Pilnesnis Prienų rajono savivaldybės biudžetas – bendrų pastangų rezultatas
„Svarbių tikslų pasiekti galime bendradarbiaudami“, – susumavus praėjusių metų rezultatus būtent taip galima apibendrinti mokesčių mokėtojų, Jonavos rajono savivaldybės ir Kauno AVMI specialistų indėlį į pilnesnį rajono savivaldybės biudžetą. Tai reiškia ne tik didėjančias galimybes gerinti rajono infrastruktūrą, įgyvendinti įvairius socialinius ar kultūrinius projektus, plėtoti teikiamų viešųjų paslaugų spektrą ir jų kokybę. Apie praėjusių metų darbus, bendras pastangas ir didėjantį mokesčių mokėtojų sąmoningumą plačiau pasakoja Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkė Judita Stankienė.
Apibendrinant praėjusių metų rezultatus, ar pavyko įgyvendinti užsibrėžtus tikslus, kiek pajamų gauta į Prienų rajono savivaldybės biudžetą?
Galime pasidžiaugti, jog 2016 m. į Prienų rajono savivaldybės biudžetą gauta 8,21 mln. eurų pajamų, taigi biudžeto pajamų surinkimo planas įvykdytas 114,5 proc. Lyginant su 2015 m., 2016 m. į biudžetą pajamų gauta 10,4 proc. daugiau. Didžiausią dalį pajamų sudaro gyventojų ir įmonių sumokami mokesčiai, būtina įvertinti ženklų mokesčių mokėtojų indėlį. Galime pastebėti, jog didžioji dalis mokesčių mokėtojų teisingai ir laiku sumoka mokesčius.
Administruojant mokesčius svarbus bendradarbiavimas ir su Prienų rajono savivaldybe. Kauno AVMI ir Prienų rajono savivaldybė yra pasirašiusios bendradarbiavimo sutartį, nuolat keičiamasi mokestinėmis aktualijomis, informacija, kaip mokesčių mokėtojams sekasi mokėti mokesčius.
Teigiate, kad geras mokesčių surinkimas ne tik Savivaldybės, VMI specialistų, bet ir mokesčių mokėtojų indėlis. Kaip prie to prisideda VMI specialistai ir patys gyventojai?
Labiausiai prie gero mokesčių surinkimo prisideda tinkamas ir savalaikis mokesčių mokėjimas. Kauno AVMI specialistai vykdydami savo funkciją užtikrinti savivaldybių ir valstybės biudžetų surinkimą, pirmiausia remiasi bendradarbiavimu su mokesčių mokėtojais: primename apie artėjančius mokesčių sumokėjimo terminus, pradelstas prievoles ir pan. Kas ketvirtį atliekama naujų mokesčių mokėtojų apklausa rodo, kad jie teigiamai vertina Kauno AVMI darbuotojų aptarnavimą. Pozityvus gyventojų požiūris į Mokesčių administratoriaus darbą be abejonės prisideda prie geresnio mokesčių surinkimo.
Pastaraisiais metais taip pat stebime vis didėjantį mokesčių mokėtojų sąmoningumą ir nepakantumą mokestiniams pažeidimams. Vis dažniau ir drąsiau gyventojai praneša apie galimai nelegalią veiklą, mokamus atlyginimus „vokeliuose“, kitus mokesčių slėpimo atvejus.
Šiems gyventojams už jų pilietiškumą esame dėkingi ne tik mes, bet, net neabejoju, ir kiti sąžiningai veiklą vykdantys mokesčių mokėtojai. Kiekvienas mokesčių vengimo atvejis iškreipia sąžiningą konkurenciją rinkoje, kadangi skaidriai veiklą vykdantiems verslininkams sunku konkuruoti su slepiančiais mokesčius. Antra tiek, netenkame pajamų, iš kurių finansuojamos viešosios paslaugos, taigi dėl to nukenčia ne kas kitas, kaip kiekvienas šalies gyventojas, besinaudojantis tomis paslaugomis.
Ar gyventojai aktyviai praneša apie mokestinius pažeidimus?
2016 metais Valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – VMI) pasitikėjimo telefonu 1882 specialistai sulaukė kiek daugiau nei 4,4 tūkst. pranešimų. Palyginus tai su 2015 metais, pranešimų skaičius visoje Lietuvoje padidėjo 5 proc.
