Per pirmąjį 2016 m. pusmetį – 125 kreditų garantijos už 55 mln. Eur
Per pirmąjį š. m. pusmetį Žemės ūkio paskolų garantijų fondas kredito įstaigoms už žemdirbiams, kaimo verslininkams ir perdirbėjams išduotus 18,5 mln. Eur kreditų suteikė 120 garantijų už 12,3 mln. Eur. Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūrai atitinkamu laikotarpiu suteiktos 5 garantijos už 43 mln. Eur. Per visą Fondo veiklos laikotarpį (nuo 1997 m.) jau suteikta 4916 garantijų už 807 mln. Eur, kredito įstaigos žemės ūkio ir kaimo verslo sektoriui paskolino 1,05 mlrd. Eur.
Šiais metais, lyginant su praėjusių metų pirmuoju pusmečiu, kai žemdirbiams, kaimo verslininkams ir perdirbėjams buvo išduotos 94 garantijos už 10,8 mln. Eur, kreditų garantijų išduota beveik 30 proc. daugiau, garantijų suma išaugo 15 proc. Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūrai šiemet suteikta kreditų už 43 mln. Eur, o praėjusiais metais tokių garantijų suteikta nebuvo.
Vidutinis kreditas, imamas su valstybės garantija, šiemet siekė 154 tūkst. Eur, teikiama garantija – 103 tūkst. Eur, t. y. 67 proc. kredito sumos. Didžiausias šiemet įgyvendintas projektas – žemės ūkio įmonės, auginančios daržoves, investicinis projektas su ES parama, kuriam buvo suteiktas maksimalus 1,16 mln. Eur kreditas su garantija, mažiausia investicija – ūkininko ūkio įsigyjamos trąšos ir augalų apsaugos priemonės už 10 tūkst. Eur.
„Projektų trumpalaikiam turtui įsigyti šiemet sulaukiame šiek tiek mažiau nei praėjusiais metais“, – teigia Žemės ūkio paskolų garantijų fondo direktorė Danguolė Čukauskienė. – „Šiemet jie sudaro apie 15 proc. visų teikiamų kreditų su garantija, kai praėjusiais metais siekė net trečdalį visų projektų. Tačiau investicijų poreikis šiemet išaugo bene 40 proc., taip pat nemažai intervencinių pieno produktų pirkimų atliko Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra, o tam buvo panaudoti kreditai su garantija.“
Projektams, įgyvendinamiems su ES parama, šiemet suteiktos 48 garantijos už 5,8 mln. Eur, kredito įstaigos šiems projektams paskolino 9 mln. Eur, t. y. 28 proc. daugiau nei per praėjusių metų pirmąjį pusmetį. Daugiausia kreditų buvo suteikta ūkininkų ūkiams, jie sudarė 80 proc. visų klientų. Ūkininkams šiemet suteikta apie 70 proc. visų kreditų su garantija, garantijos buvo teikiamos už kreditus augalininkystės (60 proc. visų kreditų su garantija) bei gyvulininkystės (27 proc.) projektams finansuoti, likusi dalis skirta alternatyviai veiklai, žuvininkystei bei paslaugoms žemės ūkiui vystyti.
Žemės ūkio paskolų garantijų fondas bendradarbiauja su visais komerciniais bankais ir daugeliu kredito unijų Lietuvoje. Šiais metais daugiausia kreditų su garantija išdavė kredito unijos – per pirmąjį šių metų pusmetį jos išdavė beveik pusę (47 proc.) visų kreditų su garantija. Aktyviausios buvo Ignalinos, Kėdainių krašto, Ukmergės ūkininkų kredito unijos. Tarp bankų išsiskyrė Šiaulių bankas bei DNB bankas, suteikę atitinkamai 20 proc. ir 14 proc. kreditų su garantija.
„Pirmasis šių metų pusmetis Žemės ūkio paskolų garantijų fondui buvo sėkmingas“, – sako direktorė D. Čukauskienė. „Atnaujinus dalinį palūkanų kompensavimą tiek investiciniams kreditams, tiek kreditams už trumpalaikį ar biologinį turtą, įsibėgėjant paramos teikimui pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemones, matome suaktyvėjusį žemės ūkio sektoriaus kreditavimą, o kartu ir valstybės garantijų poreikį.“