Paukšteliai čiulbėjo, senoliai kalbėjo
Smulkiojoje lietuvių tautosakoje užkoduotas mūsų senolių ryšys su gamta. Paukščių čiulbėjimas žmones lydėjo nuo aušros iki sutemų, pagal paukščių elgesį jie sėdavo ir nuimdavo derlių. Patarlėmis apie paukštelius auklėjo vaikus ir aiškino gamtos paslaptis.
Žemaičių muziejaus „Alka“ Gamtos skyrius pradėtas formuoti 1952 metais. Čia surinkta 163 paukščių kolekcija. Lietuvoje peri apie 218 paukščių rūšių, o kartu su žiemojančiais ar praskrendančiais paukščiais jų priskaičiuojamos 384 rūšys.
2021 metais muziejus įgyvendino projektą „Paukšteliai čiulbėjo, senoliai kalbėjo“. Projekto vadovė vyr. muziejininkė Irma Kontautienė surinko smulkiąją lietuvių tautosaką apie Gamtos ekspozicijoje pristatomus paukščius ir išleido knygelę. Siekiant atskleisti lietuvių kalbos įvairovę ir turtingumą, smulkiosios tautosakos tekstai pateikti autentiška forma.
Projekto metu taip pat sukurta nauja edukacinė programa ikimokyklinio ir pradinio mokyklinio amžiaus vaikams, kuri gruodžio 16 d. pirmą kartą pristatyta Telšių „Kranto“ progimnazijos moksleiviams. Edukacinių užsiėmimų metu vyr. muziejininkės Irma Kontautienė ir Simona Drimbienė supažindino pradinukus su 4 sparnuočiais: tetervinu, zyle, žvirbliu ir vieversiu, klausėsi paukščių balsų, lygino paukščių kiaušinius ir lizdus, aiškinosi patarlių reikšmes, žaidė žaidimus.
Naujoji edukacija „Paukšteliai čiulbėjo, senoliai kalbėjo“ bus vedama Žemaičių kaimo muziejuje (Malūno g. 5 , Telšiuose). Žemaičių muziejus „Alka“ kviečia apsilankyti ir per tautosaką pažinti ne tik Lietuvoje gyvenančius paukščius, bet ir mūsų senolių išmintį.
Projekto „Paukšteliai čiulbėjo, senoliai kalbėjo“ rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba ir Telšių rajono savivaldybė, projekto partneriai: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, Žemaitijos nacionalinio parko direkcija. Uoksus edukaciniams užsiėmimams surado ir padovanojo Valstybinių miškų urėdijos Telšių regioninio padalinio miškininkai, o inkilą pagamino plungiškis Jonas Varkalys.