Patvirtintas Druskininkų savivaldybės Socialinių paslaugų planas: didėja socialinių paslaugų įvairovė ir pasiūla
Kovo 25 dieną Druskininkų savivaldybės Taryba patvirtino Socialinių paslaugų planą 2016 metams. Socialinių paslaugų plane detaliai išanalizuota savivaldybės socialinė situacija, socialinių darbuotojų skaičius bei pateikiami kiti svarbūs rodikliai. Kasmet vis daugiau Druskininkų savivaldybės gyventojų gauna reikiamą pagalbą ligos, negalios, nedarbo, krizės šeimoje ar kitais atvejais. 2015 metais socialines paslaugas gavo beveik 4700 savivaldybės gyventojų, tikimasi ne mažiau paslaugų ir suteikti 2016 metais „Nereikia bijoti nei šio skaičiaus, nei žodžių „socialinės paslaugos“, nes tai parodo mūsų sugebėjimą padėti bendruomenei. Didėja ne socialinių problemų skaičius, didėja socialinių paslaugų įvairovė ir pasiūla. Bendruomenės nariai nori vis daugiau bendravimo, psichologo pagalbos, sociakultūrnių paslaugų – ir labai džiaugiuosi, kad galime padėti vis daugiau žmonių. Juk kiekvienas esame pažeidžiamas tam tikroje srityje ir norime, laukiame pagalvos pagal mūsų poreikį“, – sakė administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Grigorienė.
Pasak Socialinės paramos skyriaus vedėjos Ligitos Baranauskienės, jau keletą metų visos šalies socialinė sistema palaipsniui orientuojasi pereiti nuo išmokų mokėjimo į socialinių paslaugų teikimą, kuo daugiau paslaugų teikiant bendruomenėje ir asmens namuose. „Šiuo metu mūsų savivaldybėje senyvo amžiaus gyventojai, neįgalieji, socialinės rizikos šeimos ir asmenys gauna 13 rūšių įvairių socialinių paslaugų: nuo pačių paprasčiausių, tokių kaip aprūpinimas drabužiais ar transportas, iki dienos globos, kuriai teikti reikalinga licencija“, – sakė L. Baranauskienė.
Didžiausias socialinių paslaugų teikėjas savivaldybėje – Socialinių paslaugų centras, turintis padalinius Viečiūnų ir Leipalingio seniūnijose. Centre dirba 17 socialinių darbuotojų ir jų padėjėjų, kurie miesto ir seniūnijų gyventojams teikia pagalbos į namus, dienos globos, apgyvendinimo savarankiško gyvenimo namuose, transporto, asmens higienos, skalbimo, socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo, tarpininkavimo ir atstovavimo, sociokultūrines paslaugas, aprūpina drabužiais ir įvairiomis pagalbos priemonėmis. „Šiuo metu Socialinių paslaugų centras rengia integralios pagalbos paslaugų projektą, kuris išplėtos dienos globos paslaugas: bus įkurtos mobilios socialinių darbuotojų ir slaugos specialistų brigados-komandos, kurios sunkios negalios neįgaliesiems teiks slaugos ir globos paslaugas vienu metu“, – apie ateities planus pasakojo L. Baranauskienė
Kaip ir kasmet, vienas iš svarbiausių prioritetų – dėmesys socialinės rizikos šeimoms. „Siekiant mažinti socialinę atskirtį, šioms šeimoms ir jose gyvenantiems vaikams teikiamos socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos. Socialiniai darbuotojai aktyviai bendradarbiauja su Vaiko teisių apsaugos skyriumi, seniūnijomis, teisėsaugos ir teisėtvarkos institucijomis, švietimo, gydymo ir sveikatos priežiūros bei kitomis įstaigomis. Žinoma, labai svarbu ir kaimynų, bendruomenės pagalba ir supratimas. Žmogiškasis faktorius veikia teigiamai“ – sakė V. Grigorienė.
Druskininkų savivaldybės administracija džiaugiasi naujų nevyriausybinių organizacijų įsitraukimu į socialinių paslaugų teikimą. 2015 m. pabaigoje veiklą pradėjo Maltos ordino pagalbos tarnybos Druskininkų grupė, Druskininkų Šv. apaštalo Baltramiejaus parapija įkūrė vaikų dienos centrą „Džiugučiai“, kurio veikloje dalyvauja apie 30 vaikų. Vaikai mokomi rankdarbių, bendravimo ir bendradarbiavimo. Iš viso be paminėtų organizacijų šiuo metu savivaldybėje sėkmingai dirba ir plečia socialinių paslaugų įvairovę dar 11 savivaldybės socialinių partnerių: Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Druskininkų viltis“, Druskininkų neįgaliųjų draugija, Druskininkų šeimos paramos centras, Druskininkų cukrinio diabeto klubas „Atgaja“, Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ Druskininkų skyrius, VšĮ „Gelbėkit vaikus“, Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos „Guboja“ Druskininkų skyrius, Vilniaus arkivyskupijos Caritas, Invalidų sveikatingumo-sporto klubas „Lemtis“, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Varėnos rajono ir Druskininkų miesto filialas bei Lietuvos judėjimo „Černobylis“ Druskininkų miesto komitetas.
Bendruomeninės organizacijos suteikia svarią pagalbą dirbant prevenciškai ar jau sprendžiant gyventojų socialines problemas.
Teikiant socialines paslaugas, viltingai žiūrima ir į aktyvias kaimiškųjų teritorijų bendruomenes, kurios geriausiai žino, kokios pagalbos reikia bendruomenės nariams. Tikimasi, kad bendruomenėms įsijungus į socialinių paslaugų teikimą atskirtis tarp miesto ir kaimiškųjų teritorijų gyventojų dar labiau mažės.