verslininkams, šiais metais duris atvers dar šešiuose Lietuvos miestuose. Vasario mėnesį „Versli Lietuva“ pasirašė partnerystės sutartis su Utenos, Birštono, Plungės, Rokiškio, Ukmergės ir Visagino savivaldybėmis – šiuose miestuose jau pradėti naujų centrų įrengimo darbai. Vėliau, 2022 metais, šių šešių centrų tolesnį vystymą ir išlaikymą iš „Verslios Lietuvos“ perims pačios savivaldybės.
„Spiečiaus“ tinklas apims visą Lietuvos teritoriją
Bendradarbystės centrų „Spiečius” verslumo skatinimo paslaugos šiuo metu prieinamos Alytaus, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Tauragės ir Kėdainių verslininkams, o šiais metais atidarius dar šešis naujus centrus – paslaugomis naudosis 13-os Lietuvos miestų verslo atstovai. Ši bendradarbystės centrų „Spiečius“ plėtra užtikrins verslumo skatinimo paslaugų prieinamumą visoje Lietuvoje.
„Stiprindami verslo ekosistemą visoje Lietuvoje, galime tikėtis tolygaus šalies ekonomikos augimo ir platesnių galimybių mūsų žmonėms kurti ir įgyvendinti savo idėjas. Tikiu, jog „Spiečių“ plėtra leis kurtis naujoms, tvirtai augančioms įmonėms ir įkvėps žmones veikti“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
„Verslios Lietuvos“ generalinė direktorė Daina Kleponė pažymi, kad bendradarbystės centrai „Spiečius“ yra pasiteisinusi ir viena efektyviausių verslumo skatinimo priemonių Lietuvoje.
„Prieš pora metų įvyko „Spiečių“ plėtra iki 7 centrų skirtinguose Lietuvos regionuose, tačiau to nepakako – nuolat sulaukdavome kitų Lietuvos savivaldybių prašymų jose įkurti „Spiečių”. Be savivaldybių noro, vertindami Lietuvos verslumo tendencijas matėme ir realų poreikį didinti verslumo skatinimo paslaugų prieinamumą. Dabar atsidarius naujiems centrams – verslo skatinimo, vystymo ir plėtros paslaugos bus prieinamos praktiškai visiems Lietuvos verslininkams”, – sako D. Kleponė.
„Spiečiai“ veikia net karantino metu
D. Kleponės teigimu, bendradarbystės centras „Spiečius“ yra kur kas daugiau nei moderni darbo vieta. „Spiečiaus“ nariai gauna tikslines kiekvienam verslui aktualias „Verslios Lietuvos“ paslaugas, profesinę pagalbą, motyvaciją augti bei kas taip pat labai svarbu – bendruomenės palaikymą. „Spiečiuose“ teikiamų paslaugų modelis leidžia spręsti vieną svarbiausių Lietuvos verslo konkurencingumo iššūkių.
„Lietuvoje išlieka proporcingai didelė verslų dalis, kurie steigiasi ir gyvuoja ne dėl rinkos galimybių ir augimo potencialo (angl. Opportunity driven), o poreikio susikurti sau darbo vietą ir tenkina nedaugiau kaip verslo steigėjų poreikius (angl. Necessity driven). Tai mažina šalies konkurencingumą, išlieka mažo produktyvumo ir žemos pridėtinės vertės verslų kūrimosi tendencijos, kitaip tariant – įmonės neauga. Todėl „Spiečiaus“ misija – akseleruoti Lietuvos regionų verslo augimą“, – pažymi D. Kleponė.
Planuojama, jog naujųjų bendradarbystės centrų „Spiečius“ atidarymo etapas prasidės dar kovo mėnesį. Centrai net esant karantino sąlygoms užtikrins nenutrūkstamą paslaugų teikimą.
„Nors karantino metu „Spiečiai” fiziškai užvėrė duris, tačiau veiklos nestojo – „Spiečiuose” reguliariai vyksta nuotoliniai renginiai ir verslo įgūdžių mokymai, teikiamos verslo ekspertų konsultacijos, vyksta verslo mentorystės sesijos. Paslaugas teikiant nuotoliniu būdu, kuomet fizinė buvimo vieta nebeturi įtakos, netgi lengviau ir paprasčiau pasiekti visos šalies verslininkus. Tam turime ir specialių įrankių – pavyzdžiui, „Verslios Lietuvos“ e.mentorystės platformą. „Spiečiaus” nariai konsultuotis gali ne tik su konkrečiuose „Spiečiuose“ mentoriaujančiais ekspertais, bet su visos šalies specialistais”, – pasakoja D. Kleponė.
Verslininkams – išplėstas paslaugų asortimentas už 3,5 mln. eurų
„Spiečiuose” sudarytos palankios sąlygos smulkaus ir vidutinio verslo subjektams augti, didinti darbo našumą, užmegzti ryšius tarp įvairiose srityse veikiančių verslų ar savarankiškai dirbančių asmenų, kurie sujungę savo idėjas galėtų kurti pridėtinę vertę. Dabar verslininkai, prisijungę prie „Spiečiaus“, vienerius metus gali nemokamai naudotis centro infrastruktūra, susipažinti su kitais mieste veikiančiais verslininkais, individualiai konsultuotis verslo kūrimo ir vystymo klausimais bei dalyvauti renginiuose ir mokymuose. Šiemet „Versli Lietuva“ ketina išplėsti verslumo skatinimo paslaugų paketą – planuose ne tik naujų „Spiečiaus“ bendradarbystės erdvių atidarymas, bet ir verslo diagnostikos, mokymų bei akseleravimo priemonės, tikslinės konsultacijos, finansinė parama įmonėms. Visų naujų paslaugų investicijos sieks apie 3,5 mln. eurų.
„Naujomis paslaugomis galės naudotis visuose trylika „Spiečių“ reziduojantys verslo atstovai, o dalis paslaugų bus prieinamos visiems šalies verslininkams”, – atkreipia dėmesį D. Kleponė.
2020 m. bendradarbystės centrų „Spiečius“ paslaugomis naudojosi 159 aktyvūs nariai. Jų rezultatai džiugina – apklausa parodė, jog „Spiečiaus“ narių apyvarta per 2020 metus paaugo 68 proc., o 20 proc. narių pradėjo vykdyti eksportą, dar 12 proc. pritraukė investicijų.
Apklausa taip pat atskleidė, jog „Spiečiuje“ veikiantys smulkieji verslininkai labiausiai vertina centre organizuojamus kontaktinius renginius, verslo įgūdžių mokymus bei aktyviai naudojasi „Spiečiuje“ suteikiama nemokama kompiuterizuota darbo vieta.