Patvirtintos Lietuvos institucijų veiklos UNESCO Vykdomojoje taryboje koordinavimo gairės

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius balandžio 4 d. dalyvavo Vyriausybės pasitarime, kuriame patvirtinti Lietuvos Respublikos prioritetai Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) Vykdomojoje taryboje bei institucijų veiklos šioje tarptautinėje organizacijoje koordinavimo gairės 2015-2019 m. laikotarpiui.
„Lietuva sieks veiksmingo ilgalaikių UNESCO prioritetų įgyvendinimo, tarpe kurių didžiausias dėmesys bus skiriamas žurnalistų saugumo ir nusikaltimų prieš juos nebaudžiamumo problematikai, Ukrainos ir Krymo klausimams, žmogaus teisių apsaugai, žodžio laisvei ir lygių galimybių užtikrinimui. Taip pat turime aktyviai prisidėti įgyvendinant Jungtinių Tautų vystymosi darbotvarkės 2030 tikslus UNESCO kompetencijos srityse, skatinant kultūrų raiškos įvairovę bei stiprinant kultūros paveldo apsaugą, ypatingai konfliktų apimtose teritorijose“, − sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.
UNESCO Vykdomosios tarybos ir jos komitetų bei komisijų darbotvarkė labai plati – apima Aplinkos ministerijos, Kultūros ministerijos, Švietimo ir mokslo ministerijos, Susisiekimo ministerijos bei Užsienio reikalų ministerijos kompetencijas. Koordinatoriaus funkcijas šioje UNESCO valdymo struktūroje vykdys Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriatas.
„Veiklos UNESCO Vykdomojoje taryboje koordinavimo gairės – tai puikus Lietuvos tarpinstitucinio bendradarbiavimo tarptautinėse organizacijose pavyzdys“, – pabrėžia ministras.
Per nepriklausomybės laikotarpį Lietuva jau trečią kartą išrinkta UNESCO Vykdomosios tarybos nare ir vicepirmininke (nare 1997–2001 m. ir 2005–2009 m., o 1999–2001 ir 2007–2009 m. vicepirmininke).
Šiandien Paryžiuje prasideda 2016 m. balandžio 4-15 d. vyksianti UNESCO Vykdomosios tarybos 199-oji sesija, kurios metu bus svarstomi klausimai dėl pažangos įgyvendinant ankstesnių UNESCO Vykdomosios tarybos ir Generalinės konferencijos sesijų metu priimtus sprendimus dėl Autonominės Krymo Respublikos ir Sevastopolio miesto (Ukraina), dėl okupuotos Palestinos ir dėl švietimo ir kultūros institucijų okupuotose arabų teritorijose.
Tai pat bus diskutuojama apie UNESCO vaidmenį skatinant kultūrų apsaugą ir kultūrinį pliuralizmą ginkluotų konfliktų metu bei galimą pagalbą Sirijai atstatant pasaulio paveldo objektus Palmyroje ir kitais klausimais.