Pedagogų poreikis Mažeikių rajone mažėja
Įvyko Mažeikių rajono švietimo įstaigų direktorių pasitarimas, kuriame pirmą kartą dalyvavo ir Savivaldybės vadovai. Jų nuomone, esant 600 tūkst. eurų stygiui švietimui, gresia mokyklų uždarymas, mokytojų atleidimas.
Prireiks akmeninės širdies
Pasak Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo Apolinaro Stonkaus, 2015-ieji metai nebuvo išskirtiniai. Neuždaryta rajono mokyklų, neatlikta jokių pertvarkų. Deja, ateinančiais mokslo metais dėl sumažėjusio mokinių skaičiaus tą gali tekti padaryti. „Apytiksliai sumažės 300 mokinių. Reikia galvoti apie mokytojų atleidimą, nors tai ir skaudu, tačiau dalintis, tarkim, 18 val. krūvį trims mokytojams ne išeitis. Po to skundžiamasi, kad mažai uždirbama“, – sakė A. Stonkus, pridurdamas, jog vis tik reikės turėti akmeninę širdį. Anot jo, tai padaryti geriausia per vasarį, nes dar bus lėšų išeitinėms kompensacijoms, o nuo birželio 1 d. – jau bus kita situacija.
Ragino atsakingumo
Švietimo skyriaus vedėjas ragino mokyklų vadovus atsakingai komplektuoti klases pagal reikiamą skaičių ir neimti rugsėjį kelioms dienoms vaikų dėl to, kad gautų daugiau mokinio krepšelio lėšų.
Esant pinigų stygiui, A. Stonkus prašė lopšelių-darželių bei neformaliojo ugdymo įstaigų vadovų peržiūrėti etatų sąrašus ir pastariesiems įtilpti į turimų asignavimų ribas. „Tėvams už vaikų ugdymą mokesčių kelti negalvojama, nes tai sumažintų lankančiųjų skaičių. Ir taip tėvai neišgali susimokėti“, – tikino A. Stonkus, įpareigojęs ikimokyklinių ugdymo įstaigų direktorius iki vasario 1 d. pateikti laisvų vietų skaičių. Vedėjas akcentavo, kad pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymą, negalima priimti vaikų į darželius be trijų skiepų: nuo tymų, raudonukės ir poliemelito.
A. Stonkus įspėjo ugdymo įstaigų vadovus ir dėl vykdomų renginių, kur dalyvauja gyvūnai. Tam privalomas higienos centro leidimas. Pastebėta, jog apleistos ir kūno kultūros pamokos: „Kol pernai tikrinome, buvo gerai, o dabar ir be aprangos mokiniai, ir kt. Ši pamoka yra tokia pat svarbi kaip ir kitos.“
Vėlavo atlyginimai
Kai kuriose rajono mokyklose už gruodį mokytojai atlyginimus gavo pavėluotai. Tam pritrūko pinigų. Skolino Savivaldybė. Tačiau Švietimo skyriaus vedėją piktino tai, kad vos porą dienų vėluojant atlyginimams, pasipylė skundai, prašyta delspinigių. Keisčiausia, pasak jo, kad tą darė ne tik mokytojai, bet ir direktoriai: „Trūksta vieningumo.“ Didesnių mokyklų vadovus piktino tai, jog jiems skirtos lėšos atiduodamos jų stokojančioms mokykloms pagal krepšelio perskirstymo metodiką.
Dėl streikų
Švietimo skyriaus vedėjas vadovus kvietė laikytis visų teisės aktų bendraujant su profsąjungomis, kad netektų bylinėtis. Kalbėdamas apie streikus, A. Stonkus pabrėžė, jog be pedagogų ir socialinių partnerių – profsąjungų – yra dar ir mokiniai bei jų tėvai, kurių pozicija taip pat turėtų būti svarbi. Pasak jo, didžiausia blogybė, jog į streikus norima įtraukti lopšelių-darželių darbuotojus: „Kur tėvai dės vaikus?“
Mažeikių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Sauliaus Šiurio nuomone, socialiniai partneriai, įtraukdami mokyklas į streikus, elgiasi nepadoriai: „Įtraukiami nepilnamečiai vaikai dalyvauti kovoje. Neišnaudojant galimybių derėtis, lengviausias būdas pasakyti, kad mūsų neklauso. Tai ne išeitis.“
Viekšnių gimnazijos direktorius Rimantas Gricius įsitikinęs, jei socialiniai partneriai būtų iš pažangesnių mokyklų, tokios situacijos nebūtų.
Pinigų nepadaugės
Aplankiusi daugelį mokyklų ir mačiusi situaciją vicemerė Sigutė Bernotienė tikino, jog reikia bandyti išlaviruoti su esamomis lėšomis, o tam nepavykus teks priimti kad ir skaudžius sprendimus: „Trūksta 600 tūkst. eurų, kad galėtume išgyventi.“
Jog pinigų tikrai neatsiras ir reikia galvoti patiems, teigė ir Mažeikių rajono savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius: „Visi nori išlaikyti įstaigą ir būti vadovu, o vaikų tai trūksta. Kalbėti apie geresnį gyvenimą negalima, nes reikia padengti įsisikolinimus įmonėms, ypač už šildymą.“
Gyventi optimistiškai
„Susirinkom ne mokyti, ne receptus rašyti, o išgirsti jūsų problemas, – pasitarime sakė Mažeikių rajono savivaldybės meras Antanas Tenys. – Savivaldybė turi įsipareigojimų, kreditų. Netrukus bus pristatytas naujas biudžetas, kuris lems, kaip gyensim šiais metais. Sudėlioti jį reikia taip, kad galėtume išgyventi. Didžioji lėšų dalis atitenka švietimui, tačiau jų nepakanka. Iš valstybės mes gaunam priklausančią dalį pinigų ir pagrindinis tikslas – įrodyti, kad jų mums per mažai. Deja, ateis laikas, kai privalėsim imtis skaudžių priemonių. Jei neuždarytume mokyklų, tai turime padaryti jas kitokio lygio. Krūvių dalinimasis mažina atlyginimus, iš ko ir kyla mokytojų nepasitenkinimas ir streikai. Pernai pagerėjo gimstamumas, bent jau susilygino su mirštamumu, kuris buvo pralenkęs gimstamumą. Gal pagerės demografinė situacija? Reikia tik įkvėpti optimizmo gurkšnį.“