Peticijų komisija atmetė siūlymą gerai besimokančiu laikyti studentą, pasiekusį 8,5 balo semestro vidurkį
Kovo 15 d. Seimo Peticijų komisija iš esmės išnagrinėjusi Tomo Žumbakio ir kitų pareiškėjų peticiją „Dėl konstitucinės teisės į nemokamą mokslą visiems gerai besimokantiems studentams tinkamo įgyvendinimo“ atmetė joje pateiktus pasiūlymus Lietuvos Respublikos įstatymuose nustatyti, kad konkretų 8,5 balo semestro vidurkį pasiekęs ir akademinių skolų neturintis studentas būtų laikomas gerai besimokančiu ir įgytų teisę į nemokamą mokslą, užtikrinti galimybę nuolatinei studentų rotacijai pagal studijų rezultatus, nustatant, kad studentų rezultatai būtų periodiškai, ne rečiau kaip kartą per semestrą, peržiūrimi.
Komisija šį sprendimą priėmė, atsižvelgusi į Švietimo ir mokslo ministerijos pateiktą nuomonę ir dėl šių motyvų:
- Pagal Konstitucinio Teismo (KT) 2014 m. lapkričio 10 d. nutarimą „Dėl Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo 20 straipsnio 3 dalies (2012 m. balandžio 24 d. redakcija), 70 straipsnio 7 dalies (2012 m. sausio 19 d. redakcija), nuostatų atitikties Lietuvos Respublikos Konstitucijai“, kriterijai, kuriuos atitinkantys asmenys laikomi gerai besimokančiais ir dėl to pagal Konstituciją turinčiais teisę, kad jų mokslą valstybinėse aukštosiose mokyklose apmokėtų valstybė, turi būti iš anksto žinomi, aiškūs, objektyvūs, skaidrūs, jie negali nukrypti ne tik nuo konstitucinės gero mokymosi sampratos, bet ir nuo tokios gero mokymosi sampratos, kuri kyla iš visuomenės socialinės patirties ir nepaneigia kiekvienam suprantamos ir visuotinai pripažįstamos žodžio „geras“ reikšmės.
- Atsižvelgus į šį KT išaiškinimą, 2016 m. gegužės mėn. buvo priimtas Mokslo ir studijų įstatymo Nr. XI-242 70 straipsnio pakeitimo ir įstatymo papildymo 705 straipsniu įstatymas, kuriame nustatyta, kad gerai besimokančiu laikomas studentas, neturintis akademinių skolų, įvykdęs visus studijų programai vertinamuoju laikotarpiu keliamus reikalavimus ir pasiekęs puikų arba tipinį pasiekimų lygmenį. Pasiekimų lygmenys taip pat apibrėžti šiame įstatyme. Po aukštosios mokyklos nustatyto vertinamojo laikotarpio, ne ilgesnio kaip studijų metai, modulių (dalykų) vertinimai apibendrinami ir nustatomas vertinamojo laikotarpio studijų pasiekimų lygmuo – puikus, tipinis arba slenkstinis. Šis įstatymas buvo priimtas, suderinus ir atsižvelgus į aukštųjų mokyklų, Lietuvos studentų atstovybių sąjungos ir kitų suinteresuotų šalių siūlymus. Aukštosios mokyklos intensyviai rengiasi 2017 m. rudenį pirmą kartą jas įgyvendinti, t. y. rengia studentų pasiekimų vertinimo sistemą, susietą su pasiekimų lygmenimis. Todėl vėl keisti įstatymą būtų netikslinga.
- Peticijoje pateiktas reikalavimas įstatymuose užtikrinti galimybę nuolatinei studentų rotacijai pagal studijų rezultatus, nustatant, kad visi studentai, pagerinę atitinkamo studijų semestro studijų rezultatus iki nustatyto vidurkio 8,5 balo įgytų teisę į nemokamą mokslą, netenkintinas, kadangi galimybė finansuoti visus studentus, studijuojančius ne tik valstybės finansuojamose, bet ir valstybės nefinansuojamose studijų vietose, pasiekusius atitinkamą studijų rezultatų vidurkį, būtų per didelė finansinė našta valstybei. Valstybė pagal savo finansines galimybes gali finansuoti tik ribotą skaičių studentų ir šias galimybes realizuoja, planuodama valstybės finansuojamų studijų vietų skaičių.
Vadovaujantis Peticijų įstatymo 12 straipsnio 3 dalimi, ši Peticijos komisijos išvada bus pateikta svarstyti Seimui, kuris šiuo klausimu priims galutinį sprendimą.