Pats laikas tapti turistais!
Apie ateinančio turizmo sezono naujoves kalbamės su Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Turizmo tarybos pirmininke Rūta Cirtautaite.
Kokius naujus horizontus atvers naujasis turizmo sezonas?
Visus labiausiai turbūt jaudina jau plačiai pasklidusi žinia apie naują reguliarųjį maršrutą Dreverna−Juodkrantė. Dabar jau suderintas laivo grafikas, kuris bus skelbiamas Turizmo informacijos centro tinklalapyje ir kitur, bilietus bus galima įsigyti ne tik Turizmo informacijos centro filiale Drevernoje, bet netrukus – ir elektroniniu būdu. Startas – birželio 4 d., atidarant Pamario turizmo sezoną. Šventėje dalyvaus mūsų partneriai – Šilutės ir Neringos savivaldybės, su kuriais nuolat deriname savo planus ir veiksmus. Šios šventės iniciatorius – Pamario turizmo klasteris. Kiekvienais metais atidarymas vyks vis kitame mūsų pamario uoste, kurių iš viso turime 7 (2 – mūsų rajone).
Drevernoje, koncesijos teikimo sutartį laimėjus UAB „Hortivitai“, tikimės sulaukti daug naujų paslaugų, − čia bus galima ir pavalgyti, ir pernakvoti, ir įvairiais renginiais tikime privilioti turistus ir iš anapus marių.
Manau, kad ne mažesnio susidomėjimo sulauks ir kita šventė, vyksianti dar anksčiau – gegužės pabaigoje, − prie Skaidriojo karjero − vandens pramogų parko atidarymas su garsiomis Lietuvoje grupėmis.
Ta proga bus atidaryta ir antroji vandenlenčių trasa. Aktyvaus poilsio entuziastai šiame poilsio parke pavadinimu „Infinity“ pramogauti galės rinktis valtis, irklentes, vandentelntes, bus ir vaikams skirta zona, veiks inventoriaus nuomos punktas, kavinė. Tuo rūpinasi UAB „Ruslytas“ pagal pasirašytą su Klaipėdos rajono savivaldybės administracija sutartį. 10-ies metų laikotarpiu iš viso į šią teritoriją planuojama investuoti 470 tūkst. eurų.
Galbūt atsiveria naujų horizontų ir ne vien vandenų keliais?
Jau atsivėrė ir toliau labai sėkmingai atsiveria naujų horizontų mūsų tradicinių amatų ir kulinarinio paveldo puoselėjimui ir pristatymui. Tai populiarėja tarp rajono bendruomenių, seniūnijų kultūros centrai rengia tokius pristatymus įvairių švenčių metu.
Ypač geru žodžiu norėčiau paminėti Klaipėdos rajono amatų centrą, jo vadovę Valę Krauleidienę bei visas ten dirbančias tautodailininkes, kurios nuo atidarymo praėjusių metų rugsėjį daug padarė, prie jau esamų 7 edukacijų dabar siūlo dar tris, puikiai išsilaiko, konsultuoja netgi Klaipėdos miesto amatų centrą ir vietos veiklos grupių atstovus iš respublikos, priima ir veda edukacines programas vietos ir kitų rajonų moksleiviams bei suaugusiesiems, žada sulaukti ir pirmosios užsienio turistų grupės iš Prancūzijos, kurie užsisakė keramikos dirbinių edukaciją.
Audimas, pynimas iš šiaudų ir vytelių, siuvinėjimas, keramikos darbai, duonos ir bandelių kepimas, kurias galima ir užsisakyti bei nusipirkti, kaip ir kitus centro tautodailininkų dirbinius ir gaminius − padeda centrui sėkmingai plėsti savo veiklą. Tautodalininkės organizuoja ir tradicines šventes, demonstruodamos tikruosius krašto papročius, pavyzdžiui, velykinius margučius, kokie buvo dažomi šiame krašte arba vainikų pynimus per Jonines. Nors edukaciniai užsiėmimai yra mokami, bet organizuojama nemažai ir nemokamų užsiėmimų spec. poreikių vaikams ir pan. Visi produktai, iš kurių kepama duona, bandelės ir kiti patiekalai – vietinių ūkininkų, ekologiški. Centras planuoja išsileisti lankstinuką, ateityje – susikurti ir interneto svetainę (šiuo metu turi tik paskyrą feisbuke). Dabar kitos rajono įstaigos, kolektyvai, vykstantys į užsienį ir bet kas, kas nori nudžiuginti ypatingomis lauktuvėmis, gali užsisakyti dirbinių ir gaminių iš Klaipėdos rajono amatų centro.
