Pelėsis namuose. Kaip su juo kovoti?
Dažnas gyventojas į nedidelį pelėsių lopinėlį nekreipia dėmesio ir sunerimsta tik tuomet, kai tas lopinėlis išplinta. Visgi manoma, kad net nedideli šio mikroorganizmo kiekiai mūsų buityje yra žalingi sveikatai. Labiausiai pelėsiams jautrūs vaikai, nėščios moterys bei žmonės su nusilpusiu imunitetu. Iš kur namuose atsiranda šis nekviestas svečias ir kaip su juo kovoti?
Kodėl atsiranda pelėsis
Pelėsių pradų (sporų) yra visur. Esant palankioms sąlygoms (didelė drėgmė, nepakankamas vėdinimas), pelėsių pradai ima daugintis, tada jie tampa matomi akimi (ant paviršių matomi juodi, rudi, pilki ar žalsvi taškai ar dėmės) bei užuodžiamas specifinis kvapas.
Jei pastato stogas nesandarus, lietvamzdžiai netvarkingi, išorinės sienos įtrūkusios ar jų varža nepakankama, jei pamatų hidroizoliacija netinkama, jei prateka vidaus vamzdynai, patalpose ant paviršių, kurie ribojasi ar yra arti nesandarių namų elementų, atsiras pelėsiai. Dažnai pelėsių aptinkama ant sienų, prie kurių prispausti baldai, ten, kur sunkiai patenka oras. Drėgmė kondensuojasi ant šaltų paviršių.
Jei namo konstrukcijos tvarkingos, o pelėsis vis tiek atsirado, priežastis gali būti padidėjusi patalpų oro drėgmė. Drėgmė bute atsiranda, kai skalbiama, džiovinama, maudomasi, gaminamas maistas, laistomos gėlės. Drėgmė į aplinką išsiskiria ir žmogui ar gyvūnams kvėpuojant. Todėl žmogaus veiklos nulemtą drėgmę būtina šalinti nuolat vėdinant patalpas, palaikant ne žemesnę kaip 18 C patalpų temperatūrą. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad vėdinti namus būtina ir žiemą.
Ypatingą dėmesį reikia skirti virtuvei, vonios ir dušo patalpoms, kur drėgmės susidaro daugiausiai. Reikėtų nepamiršti, kad išsimaudžius duše ar vonioje, jei šiose patalpose nėra mechaninio vėdinimo ar lango, perteklinę drėgmę iš šių patalpų galima pašalinti atidarius jų duris, kad išsisklaidytų garai ir šiluma.
Kaip kovoti su pelėsiu?
Pirmas žingsnis kovoje su pelėsiais – nustatyti jų atsiradimo vietas. Charakteringi požymiai – pelėsių kvapas, ar dėmės ant sienų, lubų ar įrengimų. Pelėsių naikinimo priemonės negali sustabdyti jų augimo labai ilgam laikotarpiui. Jie anksčiau ar vėliau vis tiek atsinaujina (net pačios geriausios fungicidinės priemonės negali garantuoti, kad pelėsiai nebeaugs).
Marijampolės Visuomenės sveikatos saugos kontrolės specialistai pataria, patalpas vėdinti keletą kartų per dieną, ypač virtuvę, dar geriau – keletą kartų per kelias valandas. Kad nepelytų vonios sienos ir lubos, patartina nakčiai palikti praviras vonios duris, kad iš patalpos išsisklaidytų garai ir šiluma. Kai lauko oro temperatūra žemesnė nei –10°C, geriausia vėdinti trumpai, bet nepabijoti langus atverti plačiau. Taip veiksmingiau sumažinsite santykinį patalpų oro drėgnumą.
Kovojant su pelėsiu svarbu įsitikinti, ar tai tik vieno buto problema, ar kur kas didesnė – viso namo. Pirmiausiai reikia apžiūrėti namo išorę, ar jo konstrukcijos nekelia įtarimų. Patartina pakalbėti ir su kaimynais, pasiteiraujant, ar žiemos metu jų butuose šilta, ar neteka stogas, ar nedrėksta sienos. Jei pastatas, kuriame yra butas „sveikas“, belieka tinkamai prižiūrėti butą. Dar – pakankama šiluma, dulkių valymas (nes namų dulkėse vystosi