Tuo tarpu Prienų rajono savivaldybėje apie galbūt daromus mokestinius pažeidimus pranešta 55 kartus.
Kokiais būdais galima pranešti apie atlyginimus, mokamus vokeliuose, neišduodamus čekius?
Gyventojai apie mokestinius pažeidimus gali pranešti keletu būdų. Daugiausia informacijos sulaukiame VMI pasitikėjimo telefonu 1882. Greičiausiais ir patogiausias būdas pranešti, beje, sparčiai populiarėjantis tarp gyventojų – programėlė „Pranešk“. Ją galima nemokamai parsisiųsti iš VMI interneto svetainės, taip pat programėlių parduotuvių. Gyventojai apie šešėlinės ekonomikos apraiškas taip pat gali pranešti užpildę elektroninę formą „Stop šešėliui“ svetainėje www.vmi.lt.
Ar pranešęs asmuo gali likti anonimu?
Taip, informaciją apie mokestinius pažeidimus suteikęs asmuo gali likti nežinomu, jo anonimiškumas garantuojamas. Sutikęs ir toliau bendradarbiauti su VMI, gyventojas gali prisidėti prie greitesnio galimų mokestinių pažeidimų išaiškinimo.
Kas vyksta, kai gyventojas praneša apie galimą mokestinį pažeidimą?
Visi pranešimai yra vertinami ir analizuojami. Gyventojui perdavus informaciją apie galimą pažeidimą, suteikti duomenys yra nagrinėjami. Jei nustatoma, kad yra rizikos, jog gautoje medžiagoje pateikta informacija gali pasitvirtinti, yra imamasi veiksmų. Pavyzdžiui, Kauno AVMI per 2016 m. atliko 656 operatyvinius patikrinimus, iš jų vien tiriant VMI pasitikėjimo telefonu gautą informaciją – 315.
Reikia paminėti, jog siekiant užtikrinti, kad mokesčiai būtų sumokėti tinkamai, Kauno AVMI specialistai nuolat vertina ne tik pranešimus, bet įmonių bei gyventojų VMI teikiamus duomenis. Mokesčių administratoriaus dėmesio centre išlieka įmonės, kurios deklaruoja mažą darbo užmokestį arba turi daug ne visą darbo dieną dirbančių darbuotojų. Tokių įmonių vadovus kviečiame pokalbiams, aiškinamės aplinkybes ir realią situaciją, siekiame įvertinti, ar nėra slepiami mokesčiai, mokamas atlyginimas „vokeliuose“.
Kaip gyventojai raginami nesitaikstyti su mokestiniais pažeidimais ir šešėlinės ekonomikos apraiškomis?
Geriausias būdas – patiems būti sąžiningiems, laiku mokėti mokesčius, būti pavyzdžiu jaunimui ir nelikti abejingiems šešėlinės ekonomikos apraiškoms. Nors gyventojų sąmoningumas auga, tačiau tyrimai rodo, kad šešėlinė ekonomika Lietuvoje vis dar sudaro palyginti didelę dalį.
Kauno AVMI įvairiomis socialinės reklamos formomis siekia didinti mokesčių mokėtojų sąmoningumą ir nepakantumą mokestiniams pažeidimams. Praėjusių metų lapkričio pabaigoje į Kauno gatves išriedėjo išorine VMI socialine reklama pažymėti autobusai, kituose autobusuose ir troleibusuose gyventojus informuoja plakatai, negavus čekio, susidūrus su nelegalaus darbo arba atlyginimų „vokeliuose“ atvejais pranešti VMI pasitikėjimo telefonu 1882.
Skatindami gyventojus netoleruoti mokestinių pažeidimų, kasmet prisijungiame prie „Baltosios bangos“ organizuojamos pilietinės akcijos „Šioje šalyje nėra vietos šešėliui“, kurios metu raginame atkreipti dėmesį į mokestinių pažeidimų žalą.
Ne mažiau svarbus jaunosios kartos švietimas, nes jie – būsimi mokesčių mokėtojai. Kauno AVMI aktyviai bendradarbiauja su Aleksandro Stulginskio universitetu, Kauno kolegija, dalyvauja rengiamose švietimo įstaigų Karjeros dienose. Kauno AVMI nuo praėjusių metų vėl organizuojamos atvirų durų dienos, deklaravimo laikotarpiu laukiami moksleiviai savanoriai, kviečiami studentai atlikti praktiką.