Patobulintos VMI deklaracijų formos tapo draugiškesnės turintiems regėjimo negalią
Valstybinė mokesčių inspekcija prie LR finansų ministerijos (toliau – VMI prie FM) informuoja, jog atlikus esminius patobulinimus Elektroninio deklaravimo sistemoje (EDS) regėjimo negalią turintys gyventojai 4 VMI deklaracijų formas galės užpildyti savarankiškai. Jų poreikiams VMI pritaikė Metinės gyventojų pajamų deklaracijos (GPM308), Metinės gyventojo (šeimos) turto deklaracijos (FR001), Prašymų pervesti paramą organizacijoms ir (ar) politinėms partijoms (FR0512) bei Privačių interesų deklaracijos (ID001) formas.
„Sėkmingai aklųjų ir silpnaregių integracijai į visuomenę didelę reikšmę turi tinkamai sutvarkyta, jų poreikiams pritaikyta aplinka. VMI, rūpindamasi, kad šie gyventojai turėtų visas galimybes savarankiškai tvarkytis asmeninius reikalus bei galėtų naudotis elektroninėmis paslaugomis, atliko esminius pokyčius 4 deklaracijų formose. Neturintiems regėjimo negalios sunku įsivaizduoti, su kokiais sunkumais ir iššūkiais susiduria tokie žmonės, todėl stengėmės įsigilinti į jų problemas ir į deklaracijų formų tobulinimo ir testavimo darbus įtraukti ir neregius“, – sako VMI prie FM Mokestinių prievolių departamento direktorės pavaduotoja Inga Gedminienė, pažymėdama, kad aktyviai bendradarbiaujant su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga (toliau – LASS), esminius programavimo ir funkcijų diegimo darbus pavyko atlikti operatyviai ir juos užbaigti šių metų gegužę.
Pritaikant minėtų deklaracijų formas turinčiųjų regėjimo negalią poreikiams atlikti techniniai pakeitimai, užtikrinantys, jog pildančiajam deklaraciją nereikės naudotis kompiuterio pele. Jos nebeprireiks iš išskleidžiamų sąrašų pasirenkant reikšmę, pažymint žymimuosius langelius. Taip pat deklaracijų laukų eiliškumas sutvarkytas taip, kad puslapio struktūrinius elementus nuosekliai būtų galima pareiti naudojant vienintelį klaviatūros tabuliacijos klavišą. Naudojantiems ekrano skaitymo programą ir kalbos sintezatorių, perskaitomi formų laukų pavadinimai, klaidų ir perspėjimų pranešimai.
Šiuos pakeitimus reikšmingais vadina LASS pirmininkas Sigitas Armonas.
„Patobulintos VMI deklaracijos ir jų pritaikymas akliesiems yra didelis žingsnis į priekį. Regėjimo negalią turintys žmonės taip pat dirba darbus, verčiasi individualia veikla, tad kaip ir kitiems gyventojams, jiems reikia pildyti ir pateikti įvairias deklaracijas. Vertiname Mokesčių inspekcijos įsigilinimą į regėjimo negalią turinčių žmonių situaciją bei atliktus veiksmus, lėmusius, jog Elektroninio deklaravimo sistema neregiams taptų draugiškesnė, o pagrindinės deklaracijų formos – lengvai užpildomos“, – pažymi S. Armonas.
Anot LASS nario ir informacinės aplinkos specialisto Arvydo Juchnos, aktyviai prisidėjusio prie deklaracijų formų tobulinimo ir dalyvavusio testavime, anksčiau naudojantis EDS sistema lengvai pasiekti pavykdo tik deklaracijos formą, tačiau įėjus į jos „vidų“, sunkumų iškildavo užpildant laukelius, kadangi ekrano skaitymo programa perskaitydavo tik laukeliuose esančią skaitinę reikšmę, bet likdavo neaišku, koks tai duomuo. „VMI specialistai įdėjo daug pastangų, suteikdami kiekvienam deklaracijos langeliui pavadinimą, kad jis būtų perskaitomas pasitelkus ekrano skaitymo programą, taip pat pertvarkydami deklaracijos laukelius taip, kad ją būtų galima užpildyti nuosekliai. Reikia pastebėti, jog po visų pakeitimų nematančiam žmogui dabar tikrai paprasta susiorientuoti deklaracijos laukeliuose ir ją užpildyti savarankiškai“, – akcentuoja A. Juchna.
VMI pažymi, kad bendradarbiavimas su LASS bus tęsiamas, ateityje regėjimo negalią turinčių žmonių patogumui numatoma pritaikyti ir daugiau deklaracijų formų, taip pat tobulinti EDS sistemoje naudojamas kompensacines programas (raidžių, spalvų paryškinimą ir pan.), kurios aktualios silpnaregiams.