Per 2 metus Lietuvos gyventojai pridavė 1 mlrd. vienkartinių pakuočių
2 metai ir 2 savaitės – tiek laiko prireikė šalies gyventojams, kad surinktų ir Užstato sistemos administratoriui (USAD) perduotų 1 mlrd. užstato sistemoje dalyvaujančių plastikinių, stiklinių bei skardinių pakuočių.
Visų indėlis
„Milijardas pakuočių – šį rodiklį pasiekėme neįtikėtinai greitai. Tai galima vadinti užstato sistemos sėkme. Tačiau visų pirma tai – Lietuvos žmonių sėkmė, nes sistema yra priemonė, kuri padeda jiems kurti švarią ir sveiką aplinką. Todėl, kaip USAD vadovas, džiaugiuosi ir tikiu, kad tuo pelnytai gali džiaugtis bei didžiuotis kiekvienas, kuris bent kartą nešė pakuotes į taromatus ar taros priėmimo punktus“, – sako USAD vadovas Gintaras Varnas.
Simbolinė 1 mlrd. riba peržengta USAD minint 2 metų veiklos sukaktį – sistema startavo 2016 m. vasario mėnesį. Pirmaisiais užstato sistemos gyvavimo metais surinkta 415,2 mln. pakuočių, pernai šis rodiklis ūgtelėjo iki 538,5 mln. Šiemet planuojamas panašus rezultatas kaip ir 2017 m. Per savo gyvavimo laiką USAD surinko ir perdirbti perdavė 35 000 tonų pakuočių.
Švarina aplinką ir keičia žmonių įpročius
„Lietuvos užstato sistema, palyginus su kitomis šalimis, veikia labai sėkmingai, todėl nuolat sulaukiame delegacijų iš tokią sistemą įsivesti norinčių šalių: Prancūzijos, Škotijos ir kt. Beje, USAD poveikis yra didesnis nei gali pasirodyti, nes dalyvavimas užstato sistemoje gyventojus skatina ne tik rinkti depozitines pakuotes, bet ir apskritai rūšiuoti visas atliekas“, – teigia G. Varnas.
Vertinant užstato sistemos poveikį, verta matyti ne tik akivaizdžius pokyčius, pavyzdžiui, aplink beveik nepamatysime anksčiau aplinką teršusių plastiko pakuočių (60 proc. užstato sistemoje surenkamų pakuočių yra plastikinės), bet ir pozityvius postūmius, kurie tiesiogiai nesusiję su depozitinėmis pakuotėmis – didėja gyventojų ekologinis sąmoningumas, auga išrūšiuotų atliekų kiekiai.
Anot G. Varno, sistema tam ir sukurta, kad į aplinką patektų kuo mažiau pakuočių. Šiuo metu surenkama daugiau kaip 90 proc. visos sistemoje dalyvaujančios taros ir pagal šį rodiklį USAD jau yra pasiekusi 2020 metams nustatytas vienkartinių pakuočių surinkimo ir perdirbimo užduotis.
Vienam Lietuvos gyventojui – 356 pakuotės
Šiuo metu Lietuvoje yra 2 713 taromatų bei taros surinkimo punktų. Kad USAD surinktų milijardą pakuočių, į juos kiekvienas Lietuvos gyventojas turėjo atnešti vidutiniškai apie 356 pakuotes, arba po 15 pakuočių kiekvieną sistemos veikimo mėnesį.
Didžiausių srautų USAD sulaukia vasarą – tuomet Vilniuje esančiame skaičiavimo centre netgi tenka samdyti papildomų darbininkų. Dar vienas piko metas būna žiemą, pasibaigus didžiosioms metų šventėms. Daugiausia taros per visą sistemos veikimo laiką Lietuvos gyventojai sunešė 2016 m. liepą – 58,3 mln. pakuočių.