Pasitikusi lietumi Italija išlydėjo su saule
Jau antrus metus Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijoje vykdomas daugiašalių partnerysčių Comenius projektas „Lašas vandens – lašas vilties“ šių metų kovo pradžioje projekto partnerius iš Rumunijos, Graikijos, Turkijos ir Lietuvos subūrė saulėtoje Italijoje, Sicilijos saloje, Palermo mieste.
Nors mūsų nelepino saulės spinduliai, tačiau šildė prisiminimai iš spalio mėnesį vykusio partnerių susitikimo Lietuvoje, Naujojoje Akmenėje.
Mobilumo Italijoje programa buvo sudaryta numatant suplanuotas esmines projekto veikas, tokias kaip: apklausos vandens vartojimo klausimu antrojo turo rezultatų interpretacija (Rumunija), interviu su vietos valdžios atstovais vandens valdymo klausimais lyginamoji analizė (Graikija) ir tarptautinio žodyno vandens tematika pristatymas (Lietuva). Oficialaus susitikimo atidarymo metu vietos valdžios ir vandens valdymo įstaigų atstovai svečiams išsamiai pristatė vandens situaciją šalyje ir Sicilijos saloje, jo išteklius ir kelią iki vartotojo, su vandeniu susijusias problemas ir ateities perspektyvas.
Be oficialių darbų pristatymo projekto dalyviai turėjo galimybę aplankyti ir pamatyti Palermo miesto geriamojo vandens valymo įrengimus, vienus pirmųjų visoje Italijoje. Aplankėme Gabrielės šaltinį, tiekiantį nepriekaištingai švarų vandenį miesto gyventojų geriamojo vandens poreikiams tenkinti. Kartu su kitais trimis šaltiniais, reikalingais apdorojimo, sumaišytas Gabrielės šaltinio vanduo aprūpina milijoninį Palermo miestą.
Nors vizitas svečioje šalyje truko tris dienas – kiekviena minutė buvo išnaudota ne tik atlikti numatytas projekto veiklas, bet ir kiek įmanoma artimiau pažinti šalies partnerės kultūrą, gamtą, supančią savitą aplinką. Būtų nesąžininga pažintį su šiuo kraštu vadinti eiline. Vargiai žodžius rinkome nusakyti patirtiems pojūčiams. Palermo miesto istorija siekia 8 a. pr. Kristų, kuomet jis buvo įkurtas finikiečių. Palermas – vienas labiausiai turistų lankomų Sicilijos miestų ir Sicilijos sostinė. Tai lyg muziejus po atviru dangumi, kupinas kultūrinio palikimo, o kartu tai ir kontrastų miestas, kurio gatvėse vyrauja chaotiškas eismas. Palermo turgeliai vilioja įvairiausiomis gėrybėmis, o gatvės, nors ir nuolat kupinos triukšmo ir eismo dalyvių, taip pat stebina didingais istoriniais pastatais.
Pavažiavę 15 kilometrų piečiau nuo miesto aplankėme Monreale miestą, esantį Palermo provincijoje. Miestas yra ant Kaputo kalno. Mūsų akis lepino nepakartojama Monrealės katedra – vienas didingiausių išlikusios normanų architektūros pavyzdžių, kurį 1174 m. statyti pradėjo Viljamo II nurodymu, o 1182 m. bažnyčia, skirta Švenčiausios Mergelės Marijos Ėmimui į Dangų, pagal popiežiaus Liucijaus III bulę tapo metropolito katedra.
Susitikimo Italijoje metu Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijai atstovavo moksleivių grupė, kurią sudarė: Gintarė Butavičiūtė, Urtė Lukauskaitė, Matas Kibildis ir Karolis Baranauskas. Minėti mokiniai, kartu su visa projekto komanda, vykdė pasiruošimo susitikimui darbus: pakartotinai apklausė tikslinę respondentų grupę vandens vartojimo klausimais, atliko jos statistinę ir lyginamąją analizę, kurią perdavė Rumunijos atstovams; paruošė tarptautinio žodyno vandens tematika pristatymą. Mokinių indėlis – nepamatuojamas: įdėta nemaža dalis pastangų, išmonės ir širdies.
Mes, mokytojos V. Serbintienė ir V. Mėlenienė, turėjome puikią galimybę didžiuotis savo mokiniais, nešančiais didžiulę atsakomybę garsindami ne tik savo mokyklą, bet ir šalį.
Gegužės mėnesį mūsų laukia paskutinis susitikimas Turkijoje.