Patvirtinta, kad Leipalingyje atrasti vieno žymiausių Lietuvos partizanų palaikai
2022 m. lapkričio 28 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centre buvo surengta spaudos konferencija, kurioje oficialiai patvirtinta, kad Leipalingyje buvo atrasti Lietuvos partizano Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikai. Apie tai susirinkusiems pranešė LGGRTC generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys.
„Noriu pasidalinti džiugia ir svarbia žinia, kad Leipalingyje surasti yra žymaus Lietuvos partizanų vado Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikai. Šiandien tai galime patvirtinti šimtu procentų“, – susirinkusiems sakė LGGRTC vadovas dr. A. Bubnys.
Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje surengtos spaudos konferencijos metu LGGRTC generalinis direktorius dr. A. Bubnys įteikė specialisto išvadą J. Vitkaus-Kazimieraičio vaikaičiui, kunigui Gintarui Vitkui SJ.
Džiugią žinią apie savo senelį išgirdo ir spaudos konferencijoje dalyvavusi J. Vitkaus-Kazimieraičio vaikaitė Vilija Vitkutė-Pranckienė. Jie neslėpė savo džiaugsmo ir sakė – „pakylėti iki debesų“. Ir tai, pasak J. Vitkaus-Kazimieraičio artimųjų, juos įpareigoja nešti šią svarbią žinią toliau, skleisti gerą senelio vardą visuomenėje, kad jį kur kas daugiau žinotų, nes anksčiau jis buvo primirštas…
Jie dėkojo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui ir visai mokslininkų tyrėjų komandai už atliktą šį istorinį, reikšmingą visai Lietuvai darbą.
Spaudos konferencijoje dalyvavo: Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys, LGGRTC Paieškų ir identifikavimo skyriaus vedėjas Rimantas Zagreckas, VšĮ „Kultūros vertybių globa“ tarnybos direktorius, archeologas dr. Linas Kvizikevičius, Valstybinės teismo medicinos tarnybos vyr. ekspertė dr. Jūratė Jankauskienė, Vilniaus universiteto antropologė dr. Justina Kozakaitė.
LGGRTC Paieškų ir identifikavimo skyriaus vedėjas Rimantas Zagreckas pasakojo, kad bandymai rasti J. Vitkaus-Kazimieraičio palaikus prasidėjo prieš keliolika metų, tačiau paieškos sisteminėmis tapo tik pernai.
„Praėjusių metų gruodžio mėnesį įsteigtas LGGRTC Paieškų ir identifikavimo skyrius ir šitie darbai tapo sistemiški, žmonės ne užsiėmė tuo papildomai, kai kokia gera mintis ateidavo į galvą, o dirbo darbą kasdien ir turėjo atsiskaityti, kas padaryta šiuo klausimu, ir taip mes žingsnis po žingsnio ėjome link užsibrėžto tikslo“, – sakė R. Zagreckas.
Valstybinės teismo medicinos tarnybos vyr. ekspertė Jūratė Jankauskienė per spaudos konferenciją teigė, kad laboratorijos atliktas DNR tyrimas rodo 99,9 proc. atitikimą.
„2018 metais mes buvome gavę Vitkaus sūnų Rimgaudo ir Liudo seiles, pristačius šių palaikų kaulą buvo atliekamas identifikacinis tyrimas ir gauta išvada, kad tai yra Liudo ir Rimgaudo Vitkų biologinis tėvas su 99,9 išvada, patvirtina tai, kad tai yra būtent šio asmens palaikai“, – sakė J. Jankauskienė.
Spaudos konferencijoje dalyvavęs viešosios įstaigos „Kultūros vertybių globos“ tarnybos direktorius, archeologas dr. Linas Kvizikevičius patikslino, kad vieno žymiausių Lietuvos partizanų vadų palaikų paieškos prasidėjo 1991 m.
VU antropologė dr. Justina Kozakaitė teigė, kad tuomet dar galimai J. Vitkaus-Kazimieraičio palaikai į VU Medicinos fakultetą pristatyti šių metų spalį. Mokslininkė teigė, kad palaikus sudarė dešinė kūno pusė, stuburas, apatinis žandikaulis, kaktos kaulo fragmentas. Tąkart, pasak antropologės, nustatyta, kad tai yra vyriškos lyties asmens palaikai, kuriam mirties metu galėjo būti virš 40 metų. Pasak dr. J. Kozakaitės, tyrimas vis dar vyksta, tai nėra galutiniai rezultatai. Galutiniai rezultatai turėtų būti paskelbti gruodžio-sausio mėnesiais.