Pienininkams už pieną mokės ir valstybė

Mažos pieno supirkimo kainos, finansinė parama pieno ir kitiems ūkiams, veikla afrikinio kiaulių maro buferinėje zonoje, ekologinių ūkių likimas, bendruomenių veikla – klausimai, kuriuos aptarė Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas ir rajono ūkininkai susitikime su žemės ūkio ministre Virginija Baltraitiene.
Alytaus rajono meras A. Vrubliauskas, patarėjas Ramūnas Bielevičius, ministrė V. Baltraitienė, Seimo narys Raimundas Markauskas kalbėjosi ir apie šiuo metu opiausią šalies žemės ūkio problemą – pieno kainą, taip pat apie Europos Sąjungos paramą žemdirbiams, kaimo bendruomenes ir galimą finansinę paramą jų veiklai.
„Bendruomenės aktyvėja, jų veikla tampa įvairesnė. Organizuojami ne tik renginiai. Bendruomenės vykdo aplinkos tvarkymo, švietimo, mokymosi projektus, ir tai sveikintina“,– sakė rajono meras A. Vrubliauskas.
Žemės ūkio ministrę ir Seimo narį meras palydėjo į Krokialaukio seniūnijoje, Daugirdų kaime, įsikūrusį Vidmanto Navicko šeimos ūkį. Daugiau kaip 20 metų vystomame ūkyje auginamos grūdinės kultūros, pieninės karvės. Šiuo metu karvidėse apie 300 karvių. Ūkininkai pristatė savo ūkį, aprodė karvidę, su ministre kalbėjo pieno ūkiams aktualiais klausimais. Kaip sakė ūkininkė Vilė Navickienė, maža pieno supirkimo kaina yra pati didžiausia problema, kuri neišsprendžiama jau keleri metai. „Pieno supirkimo kaina krenta, ūkiai privesti stabdyti veiklas, nėra galimybių tęsti tolimesnės veiklos“, – sakė ūkininkė susitikime su žemės ūkio ministre.
Kaip sakė ministrė V. Baltraitienė, susitikimai su ūkininkais yra labai naudingi, kad išgirstų tiesiogiai apie situaciją jų ūkiuose, o ūkininkai, – kaip sprendžiamos jų problemos. Šiuo metu ji didelį dėmesį skiria pieno ūkiams ir juose lankosi. „Labai svarbu lankytis, susitikit ir išsiaiškinti, kokios yra mūsų galimybės, kuo galima padėti ir pamatyti, kokia padėtis yra iš tikrųjų kiekviename iš ūkių viename ar kitame rajone“,– sakė ministrė.
V. Baltraitienė susitiko su rajono ūkininkais, kurių į Krokialaukio Tomo Noraus-Naruševičiaus gimnazijos daugiafunkcio centro salę susirinko apie 60. Susitikime taip pat dalyvavo savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Pranskevičius, Žemės ūkio skyriaus vedėjas Stasys Supranavičius, skyriaus specialistai.
Ministrė ūkininkus informavo apie sprendimus dėl pieno ūkių, susidariusią krizę pavadino pasauline. Anot jos, Europos Sąjungos žemės ūkio ministrų tarybos komisaras prognozuoja, kad krizė tęsis mažiausiai iki naujų metų. „Krizė neigiamai veikia pieno ūkius, nėra kur parduoti produkcijos arba kaina tokia maža, kad vežti į Kiniją, Japoniją ar kitą šalį nuostolinga. Mes turbūt vieninteliai Europoje tiek daug superkam pieno miltų išsaugojimui. Ieškom būdų, kaip padėti ūkininkams. Dabar savivaldybės turi surinkti paraiškas iš visų ūkių, kad galėtume taikyti valstybės pagalbą ir mokėti už karvę, o ne už pieną. Jau apskaičiuota, kad už vieną melžiamą karvę bus mokama apie 76 eurus, o kooperatyvams 10 procentų daugiau. Šiai paramai yra skirta 18 mln. eurų, tačiau ne daugiau kaip 15000 eurų vienam subjektui“,– sakė ministrė.
Ministrė informavo apie dar vieną priemonę, padėsiančią pienininkams. Su pieno supirkėjais sutarta, kad jie dabar fiksuoja gegužės 1 d. supirkimo kainą, kurios nekeis du mėnesius – gegužę ir birželį. Valstybė prie nustatytos kainos prisidės nuo 4 iki 2 euro centų. „Kuo ūkis didesnis, tuo mažiau pridedame, nes jo pieno supirkimo kaina yra didesnė. Bet vienintelė sąlyga, kurios reikalauja laikytis Europos komisija, turi nedidėti pieno gamyba lyginant su praėjusiais metais. Turbūt rasime būdų, kaip padėti mūsų žemdirbiams ir išmokėti šituos pinigus“,– sakė ministrė ir pažymėjo, kad vienas pieno ūkis negalės gauti daugiau kai 15000 eurų paramos už pieną, o paramos schema patvirtinta pusei metų. „Stambiems ūkiams, kurie turi po 1000 karvių, nenaudinga, bet toks yra apribojimas. Mažesniems ūkiams išmokos užteks visiems šešiems mėnesiams, kai pieno gamyba padidėja, bet dideli ūkiai per vieną ar du mėnesius šitą sumą išnaudos. Bet kitokios galimybės neturime, nes Lietuva pati turi spręsti ne tik pinigų klausimą, bet ir privalo laikytis taisyklių“,– sakė ministrė ir tvirtino, kad yra prašoma padidinti valstybės pagalbą nuo 15 iki 30 tūkstančių vienam ūkiui.
Ministrė pažymėjo, kad ši parama nebus teikiama smulkiems ūkiams, kurie pagamina iki 100 litrų pieno. Jiems siūloma pereiti į kitą veiklą, pavyzdžiui, sodininkystę ar uogininkystę. Už perėjimą į kitokią veiklą ūkininkams numatyta parama.
Be pieno ūkių problemos ūkininkus domino parama ekologiniams ūkiams, įrangos įsigijimui. Ministrė V. Baltraitienė paaiškino, kad ekologiniai ūkiai paramą gali gauti, apribojimai yra tik grūdų augintojams, nes jų produkcija nesuperkama. Be to, ūkininkai galės naudotis garantiniu fondu, kuris pradės veikti nuo gegužės 1 d. Pasidomėjusiems kiaulių auginimu afrikinio kiaulių maro zonoje ūkininkams ministrė atsakė, kad savo reikmėms, įsirengus minimalias apsaugos priemones, kiaules galima auginti ir patarė konsultuotis su Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.