Pažymos apie sumokėtas PSD skolas neatleis nuo atsakomybės atlyginti žalą
Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) specialistai įspėja gyventojus, savarankiškai turinčius mokėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas, atsakingiau rūpintis savo sveikatos draudimu tą papildomą mėnesį, kurį valstybė PSD įmokos dar nesumokėjusiems asmenims suteikia galimybę nemokamai gauti sveikatos priežiūros paslaugas.
Patariama įsidėmėti: nemokamai paslaugos gali būti teikiamos tik su sąlyga, kad galiojančio sveikatos draudimo nebeturintys asmenys iki papildomo mėnesio pabaigos vėl apsidraus. Jeigu iki mėnesio paskutinės dienos ši sąlyga netenkinama, pasinaudojusieji sveikatos priežiūros paslaugomis per papildomą mėnesį tampa skolingi už suteiktas paslaugas. Iš jų išieškoma žala Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetui už tokią sumą, kokią ligonių kasos būna sumokėjusios gydymo įstaigai.
Panevėžio TLK specialistai atkreipia dėmesį, kad PSD nustoja galioti, pavyzdžiui, išėjus iš darbo, baigus studijas, mamoms ar tėčiams, kai vieninteliam vaikui sueina 8 metai (jei mama arba tėtis iki to laiko naudojosi valstybės draudimu kaip asmuo, auginantis vaiką), laiku nesumokėjus PSD įmokos tiems, kurie jas moka savarankiškai ir kt. Kaip žinia, nutraukus darbo santykius, PSD galioja iki darbo santykių nutraukimo mėnesio paskutinės dienos, baigus studijas vasarą, – iki rugpjūčio 31 d., mamoms ar tėčiams – iki to mėnesio paskutinės dienos, kurį vaikui sueina 8 metai ir pan.
Baigus galioti PSD, asmuo dar vieną mėnesį turi teisę gauti sveikatos priežiūros paslaugas, kompensuojamuosius vaistus ir medicinos pagalbos priemones, kurių išlaidos apmokamos PSDF biudžeto lėšomis. Tačiau tai dar ne viskas: nors draudžiamųjų registre, kuriuo naudojasi ir gydymo įstaigos, rodoma, kad toks asmuo šį papildomą mėnesį yra apdraustas, reikia žinoti, kad draudimas yra suteikiamas skolon. Kitaip tariant, draudimas, pasibaigus mėnesiui, bus panaikintas, jei asmuo per tą mėnesį neapsidraus – pats nesusimokės PSD įmokos, neįsidarbins, neįsiregistruos Darbo biržoje ar neįgis teisės į draudimą valstybės lėšomis kitokiu pagrindu ir pan.
Panevėžio TLK, vadovaudamasi Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) direktoriaus įsakymu, jau siunčia raginimus atlyginti PSDF biudžetui padarytą žalą tiems gyventojams, kurie 2015 m. per papildomą mėnesį nemokamai gydėsi, gavo kompensuojamuosius vaistus, bet iki to mėnesio pabaigos neapsidraudė. Šių asmenų padaryta žala svyruoja nuo kelių iki 1 tūkst. eurų. Jei skolininkai, gavę raginimus, savanoriškai žalos neatlygins, ji bus išieškoma teisės aktų nustatyta tvarka per teismą.
Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Sigita Paulauskienė pažymi, kad iš gyventojų, kurie per papildomą mėnesį lankėsi pas gydytojus, gulėjo ligoninėje ar gavo kompensuojamuosius vaistus, bet laiku neapsidraudė, nebus priimami jokie pateisinamieji raštai iš Valstybinės mokesčių inspekcijos ar „Sodros“ apie vėliau sumokėtas PSD skolas.
„Skolas grąžinti reikia, tačiau jų apmokėjimas draudimo atgaline data nesuteikia. Taigi kiekvieno paciento, vykstančio į gydymo įstaigą, galvoje pirmiausia turėtų kirbėti vienintelė mintis – „Ar aš tikrai esu apsidraudęs?“, – pabrėžia S. Paulauskienė. – Jei žinote, kad šiuo metu esate neapsidraudęs, pasistenkite iki mėnesio pabaigos tai padaryti, kad vėliau netektų pakratyti kišenės ir pačiam susimokėti už paprastai brangiai kainuojančias sveikatos priežiūros paslaugas“.
Pasitikrinti, ar esate apdraustas, galite atvykę į ligonių kasą arba elektroniniu būdu: apsilankę VLK interneto svetainės skyrelyje „Ar esate draustas?“ ar, jei naudojatės elektronine bankininkyste, per Elektroninių valdžios vartų portalą www.epaslaugos.lt.