Artėja miesto 762-asis gimtadienis, − galbūt, be tradicinių renginių, bus kas nors naujo, kas padės giliau pažvelgti į Gargždų praeitį?
Jau dabar mieste galima susipažinti su 6 stendais, sudarančiais turistinį maršrutą Gargždų mieste „Prie rubežiaus“, istorine medžiaga. Ją rengė Klaipėdos rajono turizmo informacijos centras, talkinant Gargždų krašto muziejui. Turistinio-istorinio maršruto idėja gimė norint pristatyti išskirtinai įdomią Gargždų miesto istoriją. Gargždų krašto muziejus praėjusiais metais parengė puikią ir įdomią ekspoziciją „Tarpukario Gargždai 1918–1939 m.“ Buvo sumanyta „išnešti“ istorinę medžiagą, faktus ir istorines fotografijas į gatves, kad gargždiškiai ir miesto svečiai galėtų savarankiškai susipažinti su Gargždų miesto istorija bei paskatinti juos apsilankyti Gargždų krašto muziejuje. Maršruto stendai buvo sumanyti išdėstyti istoriškai svarbiose Gargždų miesto vietose, − nuo stoties iki Gargždų miesto stadiono. 3 plokštumų stenduose supažindinama su Gargždų miesto kūrimosi istorija, Žydų gyvenimu Gargžduose, Gargždų muitinės veikla, Gargždų bažnyčių ir dvaro istorija bei kitais Gargždų miestui svarbiais istoriniais faktais, lankytinomis Gargždų vietomis. Informacija turistui pateikiama paprastai, patraukliai, lietuvių ir anglų kalbomis. Stendų pastatymą finansavo Klaipėdos rajono savivaldybė, skirdama 9000 eurų.
Kokios naujienos kaimo turizmo srityje?
Akivaizdu, kad, kaip ir anksčiau, mūsų rajone netrūksta kaimo turizmo paslaugų, − jos pačios įvairiausios ir nuolat tobulinamos, plečiamos, kaimo turizmo sodybos taip pat vis daugiau orientuojasi į etnografinę sritį, atranda ir pritaiko senųjų kulinarinių receptų savo virtuvėje, iš naujo atranda ir siūlo tradicinio sveikatinimo paslaugas ir pan. Praėjusį ketvirtadienį dalyvavome Anykščių rajone vykusiame kaimo turizmo sezono atidarymo renginyje, kur iš Anykščių rajono mero Kęstučio Tubio gavome pereinamąją vėliavą, − o tai reiškia, kad tokia šventė kitąmet vyks pas mus, Klaipėdos rajone.
Ką galėtumėte pasakyti apie turizmo sričiai svarbius dokumentus ir kuo jie padės dar labiau aktyvinti turizmą, atveriant mūsų krašto horizontus ne tik į plotį, bet ir į gylį?
Naujausi turizmo dokumentai – Klaipėdos rajono ir Klaipėdos regiono turizmo e-rinkodaros strategijos. Mes pateikėme 2 turizmo e-rinkodaros paraiškas vystyti veiklas regione („Pažink Vakarų Krantą“) ir rajone („Laisva, skanu, unikalu – Žuvies keliu“). Smagu, kad abu šie projektai padės plėtoti ryšius tarp regiono savivaldybių ir regioninį turizmą apskritai.
Penktadienį vykusiame Turizmo tarybos posėdyje aptartas Klaipėdos rajono turizmo plėtros iki 2020 metų plano vykdymas 2015 m. Tikrai esame nuveikę daug ir tikimės, kad nuosekliai sieksime tikslų toliau.
Kas labiausiai padės siekti šių tikslų, kas padės atverti dar naujesnius horizontus turizmo srityje?
Tikėkimės, kad ne tik naujasis prekinis ženklas, kuris jau pradėtas naudoti, bet ir visi mūsų rajono gyventojai, − todėl kviečiu visus vasarą tapti turistais, atrasti savąjį kraštą iš naujo, pasikviesti čia kuo daugiau svečių ir teikti savo pasiūlymų, ką dar turime įdomaus, ką galėtume pažinti, garsinti ir didžiuotis!
Kalbėjosi Daiva Beliokaitė