Pavasarį tyko „smėlio dėžių“ ligos
Pavasarį atšilus orams vaikai vis daugiau laiko praleidžia gryname ore. Vienu mėgstamiausių ikimokyklines ir priešmokyklines įstaigas lakančių mūsų mažųjų užsiėmimų tampa žaidimai smėlio dėžėse. Visuomenės sveikatos specialistai atkreipia dėmesį, kad bestatančių smėlio pilis vaikų tyko pavojus užsikrėsti parazitinėmis ligomis.
Blogai prižiūrimose smėlio dėžėse vaikai gali užsikrėsti parazitinėmis ligomis, kurias platina įvairūs sergantys gyvūnai, teršiantys savo išmatomis aplinką. Neretai į ikimokyklinių ir priešmokyklinių įstaigų teritoriją užklysta minėtas ligas platinantys šunys, katės, į ją atskrenda įvairūs paukščiai, žiemą smėlio dėžėse gali įsikurti pelės.
Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad smėlio dėžės, kai jos yra nenaudojamos, privalo būti uždengtos. Paprastai jos yra pridengiamos medine, polietilenine ar kitokia neperšlampama danga. Kokia konkrečiai danga privalo būti dengiamos smėlio dėžės, nėra reglamentuota.
Smėlyje negali būti stiklo šukių, aštrių daiktų, šiukšlių. Kad žaisdami vaikai nesusižeistų, smėlio dėžės neturėtų būti sutrūniję, nelygiais kraštais.
Smėlis dėžėse turi būti keičiamas ar atnaujinamas kiekvieną pavasarį, arba pagal epidemiologines reikmes, nustačius, kad smėlyje yra parazitų, platinančių ligas. Jei pakeitus ar atnaujinus smėlį smėlio dėžėse smėlio tiekėjas nepateikė smėlio tyrimo rezultatų, turi būti atliekamas smėlio parazitologinis tyrimas. Tai yra numatyta Lietuvos higienos normoje HN 75:2016 „Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų vykdymo bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“.
Žaidžiant užterštame smėlyje dažniausiai apsikrečiama toksokoroze, toksoplazmoze ir echinokokoze. Toksokorozę sukelia apvaliųjų kirmėlių lervos toksokaros, kurių kiaušinėliai bręsta dirvožemyje. Toksoplazmoze „apdovanoti“ gali ja serganti net ir jūsų mylima katė. Žmogus echinokokoze užsikrečia kaspinuočių kiaušinėliams per burną patekus į virškinimo traktą.
Patikimiausia priemonė siekiant išvengti „smėlio dėžių“ ligų yra laikytis asmens higienos ir saugotis, kad ligų užkratas nepatektų į virškinamąjį traktą.
Užkrečiamųjų ligų valdymo skyrius 2015 metais Utenos apskrityje iš ikimokyklinių ir priešmokyklinių įstaigų smėlio dėžių paėmė ir ištyrė 42 smėlio mėginius. Nustatyta, kad 4-iuose mėginiuose rasta helmintų kiaušinėlių. Po kiek laiko tyrimus pakartojus ligų užkrato smėlio dėžėse nerasta, nes jis buvo pakeistas švariu smėliu.
Šiemet gegužės-birželio mėnesiais Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus specialistai Utenos apskrityje iš smėlio dėžių planuoja paimti 84 smėlio mėginius ir atlikti jų parazitologinius tyrimus.
Utenos apskrityje per pastaruosius dvejus metus nusiskundimų ar pastabų dėl netinkamų smėlio dėžių ir jų būklės iš ugdytinių tėvų negauta.
Neretai gyventojai teiraujasi, kas yra atsakingas už daugiabučių gyvenamųjų namų kiemuose esančių smėlio dėžių priežiūrą. Šiuo klausimu reikėtų kreiptis į seniūniją pagal savo gyvenamąją vietą.