Pataisos namuose prasidėjo esminės permainos
Liepos 13 d. Marijampolės pataisos namuose po rekonstrukcijos atidarytas modernus korpusas, kuriame nuteistieji kalės kamerose po vieną, du ar tris. Rekonstrukcija buvo vykdoma, kad laisvės atėmimo vietose bausmę atliekantys asmenys gyventų orumo nežeminančiomis sąlygomis, bet svarbiausia – siekiant ištraukti žmogų iš pasikartojančių nusikaltimų rato ir apsaugoti nuo kriminalinės įtakos.
Šiame korpuse iki rekonstrukcijos gyveno daugiau nei 200 nuteistųjų. Jie galėjo laisvai judėti po kiemą ir gyvenamąsias patalpas, praktiškai nekliudomai bendrauti tarpusavyje. Dabar keturiuose pastato aukštuose įrengtos 32 kameros, kuriuose daugiausiai po tris galės būti laikomi 87 nuteistieji. Iš kamerų nuteistieji bus išleidžiami tik dienotvarkėje numatytu laiku pasivaikščioti ir į socialinės reabilitacijos ar kitas užimtumo priemones. Lietuvos teismai jau seniai laikosi nuostatos, – jei valstybė neužtikrina įkalintam asmeniui minimalaus priklausančio gyvenamojo ploto ir tinkamų gyvenimo sąlygų, priteisiama atlyginti patirtą neturtinę žalą. Naujose rekonstruoto korpuso kamerose šie reikalavimai įvykdyti, kaip numatyta įkalinimo vietų modernizavimo strategijoje:5 kv. m. ploto vienam nuteistajam, tinkama patalpų temperatūra, drėgmė, apšvietimas. Tikėtina, kad modernizavus patalpas, sumažės ir nuteistųjų skundų dėl laikymo sąlygų.
Modernizuotame Marijampolės pataisos namų korpuse, atitinkančiame skandinavišką modelį, bus laikoma apie 15 proc. visų įstaigoje esančių nuteistųjų. Dėl pastate įdiegtų naujų elektroninių inžinerinių apsaugos priemonių, signalizacijos, elektroninės užrakinimo, stebėjimo sistemos, saugiau jausis ir nuteistieji, ir įstaigoje dirbantis personalas. Kol nuteistieji gyveno bendrabučio tipo patalpose, dideliuose būriuose, sunku būdavo kontroliuoti, kad nuteistieji nekeltų pavojaus pareigūnams, visuomenei ir vienikitiems.
Marijampolės pataisos namų rekonstrukcijai į kamerų tipo patalpas buvo numatyta 1 057,11 tūkst. eurų, kurių pakako projektui įgyvendinti.
Lietuvoje veikia vienuolika įkalinimo įstaigų, kuriuose šiuo metu kali 6636 asmenys. Nuteistieji, gyvendami didelėmis grupėmis, neišvengiamai patiria kalėjimo subkultūros, kriminalinių „autoritetų“ įtaką, juos sunku kontroliuoti, didelė nusikaltimų rizika. Numatomos ir kitų pataisos namų rekonstrukcijos, bet kelias į pozityvius pokyčius nėra trumpas, reformos palies bausmių vykdymo sistemos darbuotojus, nuteistuosius ir visuomenę.