Piktnaudžiaudami antibiotikais rizikuojame savo sveikata
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento specialistai įspėja: netikslingai vartodami antibiotikus neteksime efektyvaus sunkių infekcijų gydymo būdo, antibiotikai taps neveiksmingi. 2017 m. lapkričio 13 – 19 dienomis visos šalys mini Pasaulinę supratimo apie antibiotikus savaitę, kurios dėka siekiama atkreipti dėmesį į užkrečiamųjų ligų gydymo ateitį.
Antimikrobinis atsparumas yra natūralus procesas, tačiau neracionalus antibiotikų vartojimas jį labai pagreitina. Ką kiekvienas turėtų žinoti apie antibiotikus ir antimikrobinį atsparumą?
Antibiotikai neveikia virusų
Susirgus virusine infekcija, tokia kaip gripas ar peršalimas, antibiotikai nereikalingi, nes jie nepadės greičiau pasveikti ir nesumažins ligos simptomų. Antibiotikus reikia vartoti, kada sergama bakterijų sukeltomis ligomis. Dėl to atliekami tyrimai ir nustatomi sukėlėjai. Jeigu tyrimai neatlikti ir žinoma, kad ligą dažniausiai sukelia virusai, antibiotikai gydymui nereikalingi. Pasitarkite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku, kokiomis priemonėmis mažinti gripo ir peršalimo simptomus.
Antibiotikai nemažina skausmo ir karščiavimo
Dažnai, paskyrus antibiotikų, vos pradėjus juos vartoti, sumažėja skausmas ir karščiavimas. Tačiau tai yra tik sutapimas. Sergant virusinėmis infekcijomis per keletą dienų ligos simptomai pradeda mažėti savaime, bet tuo metu jau pradedami vartoti antibiotikai. Būkime kantrūs, žinokime, kad kai kurioms virusinėms infekcijoms reikia savaitės arba daugiau, kad pasveiktume.
Antibiotikai tik sunaikina bakterijas, jeigu jų yra ir jeigu jos nėra atsparios tiems antibiotikams. Be reikalo vartojant antibiotikus, žūsta bakterijos, kurios yra jiems jautrios (kartais ir gerosios bakterijos), o išlieka atsparios, kuriomis galime užkrėsti kitus asmenis. Skausmo ir karščiavimo mažinimui turi būti vartojami specialūs vaistai, bet ne antibiotikai.
Antibiotikai gali būti vartojami tik paskyrus gydytojui
Mes negalime nuspręsti, kada antibiotikai reikalingi. Tai gali tik gydantis gydytojas, nes turi galimybę atlikti tyrimus ir nustatyti sukėlėjus. Savigyda antibiotikais yra labai neatsakingas požiūris į savo ir savo vaikų ateitį. Antimikrobinis atsparumas labiausiai pakenks jau mūsų vaikams ir ateities kartoms, jeigu išsivystys bakterijų atsparumas visiems žinomiems antibiotikams. Sunkias infekcines ligas tiesiog nebus kuo gydyti. Grįšime į laikus kai dar nebuvo išrasti antibiotikai ir jauni žmonės mirdavo nuo infekcinių ligų.
Nevartokime likusių nuo kitų ligų antibiotikų, jie gali ne padėti, o pakenkti. Nesidalinkime turimais antibiotikais. Panašūs kito žmogaus simptomai, kartais gali rodyti visai kitą susirgimą. Nesiskolinkime antibiotikų iš kitų. Nelaikykime nesuvartotų antibiotikų namuose, kad nekiltų pagunda jų panaudoti. Baigus gydymą, jeigu lieka antibiotikų, juos reikia gražinti į vaistinę.
Antibiotikus reikia vartoti taip, kaip nurodė gydytojas
Antibiotikai turi būti vartojami tiek laiko ir tokiomis dozėmis, kaip nurodė gydytojas. Net pasijutus geriau, negalima savarankiškai nutraukti gydymo. Negalima vartoti mažesnės dozės, negu paskirta.
Nuo mūsų visų priklauso jau netolima ateitis. Kasdien atsiranda vis daugiau bakterijų, atsparių vienam ar net keliems antibiotikams. Tačiau sukurti naujus veiksmingus antibiotikus nėra taip paprasta. Antibiotikų kūrimas nespėja paskui antimikrobinio atsparumo vystymąsi.
Vartokime antibiotikus atsakingai.