Pasirūpinkime neveikiančiomis kapinėmis Joniškio rajone

Joniškio rajone yra labai daug kapinių – vienos yra veikiančios, riboto laidojimo, o kitos neveikiančios. Neveikiančioms kapinėms priskiriamos kapinės, kuriose negali būti naujų palaidojimų dėl nustatytų visuomenės sveikatos saugos, kultūros paveldo apsaugos ar aplinkosaugos reikalavimų neatitikimo.
Neveikiančiose kapinėse draudžiama važinėti transporto priemonėmis (išskyrus specialųjį), slidėmis, rogutėmis, dviračiais, ganyti gyvulius, be kapinių prižiūrinčių asmenų žinios statyti naujus, išvežti remontuoti kapų statinius, sodinti ar persodinti medžius, juos genėti arba naikinti, trikdyti rimtį, šiukšlinti, laužyti medžius ir krūmus, gadinti kapinių ir kapų statinius.
Neveikiančių kapinių rajone suskaičiuojama 160, kaskart atrandama ir naujų. Gaižaičių seniūnijoje yra 12 neveikiančių kapinių, Gataučių seniūnijoje –14, Joniškio seniūnijoje –15, Kepalių seniūnijoje –13, Kriukų – 20, Rudiškių –15, Satkūnų – 16, Saugėlaukio – 5, Skaistgirio – 20, Žagarės – 30.
Neveikiančios kapinės – sakrali vieta, viešosios pagarbos paveldas ir Joniškio krašto metraštis, istorija. Pavarčius kapinių aprašus pamatai kur vyko karas, genocidas, mirė nuo šiltinės, epidemijos ir buvo laidojami žmonės. Tai vertas pagarbos ir puoselėjimo objektas, tačiau laikas naikina ne tik žmonių atmintį, bet ir jų paliktus pėdsakus.
Nykstant kaimams, keičiantis istorinėms ir politinėms sąlygoms, užmarštis apgaubia senąsias miestelių ir kaimų kapines. Kapinės yra kažkas daugiau negu specialios paskirties žemės sklypas. Jos suvokiamos kaip su kitu pasauliu susijusi erdvė, jos turi sakralų matmenį, yra dvasinės kultūros paveldo dalis.
Kapinių elementai – antkapiai, kryžiai, koplyčios, tvorelės ir kt., yra materialusis kultūros paveldas. Didžiąją Lietuvos senųjų kapinių dalį sudaro katalikų kapinės. Taip pat nemaža išlikusių ir valstybės saugomų kitų religijų kapinių: žydų, evangelikų-liuteronų, evangelikų-reformatų, stačiatikių, sentikių, musulmonų, totorių, karaimų.
Joniškio rajono savivaldybė pradėjo žymėti senąsias neveikiančias kapines – statomi stogastulpiai. Didele dalimi prie neveikiančių kapinių atpažinimo prisidėjo Joniškio istorijos ir kultūros muziejus. Kapinaičių priežiūra ir išsaugojimas – tai ir bendruomenės, seniūnijos ir, žinoma, visų žmonių rūpestis.
Neniokokime neveikiančių kapinaičių, negriaukime ten pastatytų kryžių, pagarbiai elkimės su mūsų protėvių amžino poilsio vietomis. Už kapinaičių niokojamą gali būti rašomas administracinės teisės pažeidimų protokolas, taikoma atsakomybė įstatymų nustatyta tvarka.
Atėjo pavasaris, bunda gamta… Apsižvalgykime ir visi drauge pagelbėkime ten, kur Jūsų rankos galėtų prisidėti prie viešosios pagarbos paveldo puoselėjimo, švarinimo. Nepamirškime, kad artėja ir visuotinė švaros akcija „Darom 2015“.